۰
نگاهی دیگر به پرونده کاری وزیر نفت

بازخوانی 5 وعده مهم هزاروچهارصدی زنگنه

۵ برنامه از مهمترین برنامه‌های وزارت نفت دولت‌های یازدهم و دوازدهم قرار است در سال ۱۴۰۰ تکمیل شوند و به بهره‌برداری برسند.
زنگنه | میز نفت
زنگنه | میز نفت
به گزارش میز نفت ، تحقق 5 برنامه مهم وزیر نفت به سال 1400 موکول شده است، یعنی در سال پایانی دولت دوازدهم و یا شاید حتی زمانی که خبری از حضور افرادی چون بیژن زنگنه در دولت وقت نیست (ابتدای دولت سیزدهم در سال 1400) باید منتظر تحقق این برنامه‌ها باشیم.

1. تکمیل گازرسانی به زاهدان تا سال 1400

تکمیل خط لوله 262کیلومتری ایرانشهر ــ زاهدان به‌منظور رساندن گاز به شهر زاهدان اگرچه با تأخیر و در سال پایانی فعالیت دولت یازدهم محقق شد، اما دستاوردی بزرگ برای کشور بود تا آخرین مرکز استان فاقد گاز نیز از این نعمت الهی بهره‌مند شود.

اما مردم زاهدان نتوانستند در آن زمان شهد شیرین این دستاورد بزرگ و ملی را به‌دلیل عدم تدبیر مسئولان نفتی دولت، بچشند؛ چرا که به‌موازات تکمیل خط لوله سراسری گاز به‌منظور انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان، شبکه گازرسانی داخل شهر احداث نشد و در روزی که با حضور رئیس جمهور، پروژه گازرسانی به زاهدان افتتاح شد؛ برنامه‌ای چهارساله برای تکمیل خطوط لوله داخل شهر زاهدان ترسیم شد.

درحال‌حاضر نیز مردم در بخش‌هایی از زاهدان که هنوز امکان دسترسی به شبکه گاز (درون‌شهری) را پیدا نکرده‌اند، در صف‌های تهیه کپسول‌های گاز حضور می‌یابند و کمبود کپسول‌های 11کیلویی گاز که دلیل آن، قاچاق و توزیع نامناسب آن است، مشکلاتی را برای مردمِ بدون گاز مانده زاهدان به وجود آورده است. قرار است احداث تمامی 1350 کیلومتر شبکه گازرسانی شهرستان زاهدان، تا سال 1400 تکمیل شود و تمامی این شهرستان از نعمت گاز برخوردار شود.

2. تکمیل پایانه نفتی جاسک تا سال 1400

ساخت دومین پایانه صادراتی نفت ایران در جاسک در برنامه دولت یازدهم قرار گرفت اما با توجه به کُندی ایجاد الزامات زیرساختی و گذر از مراحل مطالعات اولیه، مطالعات تکمیلی، جذب سرمایه‌گذار، احداث مخازن ذخیره‌سازی نفت خام و فرآورده‌های نفتی، تکمیل و ساخت خطوط لوله انتقال نفت خام و فرآورده‌های نفتی، ساخت واحدهای صنعتی و تولیدی مرتبط، احداث اسکله‌های صادراتی و... بهره‌برداری از آن به عمر دولت یازدهم نرسید. اگر دولت یازدهم در انجام گام به گام برنامه‌های احداث این پایانه صادراتی نفت موفق عمل می‌کرد، ایران در دولت دوازدهم با بهره‌برداری از این پایانه نفتی، یک برگ برنده در فروش نفت و فرآورده‌های نفتی خود به بازارهای جهانی در اختیار داشت؛ چرا که این پایانه نفتی در شرق تنگه هرمز قرار خواهد گرفت و بهره‌برداری از آن، امکان صادرات نفت ایران را خارج از خلیج فارس برای کشور فراهم می‌کند.

شرکت ملی نفت ایران در بهار سال 96 با انتشار گزارشی رسمی از وضعیت این پروژه اعلام کرد :"پایانه نفتی جاسک، دومین پایانه بزرگ صادرات نفت ایران است که پرونده آن با وجود تمامی محدودیت‌ها و دشواری‌ها در دولت یازدهم گشوده شد و با پیگیری‌های مداوم رییس جمهوری و وزیر نفت دولت تدبیر و امید قرار است تا سال 1400 به بهره‌برداری رسمی برسد".

3. تعیین تکلیف تمامی میادین مشترک تا سال 1400

بیژن زنگنه، وزیر نفت کشورمان مهرماه 96 وعده داد تا تکلیف تمامی میادین مشترک تا 4 سال آینده (سال 1400) مشخص شود. زنگنه در سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو در این خصوص گفت: "توسعه میدان‌های مشترک از جمله میدان‌های غرب کارون و افزایش بازیافت نفت از میدان‌های در حال بهره‌برداری از اولویت‌های توسعه صنعت نفت است و سیاست دولت و وزارت نفت این است که تکلیف تمام میدان‌های مشترک ظرف چهار سال آینده روشن شود و پیمانکار برای توسعه آن تعیین کند که حرکت بزرگی است."

با وجود گذشت بیش از دو سال از این تاریخ و باقی ماندن کمتر از دو سال تا پایان دولت، هنوز میادین مشترک بسیاری تعیین تکلیف نشده‌اند.

4. تحقق جلوگیری از سوختن گازهای مشعل تا سال 1400

سالهاست شاهد هدررفت گاز در مشعل‌های فلرینگ هستیم. اگرچه طرح‌های موفقی چون آماک به‌منظور جمع‌آوری و استفاده از این گازها و جلوگیری از هرزرفتگی و آلودگی محیط زیست اجرایی شد اما طرح‌های ناموفقی چون جمع‌آوری و تخصیص این گازها برای تولید برق نیز در مرحله طرح و روی کاغذ باقی ماند.

وزیر نفت مهرماه سال 96، در سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو در این خصوص گفت: " ظرف چهار سال آینده باید مسئله جلوگیری از سوختن گازهای مشعل را عملیاتی کنیم که امیدواریم در اواخر این دولت موفق شویم گازهای همراه در حال سوختن قابل ذکری نداشته باشیم. طرح‌های متعددی در این زمینه مثل NGL3100 ،NGL3200، بیدبلند 2 و NGL خارک در دست اجرا هستند که البته کافی نیست و ما باید با استفاده از روش‌های موفق، از سوزاندن گازهای همراه نفت جلوگیری کنیم."

5. بهره‌برداری از مرحله نخست فاز 11 پارس جنوبی تا 1400

پس از بیش از دو سال معطل‌ماندن پروژه فاز 11 پارس جنوبی توسط توتال و CNPC چین و همچنین پس از سالها خلف وعده این دو شرکت و همچنین بلاتکلیف بودن این فاز مهم و مرزی پارس جنوبی، اجرای قرارداد فاز 11 پارس جنوبی به‌صورت کامل به شرکت پتروپارس واگذار شد. زنگنه مهرماه سال جاری در این خصوص گفت: "توسعه فاز 11 پارس جنوبی تعیین تکلیف شده به‌طوری که شرکت چینی به‌طور کامل کنار رفته و شرکت پتروپارس تمامی سهم این قرارداد را برای اجرا در فاز نخست به‌عهده گرفته است."

وزیر نفت همچنین شهریورماه سال جاری در آیین امضای قرارداد توسعه میدان گازی بلال، در خصوص این فاز باقی‌مانده پارس جنوبی گفت: "تلاش می‌شود تا مرحله اول فاز 11 نیز تا نیمه سال 1400 به بهره‌برداری برسد."
شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۹
کد مطلب: 25630
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *