۰

سقوط کم‌سابقه اکتشافات نفتی

اکتشافات جدید ذخایر نفت مرسوم در سه سال اخیر پایین‌ترین میزان در ۷۰ سال گذشته بوده‌اند و بهبود آنها به این زودی پیش بینی نمی‌شود.
دکل نفتی | میز نفت
دکل نفتی | میز نفت
به گزارش میز نفت ، یافته‌های گزارش جدید "آی اچ اس مارکیت" نشان می‌دهد که اکتشافات نفت مرسوم به پایین‌ترین میزان در ۷۰ سال گذشته سقوط کرده‌اند. اکتشافات مرسوم که نقطه مقابل اکتشافات غیرمرسوم مانند شیل هستند، پس از بحران مالی جهانی ۲۰۰۸ و دوران پس از آن که حفاری افقی و شکاف هیدرولیکی در مناطق متعدد شیل آمریکا شکل گرفت، سیر نزولی پیدا کردند.

اما ریزش قیمت‌های نفت در سال ۲۰۱۴ ضربه اساسی را به اکتشاف نفت مرسوم زد و به این ترتیب این اکتشافات کاهش پیدا کردند.

پس از این که اوپک در مواجهه با عرضه روزافزون در اواخر سال ۲۰۱۴ از کاهش تولید امتناع کرد، قیمت‌های نفت به شدت کاهش پیدا کردند و روند کاهشی آنها در یک سال و نیم بعد ادامه یافت. قیمت وست تگزاس اینترمدیت در اوایل سال ۲۰۱۶ به کف رسید و پایین ۳۰ دلار ایستاد تا این که کاهش تولید گروه اوپک پلاس باعث شد قیمت‌ها از شروع سال ۲۰۱۷ بیش از دو برابر افزایش یافته و بهبود پیدا کنند.

اما رکود چند ساله بازار نفت به اشکال متعدد به اکتشاف نفت مرسوم لطمه زد. نه تنها شرکتها هزینه خود را کاهش داده و سرمایه‌گذاریهای پرریسک را لغو کردند بلکه غولها و سرمایه‌گذاران نفتی، حفاری شیل که سیکل کوتاه‌تری دارد را دارای ریسک کمتر ارزیابی کردند زیرا حفاری شیل به سرعت و در مدت چند هفته یا چند ماه در مقایسه با مدت چند سال برای پروژه‌های بزرگ نفت مرسوم، به بهره‌برداری می‌رسد و به این ترتیب سرمایه از سمت پروژه‌های مرسوم به سوی توسعه نفت غیرمرسوم روانه شدند.

این امر به رشد چشمگیر تولید نفت شیل آمریکا منجر شد در حالی که همزمان اکتشافات مرسوم به شدت کاهش پیدا کردند. شرکتهای شورون و اکسون موبیل با این که ورود دیرهنگامی داشتند اما اکنون یکی از بزرگترین تولیدکنندگان در منطقه شیل پرمیان هستند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، با این حال مسئله تنها تغییر علاقه شرکتهای حفاری و قیمت‌های پایین نفت نیست. طبق گزارش آی اچ اس، میانگین اندازه اکتشافات نفتی کاهش پیدا کرده زیرا صنعت از مناطق پرریسک و نوظهور به مناطق توسعه یافته‌تر تغییر توجه پیدا کرده است.منبع : ایسنا
شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۴
کد مطلب: 24905
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *