۰

سونامی ورشکستگی در آمریکا

تولید کنندگان شیل آمریکا که اکثر آنها بودجه شان را با نفت بین ۵۵ تا ۵۶ دلار در هر بشکه بسته‌اند، به دلیل افت شدید قیمت نفت مجبور شده اند بسیاری از چاه های خود را تعطیل و کارگران را اخراج کنند.
نفت آمریکا | میز نفت
نفت آمریکا | میز نفت
به گزارش میز نفت ، تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا طی 5 سال گذشته همواره با عرضه کنندگان برای هزینه های پایین تر و به راه انداختن تجهیزات و به کارگیری کارگران در جدال بوده اند. پایین آوردن هزینه های حفاری تا حدود 20 دلار در هر بشکه بسیار سخت است.

 بازار نفت هفته گذشته سقوط کرد و اکثر شرکت های شیل شاهد قیمت نفتی بودند که پایین تر از هزینه های تولید آنها بود. سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و سایر تولیدکنندگان بزرگ مثل روسیه یک جنگ قیمت به راه انداخته اند که شرکتهای شیل را با هزینه های بالاتر تهدید می کند.

 دلیل اختلاف روسیه و اوپک عدم توافق آنها برای پایین آوردن میزان تولید در بحبوحه شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضای نفت بود.

 با کاهش 50 درصدی قیمت نفت خام آمریکا و سقوط آن تا 31 دلار در هر بشکه، تعداد کمی از صدها شرکت شیل در این کشور امروز می‌توانند از چاه های جدید خود سوددهی داشته باشند.

 تولید کنندگان شیل که اکثر آنها بودجه شان را با نفت بین 55 تا 56 دلار در هر بشکه بسته‌اند، مجبور شده اند بسیاری از چاه های خود را تعطیل و کارگران را اخراج کنند. صنعت نفت شیل آمریکا برای دومین بار از سال 2014 در آستانه ورشکستگی قرار دارد. عربستان در 2014 آخرین جنگ قیمت را برای بیرون کردن تولیدکنندگان شیل از بازار به راه انداخت.

این اقدام عربستان در آن سال باعث ورشکستگی بسیاری از تولیدکنندگان شیل شد ولی در آخر شکست خورد چون صنعت شیل توانست با پیشرفت فناوری، هزینه‌های خود را پایین بیاورد.

 طبق اطلاعات ریستاد انرژی، تنها 16 شرکت شیل آمریکا در میادینی کار می کنند که میانگین هزینه یک چاه جدید در آنها زیر 35 دلار در هر بشکه است. در میان این شرکت‌ها، چورون، دیوون انرژی و ای او جی ریسورسز اعلام کردند قرار است هزینه های خود را پایین بیاورند.

 اکسون موبیل، بزرگترین تولید کننده نفت آمریکا سوددهی سرمایه های خود در نیومکزیکو را 26 دلار در هر بشکه اعلام کرده است که حدود یک چهارم سرمایه‌های آن در پرمین است. این شرکت اعلام کرده سرعت توسعه حوزه پرمین، بزرگترین میدان نفتی آمریکا را پایین می آورد.

 با قیمت فعلی نفت، فقط هزینه‌های تولید تامین می‌شود، به این ترتیب تولید کنندگان پول نقد کافی برای سود سهامداران و هزینه های شرکتی ندارند. شرکتهای کمی توانایی پوشش هزینه های تولید را خواهند داشت که باعث کاهش کلی هزینه ها در صنعت شیل می شود چون تولید کنندگان حفاری را متوقف می کنند.منبع : تسنیم
سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۴
کد مطلب: 26586
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *