۰
​تاجر صهیونیست تأیید کرد:

مأمور فروش نفت سوریه شده‌ام

در حالی که شبه‌نظامیان کُرد تحت حمایت آمریکا، اخبار مربوط به خیانت خود درباره فروش نفت سوریه توسط یک تاجر صهیونیست را تکذیب کردند، این تاجر تأکید کرد که مأمور فروش نفت شرق سوریه شده است.
مأمور فروش نفت سوریه شده‌ام
به گزارش میز نفت، روزنامه «الاخبار» لبنان دوشنبه (روز گذشته) با انتشار گزارشی اعلام کرد که شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» که تحت حمایت آمریکا قرار دارند، در حال نزدیک شدن به رژیم صهیونیستی هستند.

الاخبار گزارش داد که در راستای این همگرایی، به نامه‌ای با امضای «الهام احمد» رئیس هیئت اجرایی نهاد موسوم به «شورای دموکراتیک سوریه» (شاخه سیاسی نیروهای دموکراتیک) دست یافته است. در این نامه، احمد به یک تاجر صهیونیستی به نام «موتی کاهانا» اختیار تام داده است که می‌تواند نفت استخراج شده از مناطق تحت تسلط کُردها واقع در شرق سوریه را بفروشد.

کاهان در واکنش به این خبر، اعلام کرد که وی مسئولیت صادرات نفت سوریه را که از مناطق تحت تسلط شبه‌نظامیان کُرد استخراج می‌شود، بر عهده خواهد داشت.

این تاجر صهیونیستی مدعی شد که تلاش خواهد کرد تا هیچ نفتی از منطقه شرق سوریه، به دست دولت مرکزی نرسد.

الاخبار به نقل از روزنامه صهیونیستی «میکروشون» گزارش داد که اهمیت سپردن این مأموریت به کاهانا این است که منطقه تحت تسلط شبه‌نظامیان کُرد در شرق فرات بیش از 90 درصد از مهم‌ترین منابع نفتی سوریه را در خود جای داده و منابع آب، غذا و انرژی موجود در این منطقه نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.

این روزنامه عبری ادامه داد، این منطقه تحت حمایت مستقیم نیروهای آمریکایی قرار دارد که اجازه نمی‌دهند ارتش سوریه بر آن مسلط شود؛ زیرا این منطقه، یکی از مناطق مهم اقتصادی سوریه است و همین مسئله باعث شده که آمریکایی‌ها با تحرکات ارتش سوریه مقابله کنند.

میکروشون اما تلاش دارد به گونه‌ای وانمود کند که کاهانا تابعیت اسرائیلی ندارد، بلکه تبعه آمریکاست. این در حالی است که وزارت خارجه رژیم اشغالگر قدس و رسانه‌های صهیونیستی بارها تأکید کرده‌اند که وی، اسرائیلی است.

 کاهانا ضمن تأیید این مسئله که در زمینه فروش نفت شرق سوریه به وی اختیار تام داده شده، اما مدعی شد که این اختیار به عنوان یک تبعه آمریکا به وی داده شده است.

 وی پیش از مسئول یک نهاد صهیونیستی بود که مدعی امدادرسانی به ملت سوریه بود. کاهانا روز گذشته مدعی شد که فروش نفت این بخش از سوریه، با سایر فعالیتهای امدادرسانی او تفاوتی ندارد؛ زیرا «من در حال حاضر، به فروش نفت [سوریه] برای کمک به مردم سوریهاهتمام دارم. من در اینجا با نام خودم حضور دارم، نه به نام دولت اسرائیل».

 کاهانا در ادامه ادعا کرد که منتظر موافقت آمریکاست تا مأموریت خود را آغاز کند؛ «زیرا سوریه تحت تحریم‌هایی قرار دارد که بر اساس آن، هیچ کشوری اجاز ندهد به صورت قانونی، نفت آن را خریداری کند؛ به همین دلیل، مجوزهای خاصی نیاز است... من نیز در همین ارتباط، تلاش می‌کنم تا مجوز [آمریکایی] ویژه برای فروش نفت سوریه دریافت کنم... این مسئله مربوط به 11 چاه نفتی است. امیدواریم که بتوانیم [روزانه] 400 هزار بشکه [نفت] بفروشیم و عملیات فروش نیز با هر طرف و شخصی صورت گیرد؛ مشروط بر اینکه پول آن به سوریه و ایران نرسد».

 با وجود اینکه این تاجر صهیونیست، غارت نفت شرق سوریه را تأیید کرد، ولی شورای دموکراتیک سوریه ضمن تکذیب این خبر، آن را در راستای «تلاش برای خدشه وارد کردن به شورا» دانست و مدعی شد که این شبه‌نظامیان دارای «گرایش‌های وطن‌پرستانه» هستند و اولویت آنان نیز «مبارزه با تروریسم، حفظ امنیت، ثبات و دفاع از پتانسیل‌های کشور (سوریه) و حمایت از آن است».

 الاخبار در پایان گزارش داد، عنوان فعالیت کاهانا با توجه به شکست جنگ نظامی علیه سوریه تغییر کرده و اکنون این جنگ، صبغه اقتصادی دارد تا حکومت سوریه نتواند، پیروزی نظامی خود را به پیروزی سیاسی بدل کند.

 صهونیست‌ها و محور غربی-آمریکایی در تلاش هستند که منابع مالی سوریه را محدود کرده و به این کشور اجازه ندهند که از منابع طبیعی خود برای بازسازی خاک خود استفاده کند. چاه‌های نفت و گاز شرق سوریه نیز یکی از مهمترین این منابع هستند.

منبع: راهبرد معاصر
سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۳
کد مطلب: 24161
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *