اقتصاد عربستان به رکود نزدیک شد

9 مهر 1398 ساعت 13:14

اطلاعات دولتی نشان می دهد رشد اقتصادی عربستان در سه ماهه دوم سال جاری میلادی در بحبوحه کاهش تولید نفت به شدت کند شد و به ۰.۵ درصد رسید.


 به گزارش میزنفت ، اطلاعات دولتی نشان می دهد رشد اقتصادی عربستان سعودی در سه ماهه دوم سال جاری میلادی در بحبوحه کاهش تولید نفت توسط بزرگترین صادر کننده نفت خام دنیا، به شدت کند شد و ترس از رکود اقتصادی را بالا برد.

 اقتصاد‌ عربستان 0.5 درصد در سه ماهه دوم سال نسبت به سال گذشته رشد داشت که نسبت به رشد سالانه 1.66 درصد سه ماهه اول 2019 کندتر بود.

 اقتصاد عربستان آخرین بار در 2017 وارد رکود شد که پس از آن به خاطر تولید بالای نفت این کشور تا 2.2 درصد در 2018  افزایش یافت.

 عربستان سعودی، بزرگترین اقتصاد عرب به دنبال سرمایه‌گذاری برای متنوع کردن اقتصادش به دور از نفت است ولی آژانس اعتبارسنجی فیچ در روز دوشنبه رتبه اعتباری این کشور را پایین آورد و به اقتصاد آن ضربه زد.

مونیکا مالیک، اقتصاددان ارشد در بانک کامرشیال ابوظبی که انتظار 0.1 درصد رکود را در سال جاری دارد گفت:« با توجه به محدود شدن تولید نفت عربستان برای حمایت از قیمت نفت، انتظار کند شدن رشد تولید ناخالص داخلی را داریم». اطلاعات سه ماهه دوم سال جاری میلادی نشان داد تولید ناخالص داخلی در بخش نفت 3.02 درصد کاهش یافته در حالی که بخش غیر نفتی 2.94 درصد رشد داشته است.

 آژانس اعتبارسنجی فیچ رتبه اعتباری عربستان را از A+ به A  پایین آورد که نشان دهنده بدتر شدن اوضاع مالی این کشور و افزایش درگیری های ژئوپلیتیکی و نظامی در خلیج فارس پس از حمله به تاسیسات نفتی آرامکو است.

 عربستان سعودی همچنین تولید نفت خود را بیشتر از سهمیه اش از قرارداد کاهش تولید اوپک پایین آورده است. همین امر باعث شده برخی از اقتصاددان ها رشد کمی را برای اقتصاد این کشور پیش بینی کنند و حتی احتمال رکود اقتصادی را بدهند.

 ولی مالیک گفت جنبه مثبت این اطلاعات تقویت فعالیت های غیر نفتی عربستان با افزایش سرمایه گذاری است.

 به نظر جیسون تووی، اقتصاددان ارشد بازارهای نوظهور در کپیتال ایکانامیکس، کند شدن رشد اقتصادی عربستان بین سه ماهه اول و دوم سال جاری ناشی از کاهش تولید نفت این کشور است. وی گفت:« به طور خلاصه ،اقتصاد عربستان در حال حاضر رسماً در رکود است».

 اقتصاد عربستان از نظر فصلی نسبت به سه ماهه اول سال جاری 0.64 درصد کند شده است.

 آژانس اعتبار سنجی S&P  روز جمعه اعلام کرد انتظار دارد تولید ناخالص داخلی عربستان در سال جاری میلادی 0.4 درصد کاهش یابد و دلیل اصلی آن کاهش تولید نفت این کشور طبق قرارداد کاهش تولید اوپک و همچنین حمله به تاسیسات نفتی عربستان است.منبع : تسنیم


کد مطلب: 24874

آدرس مطلب: http://www.mizenaft.com/news/24874/اقتصاد-عربستان-رکود-نزدیک

ميز نفت
  http://www.mizenaft.com