ایران برنده مرحله اول دعوای گازی با ترکمنستان؟

7 مرداد 1398 ساعت 17:09

یک منبع آگاه گفت: ایران در دادگاه داوری به دلیل اختلافات پیش امده با با ترکمنستان در فاز نخست برنده شد و براین اساس ترکمنستان به علت قطع گاز به روی ایران باید غرامت بپردازد.


به گزارش میز نفت ، یک منبع مطلع در وزارت نفت گفت: ایران در مرحله اول دادگاه داوری اختلافات گازی با ترکمنستان برنده شد و این کشور باید به دلیل قطع یکباره گاز غرامت پرداخت کند.

وی ادامه داد: در طول دو سالی که از شکایت ایران از ترکمنستان به دلیل قطع گاز در زمستان سال 95 می‌گذرد، ایران مدارک معتبر و مستدلی را تحویل داد که نشان می دهد این کشور اجازه قطع گاز را نداشته است؛ بنابراین این کشور باید بابت این کار به ایران غرامت پرداخت کند. رسیدگی به دیگر بخش‌های این اختلافات در داوری بین‌المللی ادامه دارد.

* ماجرای دعوای گازی ایران و ترکمنستان چه بود؟

ساعت حدود ۸ شب ۱۲ دی ماه سال ۹۵ بود که شرکت ملی گاز ایران در خبری فوری اعلام کرد واردات گاز از ترکمنستان قطع شد؛ در اطلاعیه شرکت ملی گاز از مردم خواسته شده بود در مصرف گاز صرفه جویی کنند.

ترکمنستان در حالی یک طرفه گاز خود را به روی ایران قطع کرد که چند روز قبل از آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی مذاکرات فشرده‌ای بین مسئولان شرکت ملی گاز ایران و ترکمنستان صورت گرفته بود؛ مسئولان شرکت ملی گاز ایران رسما اعلام کرده بودند در سفری که مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به ترکمنستان داشت توافق واردات گاز از این کشور به مدت ۵ سال آینده امضا شده و به همین دلیل گاز بدون مشکل از این کشور وارد خواهد شد، اما قطع گاز در اولین روز از سال نو میلادی به یک باره مسئولان ایرانی را شوکه کرد.

ترکمن‌ها رسما در بیانیه‌ای که از سوی وزارت امور خارجه آن کشور صادر شد اعلام کردند «قطع گاز به روی ایران دلایل اقتصادی دارد»، زیرا شرکت ملی گاز ایران از سال ۲۰۱۳ میلادی، تمهیدات لازم را جهت پرداخت بدهی خود بابت گازی که پیش‌تر به جمهوری اسلامی ایران صادر شده انجام نداده است و در نتیجه میزان بدهی ایران افزایش یافته است.

 تبادل گاز با همسایگان یک راهبرد استراتژیک برای تبدیل ایران به هاب انرژی منطقه محسوب می‌شود چنانکه ایران علاوه بر صادرات گاز خود، می تواند گاز را از همسایگانی چون ترکمنستان دریافت کرده و به متقاضیان در شرق و غرب و جنوب کشور صادر کند.منبع : فارس


کد مطلب: 24301

آدرس مطلب: http://www.mizenaft.com/news/24301/ایران-برنده-مرحله-اول-دعوای-گازی-ترکمنستان

ميز نفت
  http://www.mizenaft.com