۰

آیا آرامکو دروغ می‌گوید؟

تعمیرات در میدان نفتی خریص و تاسیسات پالایشگاهی بقیق احتمالاً به جای چند هفته‌ای که آرامکو در ابتدا اعلام کرد، چند ماه طول میکشد.
آرامکو  - میز نفت
آرامکو - میز نفت
به گزارش میزنفت ، تعمیرات در میدان نفتی خریص و تاسیسات پالایشگاهی بقیق احتمالاً به جای چند هفته‌ای که آرامکو در ابتدا اعلام کرد، چند ماه طول میکشد.

 به گفته پیمانکاران، شرکت آرامکو مذاکراتی اضطراری با تولید کنندگان تجهیزات و تامین کنندگان خدمات برگزار می کند و امیدوار است با پرداخت مبالغ  بیشتر سریعتر آنها را دریافت و نصب کند. مقامات عربستان سعودی می گویند کار تعمیرات ماه‌ها طول می‌کشد چون این تجهیزات باید تولید شده، تحویل داده و نصب شوند و این کار یک سال طول می کشد.

 گزارشات نشان می دهد انتظارات اولیه آرامکو احتمالاً بسیار خوشبینانه بوده است در نتیجه به زودی شاهد افزایش دوباره قیمت نفت خواهیم بود. حمله به تاسیسات نفتی خریص و بقیق در کل 5.7 میلیون بشکه نفت را از بازارهای جهانی خارج کرده است.

 هفته گذشته عبدالعزیز بن سلمان وزیر نفت عربستان سعودی به رسانه ها گفت بیش از نیمی از تولید از دست رفته عربستان بازگشته است. وی سعی کرد به تاجران اطمینان بدهد. وی گفت عربستان تا پایان سپتامبر به  ظرفیت تولید 11 میلیون بشکه در روز می رسد و تا پایان نوامبر، 12 میلیون بشکه در روز تولید خواهد داشت.

 ولی احتمالاً این اتفاق نمی‌افتد چون تجهیزاتی که قرار است جایگزین تجهیزات نابود شده در این حملات شوند باید ساخته شوند و این کار طول می کشد.

 در اوایل ماه جاری، تخمین زده شد که عربستان حدود 50 میلیون بشکه نفت در ذخایر خود در داخل کشور و 80 میلیون بشکه در خارج از کشور دارد. این مقدار برای ادامه صادرات به مقدار معمول کافیست ولی برخی انتظار دارند اواخر ماه آینده با کمبود عرضه مواجه شویم.

 این گزارشات ضد و نقیض باعث افزایش بی ثباتی شده است: اول رسانه ها گزارش دادند که عربستان سعودی از عراق تقاضای نفت خام سبک کرده است و بعد ریاض این گزارش را رد کرد. حالا مقامات می گویند تعمیرات تنها چند هفته طول می کشد در حالی که گزارش وال استریت ژورنال خلاف این مطلب را نشان می دهد.


منبع : تسنیم
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۳
کد مطلب: 24822
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *