۰

احتمال افزایش شدید قیمت نفت

به نظر می رسد بازارهای نفت تا حالا نسبت به خطرات ژئوپلیتیکی بی‌توجه بوده اند ولی اگر بازهم در تولید نفت اختلال ایجاد شود، قیمت نفت افزایش قابل توجه می یابد.
قیمت نفت | میز نفت
قیمت نفت | میز نفت
به گزارش میز نفت ، گزارش شده  که شرکت آرامکوی عربستان سعودی تولید در تاسیسات نفتی بقیق و خریص را بازگردانده است. گزارشات مختلف مبنی بر اینکه تولید نفت عربستان به سرعت باز می گردد، باعث کاهش قیمت نفت به سطح قبل از حمله های 14 سپتامبر شده است.

 حداکثر ظرفیت تولید آرامکو هنوز به اندازه قبل از این حمله ها نیست و آرامکو اعلام کرده تا اواخر نوامبر به این سطح نمی رسد. در حال حاضر ظرفیت بقیق تا 4.9 میلیون بشکه در روز بازگردانده شده در حالی که ظرفیت قبل از حمله ها 5.5 میلیون بشکه در روز بود. میدان نفتی خریص هم با 1.3 میلیون بشکه در روز فعالیت می کند در حالی که ظرفیت آن قبل از حملات 1.5 میلیون بشکه در روز بود.

 آرامکو با بیرون کشیدن نفت از ذخایر نفتی خود، عرضه نفت به مشتریانش را ادامه می دهد. شرکت اطلاعات جغرافیایی فضایی اورسا برداشت از ذخایر نفتی عربستان را گزارش داده است. این شرکت از  ماهواره های سیستم رادار ترکیبی (رادار هوایی و پالس های مایکروویو) برای اندازه گیری سطح ذخایر نفتی استفاده می کند. این اطلاعات بعد پردازش می شوند. این شرکت همچنین گزارش سوختن گاز را هم در میادین نفتی می دهد. ترکیبی از این اطلاعات تصویری از فعالیتهای آرامکوی عربستان را  مشخص می کند.

 طبق این اطلاعات، سه سایت رأس تنوره، یانبو و خفجی بیشتر ذخایر داخلی نفت خام عربستان را در خود جای داده اند. یک ماه قبل از این حمله ها، این ذخایر نسبتاً ثابت بودند. ولی دو هفته پس از حمله های چهاردهم سپتامبر، ذخایر این سه سایت 20 درصد کاهش یافت.

 آرامکو علاوه بر برداشت از ذخایر نفتی خود، از کشورهای همسایه مثل کویت هم نفت وارد کرده است و به برخی از مشتریانش هم پیشنهاد داده به جای نفت خام سبکی که معمولاً دریافت می کنند، نفت خام سنگین بگیرند.

 این اطلاعات چه چیزی را می رساند؟ به نظر می رسد بازارهای نفت تا حالا نسبت به خطرات ژئوپلیتیکی بی‌توجه بوده اند. ظاهرا کاهش ذخایر نفتی آرامکو بازار را نگران نکرده است. آخرین بررسی های شرکت اورسا هم نشان میدهد ذخایر نفتی رأس تنوره و یانبو هم افزایش یافته اند.

 شرکت مشاوره ورود مکنزی در این هفته اعلام کرد:« در گذشته عربستان همواره می توانست پیشقدم شده و کمبود نفت را جبران کند. ولی حالا شرایط متفاوت است. چون این عربستان است که با دارا بودن بالاترین میزان ذخایر اضافی متوقف شده است. اگر بازهم در تولید نفت اختلال ایجاد شود، دچار دردسر میشویم».

 ولی این افزایش ریسک تاثیری در قیمت فعلی نفت خام نگذاشته است.منبع : تسنیم
چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۹
کد مطلب: 24888
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *