۰

خرید تضمینی تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت

وزیر نفت گفت: خرید تضمینی تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت در دستور کار قرار گرفته و در اسناد مناقصه نیز پیمانکاران ملزم به خرید داخل شده‌اند و اجازه واردات ندارند.
زنگنه | میز نفت
زنگنه | میز نفت
به گزارش میز نفت ، بیژن زنگنه امروز در مراسم امضای تفاهم‌نامه تولید کک اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه بندرعباس و امام خمینی (ره) شازند با تاکید بر این‌که یکی از برنامه‌های صنعت نفت این است که کیفیت فرآورده‌های خروجی پالایشگاه‌ها ارتقاء پیدا کند، اظهار کرد: اجرای این تفاهم‌نامه یکی از روش‌ها برای کاهش تولید نفت کوره در پالایشگاه‌هاست، اما باید این را گفت که تمام نفت کوره به کک تبدیل نمی‌شود و بخشی از آن نیز به فرآورده‌های میان تقطیر اختصاص می‌یابد.

وی با بیان این‌که قیمت نفت کوره با سولفور بالا به دلیل استانداردهای IMO کاهش پیدا کرده است، تصریح کرد: این راهی است که باید طی شود و مسیر آن را باز کنیم.

وزیر نفت سرمایه‌ گذاری مورد نیاز اجرای این طرح را یک میلیارد دلار دانست و افزود: بخشی از این تامین مالی به عنوان پیش خرید از سوی شرکت‌های فولادی و آلومینیوم تامین خواهد شد که طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در شرایط متعارف این طرح در سه سال به نتیجه می‌رسد.

وی اظهار کرد: تاکید دارم که این تفاهم‌نامه هرچه سریع‌تر به قرارداد برسد تا بتوانیم آن را وارد مرحله‌ی اجرایی کنیم مخصوصا کار در اراک زودتر می‌تواند آغاز شود.

زنگنه با تاکید بر این‌که از ۱۷ میلیارد دلار محصولی که در صنعت پتروشیمی تولید می‌شود، سهم خوراک صنایع پایین‌دستی ۵.۵ میلیارد دلار است، اظهار کرد: این در حالی است که تا دو سال آینده تولید پتروشیمی به ۲۵ میلیارد دلار و تا سال ۱۴۰۴ به ۳۷ میلیارد دلار می‌رسد، به همین دلیل باید به تکمیل زنجیره ارزش توجه شود.

به گفته وزیر نفت، فرآیند ارزیابی و صدور مجوز برای پتروپالایشگاه‌ها طبق آیین مصوب آغاز شده است و تا اردیبهشت‌ماه متقاضیان باید درخواست خود را ارسال کنند.

وی با اشاره به توجه وزارت نفت به پژوهش گفت: صنعت پژوهش و نوآوری صنعت نفت با سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به زودی راه‌اندازی می‌شوند.منبع : ایسنا
دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۹
کد مطلب: 26141
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *