۰

عربستان در فکر شکستن اتحاد نفتی با روسیه

شیوع ویروس کرونا باعث به خطر افتادن همکاری بین روسیه و سازمان کشورهای صادر کننده نفت شده است. عربستان سعودی در فکر پایان دادن به اتحاد ۴ ساله نفتی با روسیه است.
عربستان و روسیه | میز نفت
عربستان و روسیه | میز نفت
به گزارش میز نفت ، با توجه به کاهش تقاضای جهانی نفت به خاطر شیوع ویروس کرونا، عربستان سعودی در فکر پایان دادن به اتحاد 4 ساله نفتی با روسیه است.

 عربستان سعودی، کویت و امارات متحده عربی که مشترکا بیش از نیمی از ظرفیت تولید اوپک را تشکیل می دهند، در همین هفته مذاکراتی در مورد کاهش احتمالی 300 هزار بشکه نفت در روز برگزار کردند. شیوع ویروس کرونا باعث به خطر افتادن همکاری بین روسیه و سازمان کشورهای صادر کننده نفت شده است. روسیه و اوپک از دسامبر 2016 در تلاش برای متعادل کردن عرضه جهانی نفت در بحبوحه افزایش تولید نفت شیل آمریکا با هم همکاری می کنند. اگر عربستان، کویت و امارات این اتحاد را با روسیه بشکنند، توانایی اوپک برای تحت تاثیر قرار دادن قیمت نفت بیش از پیش کاهش می یابد.

 این تنش ها قبل از گردهمایی ماه مارس این گروه در وین اتفاق افتاده است. قرار است در این گردهمایی در مورد مقدار تولید نفت توافق شود. روسیه در یک اجلاس اضطراری در اوایل فوریه تقاضای عربستان برای کاهش بیشتر تولید را رد کرد.

 مقامات روسی هنوز نیازی برای کاهش بیشتر تولید نمی بینند. نمایندگان روسی می گویند فعالیت های تجاری در چین رو به بهبود است و تأثیر ویروس کرونا بر تقاضای نفت محدودتر شده است.

 صادرات عربستان به چین از زمان آغاز این بحران تغییری نکرده ولی فروش سایر اعضای اوپک کاهش یافته است.

 شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان تأثیر ویروس کرونا بر تقاضای نفت را به آتشی تشبیه می‌کند که باید خاموش شود. عربستان و دو متحد آن در خلیج فارس احتمالاً تولید خود را بدون هماهنگی با 10 عضو غیر اوپک به رهبری روسیه کاهش خواهند داد.

 اختلاف نظر در مورد تاثیر ویروس کرونا بر تقاضای نفت از اوپک هم فراتر رفته است. آژانس بین المللی انرژی در سیزدهم فوریه هشدار داد  تقاضای نفت در سه ماهه اول سال میلادی جاری احتمالا 435 هزار بشکه در روز کمتر از سال گذشته خواهد بود. گروه ویتول، بزرگترین تاجر مستقل نفت، پیش بینی خود را از تقاضای نفت در سه ماهه اول امسال تا 98.3 میلیون بشکه در روز پایین آورده است که 2.2 میلیون بشکه کمتر از آخرین پیش بینی آن برای این دوره است. در هر دو صورت، کاهش تقاضا در این سه ماهه اولین کاهش از زمان اوج بحران مالی جهانی خواهد بود.

 ولی به عقیده مسکو، کاهش تقاضای نفت با کاهش عرضه آن توسط لیبی و تحریم های جدید فروش نفت ونزوئلا جبران خواهد شد.

 تولید نفت لیبی تا 120 هزار بشکه در روز کاهش یافته است و آمریکا در روز پنجشنبه تحریم‌هایی بر یک شعبه از شرکت رزنفت روسیه اعمال کرده تا جلوی فروش نفت ونزوئلا را بگیرد. این تحریمها 600 هزار بشکه از صادرات نفت ونزوئلا را کم میکند.منبع : تسنیم
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۵
کد مطلب: 26265
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *