۰

نیویورک از چشم آرامکو افتاد

شرکت آرامکوی سعودی برای عرضه اولیه عمومی سهام خود در بازار بین‌المللی، به جای لندن و هنگ‌کنگ به توکیو فکر می‌کند و به دلیل ریسکهای حقوقی نیویورک را از گزینه‌های خود کنار گذاشته است.
آرامکو - میز نفت
آرامکو - میز نفت
به گزارش میز نفت ، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آگاه نوشت: عرضه اولیه عمومی سهام شرکت نفتی دولتی آرامکوی سعودی در دو مرحله انجام خواهد گرفت. مرحله نخست آن در بازار سهام عربستان در اواخر سال میلادی جاری انجام می‌گیرد و سپس عرضه بین‌المللی در سال 2020 یا 2021 انجام خواهد گرفت.

انتظار می‌رود عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو، بزرگترین عرضه اولیه سهام باشد که تاکنون در جهان انجام شده است.

آرامکو کسب 100 میلیارد دلار از طریق فروش پنج درصد سهم این شرکت در بازارهای سهام را هدف گرفته است اما معلوم نیست موفق خواهد شد این میزان پول را تهیه کند یا خیر.

بسیاری از بازارهای سهام جهان تمایل داشتند محل عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو باشند و لندن و هنک‌کنگ مکانهای ایده آل برای این رویداد به شمار می‌رفتند. اما ابهامات سیاسی پیرامون این دو شهر که ناشی از جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا و همچنین اعتراضات مردمی در هنگ‌کنگ بود به جذابیت آنها لطمه زد.

با این حال مقامات سعودی به وال استریت ژورنال گفته اند اگرچه تمایل دارند توکیو را برای این منظور انتخاب کنند اما هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده و تمامی گزینه‌ها روی میز است.

همچنین منابع آگاه به رویترز اظهار کردند هیات مدیره آرامکو به این نتیجه رسیده‌اند که عرضه سهام این شرکت در نیویورک، ریسکهای حقوقی زیادی را دربردارد. نیویورک محل مورد علاقه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی برای عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو پیش از متوقف شدن این طرح در سال گذشته بود.

یکی از منابع آگاه از این طرح به رویترز گفت: هیات مدیره آرامکو که از وزیران هیات دولت و مدیران آرامکو تشکیل شده است، در دیداری که در اوت برگزار شد، به این نتیجه رسیدند که آمریکا نمی‌تواند برای عرضه اولیه عمومی در نظر گرفته شود مگر این که آرامکو یک تضمین دولتی برای حمایت از این شرکت در برابر شکایات قانونی دریافت کند.منبع : ایسنا
شنبه ۹ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۶
کد مطلب: 24603
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *