۰

جلیل سبحانی: ایران از واردات کاتالیست بی نیاز شد

جلیل سبحانی رئیس هیئت مدیره هلدینگ دانش‌بنیان اچ‌ان‌تی از خودکفایی ایران در تامین نیازهای کاتالیستی صنایع پالایشی و پتروشیمی خبر داد. سبحانی پیشتر از دستسرسی ایران به فناری تولید نفت کوره کم سولفور گفته بود.
جلیل سبحانی | میز نفت
جلیل سبحانی | میز نفت
به گزارش میز نفت، کاتالیست یکی از کالاهای استراتژیک در صنایع پایین دستی نفت به شمار می‌رود که دانش تولید و ساخت آن در اختیار دو کشور آمریکا و فرانسه است. به گفته جلیل سبحانی همه شرکت‌های پتروشیمی و پالایشی جهان برای تولید محصولات خود، ناگزیر به استفاده از کاتالیست‌های این دو کشور هستند.

طی چند سال گذشته و با تحمیل تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت ایران، دسترسی به کاتالیست‌های استاندارد سخت شد؛ مدیره هلدینگ دانش‌بنیان اچ‌ان‌تی با تمرکز بر ساخت این کاتالیست‌ها توانست به دانش بومی آن دست یابد و به گفته مسئولان صنعت نفت، با بکارگیری کاتالیست‌های بومی سالانه از خروج یک میلیارد دلار از ارز کشور جلوگیری می‌شود.

جلیل سبحانی

در همین رابطه جلیل سبحانی با بیان اینکه کاتالیست و مواد شیمیایی مورد نیاز برای تولید بنزین و گازوئیل ۱۰ پالایشگاه نفت و میعانات گازی کشور با وجود اعمال تحریم‌های غیرقانونی، به‌طور کامل از داخل تأمین می‌شود، بیان کرد: افزون‌بر این، هم‌اکنون کاتالیست‌های مورد نیاز صنایع پتروشیمی تولیدکننده اوره، آمونیاک، متانول، زنجیره محصولات آروماتیکی در مجتمع‌های پتروشیمی بوعلی، بندرامام، برزویه (نوری) و حتی پارس به‌طور کامل تأمین شده و حتی یک مجتمع پتروشیمی و پالایشگاهی به علت نبود کاتالیست یا مواد شیمیایی مورد نیاز با توقف یا کاهش تولید تکلیفی روبه‌رو نشده است.

جلیل سبحانی با بیان اینکه کاتالیست و مواد شیمیایی مورد نیاز برای تولید بنزین و گازوئیل ۱۰ پالایشگاه نفت و میعانات گازی کشور با وجود اعمال تحریم‌های غیرقانونی، به‌طور کامل از داخل تأمین می‌شود، بیان کرد: افزون‌بر این، هم‌اکنون کاتالیست‌های مورد نیاز صنایع پتروشیمی تولیدکننده اوره، آمونیاک، متانول، زنجیره محصولات آروماتیکی در مجتمع‌های پتروشیمی بوعلی، بندرامام، برزویه (نوری) و حتی پارس به‌طور کامل تأمین شده و حتی یک مجتمع پتروشیمی و پالایشگاهی به علت نبود کاتالیست یا مواد شیمیایی مورد نیاز با توقف یا کاهش تولید تکلیفی روبه‌رو نشده است.

سورنا ستاری معاون رئیس جمهور و جلیل سبحانی

او با بیان اینکه کاتالیست و مواد شیمیایی مورد نیاز برای تولید بنزین و گازوئیل ۱۰ پالایشگاه نفت و میعانات گازی کشور با وجود اعمال تحریم‌های غیرقانونی، به‌طور کامل از داخل تأمین می‌شود، بیان کرد: افزون‌بر این، هم‌اکنون کاتالیست‌های مورد نیاز صنایع پتروشیمی تولیدکننده اوره، آمونیاک، متانول، زنجیره محصولات آروماتیکی در مجتمع‌های پتروشیمی بوعلی، بندرامام، برزویه (نوری) و حتی پارس به‌طور کامل تأمین شده و حتی یک مجتمع پتروشیمی و پالایشگاهی به علت نبود کاتالیست یا مواد شیمیایی مورد نیاز با توقف یا کاهش تولید تکلیفی روبه‌رو نشده است.

جلیل سبحانی در بخش دیگری از اظهارات خود  با اشاره به دریافت همه گواهینامه‌ها و مجوزها برای ساخت نخستین کارخانه تولید کک سوزنی با دانش فنی ایرانی، تصریح کرد: فاز نخست این کارخانه با ظرفیت تولید سالانه ۱۰ هزار تن محصول است و در فاز دوم این ظرفیت به ۲۰ هزار تن افزایش می‌یابد. پیش‌بینی می‌شود مطابق با برنامه زمان‌بندی، این طرح هشت تا ۱۲ ماهه آینده در مدار بهره‌برداری قرار بگیرد.

به گفته وی، هم‌اکنون هزینه تولید یک کیلوگرم کک سوزنی حدود ۸ دلار است که در صورت ساخت نخستین مجتمع ایرانی هزینه تولید این محصول راهبردی صنایع فولادی حدود ۲.۵ تا سه دلار خواهد بود.

سبحانی از پیشرفت ۴۵ درصدی طرح ساخت نخستین مجتمع تولید هگزان، پنتان و هپتان صنعت پتروشیمی ایران خبر داد و تأکید کرد: این مجتمع پتروشیمی در چارچوب فاز دوم توسعه مجتمع پتروشیمی تخت جمشید پارس در عسلویه در حال ساخت است که با بهره‌برداری از آن تا سال آینده امکان تولید سالانه ۴۰ هزار تن نرمال هگزان پلیمر گرید و خوراکی، ۱۰هزار تن پنتان و ۷ هزار تن هپتان فراهم می‌شود و عملا کشور از واردات این محصولات پتروشیمی بی‌نیاز خواهد شد.
 
کلنگ زنی ستاری با حضور جلیل سبحانی

رئیس هیئت مدیره هلدینگ دانش بنیان ایرانی اچ‌ان‌تی همچنین از ساخت نخستین کارخانه تولید نفت کوره کم گوگرد ایران با هدف تأمین سوخت کشتی‌ها و نفتکش‌ها در بوشهر خبر داد و اعلام کرد: فاز نخست این کارخانه هم تا کمتر از یک‌سال آینده با ظرفیت تولید ۵۰۰ هزار تن محصول در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
 
شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۲
کد مطلب: 26060
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *