۰

تولید نفت اوپک کاهش یافت

به طور متوسط ۱۴ کشور عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در ماه گذشته میلادی ۲۹.۵ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده اند که این رقم ۵۰ هزار بشکه کمتر از ماه نوامبر است.
اوپک | میز نفت
اوپک | میز نفت
به گزارش میز نفت ، نتایج تحقیق جدید رویترز نشان می دهد در حالی که میزان پایبندی نیجریه و عراق به توافق کاهش تولید افزایش یافته و عربستان در آستانه سال جدید میلادی تولید نفت خود را بیش از پیش کاهش داده است، تولید نفت اوپک در ماه دسامبر کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، به طور متوسط 14 کشور عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در ماه گذشته میلادی 29.5 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده اند. این رقم 50 هزار بشکه کمتر از ماه نوامبر است.

قیمت نفت در روزهای آغازین سال 2020 میلادی و تحت تاثیر شهادت سردار سلیمانی در عراق به بالای 70 دلار رسید و رشد 23 درصدی سال 2019 میلادی را تداوم بخشید. این نگرانی در بازار وجود دارد که وقوع رویارویی نظامی می تواند عرضه نفت خاورمیانه را بیش از پیش کاهش دهد.

اوپک، روسیه و دیگر متحدانش موسوم به گروه اوپک پلاس توافق کرده بودند که در سال 2019 تولید خود را 1.2 میلیون بشکه کاهش دهند. سهم اوپک از این کاهش 800 هزار بشکه بود که توسط 11 عضو این سازمان اجرا شد. ایران، لیبی و ونزوئلا از این توافق مستثنی بودند. اوپک پلاس در نشستی در ماه دسامبر توافق کردند که تولید خود را از ابتدای سال 2020 نیم میلیون بشکه دیگر کاهش دهند.

در ماه دسامبر، نیجریه و عراق هر دو تولید خود را بیشتر از قبل کاهش داده اند. در ماه دسامبر میزان پایبندی به این توافق از 153 درصد در ماه نوامبر به 158 درصد افزایش یافت. میزان کاهش تولید نیجریه در ماه گذشته 80 هزار بشکه در روز بوده است. همچنین عربستان و عراق هر کدام 60 هزار بشکه از تولید خود کاسته اند. میزان تولید نفت ایران و لیبی نیز که از توافق کاهش تولید مستثنی بوده اند در ماه دسامبر شاهد کاهش بوده است.منبع : تسنیم
سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۴
کد مطلب: 25794
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *