۰

تقاضا برای نفت آمریکا افزایش یافت

اختلال در جریان جهانی نفت خام پس از حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی باعث شده که صادرکنندگان نفت خام آمریکا برای تأمین افزایش تقاضای محموله‌های نفتی، با کمبود نفتکش مواجه شوند.
نفت آمریکا | میز نفت
نفت آمریکا | میز نفت
به گزارش میز نفت ، اختلال در جریان جهانی نفت خام پس از حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی باعث شده که صادرکنندگان نفت خام آمریکا برای تأمین افزایش تقاضای محموله‌های نفتی، با کمبود نفتکش مواجه شوند.

حمله‌های موشکی شنبه گذشته موقتاً 5 میلیون بشکه در روز از تولید نفت عربستان را کم کرد که معادل نیمی از تولید نفت این کشور است.

 کاهش تولید عربستان باعث افزایش تقاضا برای محموله‌های جایگزین نفت خام مخصوصاً از آمریکا شد، بنابراین آمریکا تمام نفتکش‌هایش را از مدیترانه، غرب آفریقا و اروپا برای ارسال محموله‌ها به‌کار گرفت ولی منابع کشتیرانی می‌گویند احتمالاً نمی‌توانند تقاضا برای کشتی‌های بیشتر را تأمین کنند.

یک تاجر آمریکایی گفت: «فشار بازار جهانی بر گالف کوست آمریکا بسیار بالاست آنقدر که با محدودیت مواجه شده‌ایم. این محدودیت در مورد بندرگاه‌ها، خط لوله‌ها، پایانه‌ها یا حتی خود نفت‌خام نیست، با محدودیت نفتکش‌ها مواجه هستیم».

میانگین نرخ حمل‌ونقل  که به مالکان نفتکش‌های بسیار بزرگ پرداخت می‌شود در مسیر خلیج آمریکا به چین بیش از 4500 دلار افزایش یافت و روز پنجشنبه به 36511 دلار در روز رسید. این رقم نزدیک به اوج 36630 دلاری است که دو روز قبل از آن برای این کشتی‌ها پرداخت می‌شد. این نفتکش‌ها می‌توانند تا دو میلیون بشکه نفت را حمل کنند.

در حالی که شرکت آرامکوی عربستان اعلام کرده تا 2 یا 3 هفته دیگر به ظرفیت کامل تولید بازمی‌گردد، عدم اطمینان باعث شده خریداران به‌دنبال نفت خام جایگزین باشند.

اطلاعات کشتیرانی نشان می‌دهد شرکت یونیپک چین از فعال‌ترین شرکت‌هایی بوده که در روز پنجشنبه کشتی اجاره کرده است. این شرکت حداقل 5 محموله نفتی از گالف کوست آمریکا سفارش داده است.

صادر کنندگان نفت خام آمریکا در رقابت برای نفتکش‌ها در بازار کشتیرانی حوزه آتلانتیک هستند. تقاضا برای نفتکش‌ها در ساحل شرقی آمریکای جنوبی و غرب آفریقا هم افزایش یافته است.

تاجران می‌گویند با افزایش  سفرهای طولانی‌تر از گالف کوست آمریکا، باید کشتی‌های اضافه تا نیمه دوم اکتبر و نیمه اول نوامبر در دسترس باشد چون تقاضا برای محموله‌های نفتی آمریکا در آن زمان هم همچنان بالا خواهد بود.

نرخ نفت‌کش‌های کوچک‌تر افرامکس هم از گالف کوست آمریکا به مدیترانه در روز پنجشنبه 1815 دلار افزایش یافت و به 25231 دلار در هر روز رسید.

نرخ حمل‌ونقل برای سوپرنفت‌کش‌ها هم در مسیر آمریکا به چین 5000 دلار بالا رفت و به 35711 دلار در هر روز رسید.منبع : تسنیم
شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۳
کد مطلب: 24788
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *