۰

کویت و عربستان بر سر میز مذاکره

کویت و عربستان سعودی که هر دو عضو اوپک هستند هنوز در مورد از سرگیری تولید نفت از میادین مشترک در منطقه بی طرف مذاکره می کنند.
کویت و عربستان | میز نفت
کویت و عربستان | میز نفت
به گزارش میز نفت ، کویت و عربستان سعودی که هر دو عضو اوپک هستند هنوز در مورد از سرگیری تولید نفت از میادین مشترک در منطقه بی طرف مذاکره می کنند و به گفته معاون وزیر امور خارجه کویت این مذاکرات بسیار مثبت است.

 این اظهارات خالد الجارالله، معاون وزیر امور خارجه کویت پس از آن بیان شد که روزنامه های کویت پیشتر به نقل از منابع ناشناس گزارش دادند این دو تولید کننده نفت خلیج فارس برای ازسرگیری تولید نفت از این میادین نفتی در منطقه مشترک سعودی-کویتی به توافق رسیده اند.

 این دو کشور بیش از سه سال پیش تولید از میادین مشترک خفجی و وفرا را در این منطقه بی‌طرف متوقف کردند و باعث بیرون رفتن 500 هزار بشکه در روز یا 0.5 درصد عرضه نفت جهان از بازار شدند.

جارالله گفت:« وقتی قرارداد نهایی در مورد این منطقه بسته شود، هر دو کشور مذاکرات در مورد اثر درگیری تولید نفت را آغاز می کنند».

 یکی از منابع آشنا با فعالیت‌های منطقه بی‌طرف نفتی گفت آغاز تولید از این میادین مشترک پس از بسته شدن قرارداد در چند مرحله انجام میشود و ماه ها طول می کشد تا تولید به ظرفیت کامل قبل از بسته شدن این میادین نفتی بازگردد.

 هرگونه افزایش در تولید نفت از این منطقه توسط کاهش عرضه از سایر میادین نفتی عربستان سعودی و کویت جبران می شود چون هر دوی این کشورها به قرارداد کاهش تولید ائتلاف اوپک و متحدانش پایبند هستند.

 بسته شدن این میادین نفتی یک تصمیم سیاسی بین این دو متحد بود و مقامات ارشد آن ها ماههاست سعی دارند این مسئله را حل کنند.

 تولید نفت از منطقه بی طرف طبق قراردادهای دهه 1920 برای ایجاد مرزهای منطقه‌ای، به طور مساوی بین عربستان سعودی و کویت تقسیم شده است.

 طبق گزارش روزنامه های کویت، مقامات صنعت نفت و دولت هر دو کشور روز پنجشنبه دیدار و یک قرارداد امضا کرده اند.

 به گفته این روزنامه ها، تولید از میدان نفتی خفجی پس از برخی روند های اداری آغاز و طی سه ماه آینده تولید از وفرا هم ازسر گرفته میشود.منبع : تسنیم
يکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۸
کد مطلب: 25029
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *