۰

عربستان شیطنت کرد

نماینده اسبق ایران در اوپک با اشاره به مخالفت مکزیک با مبنای درنظر گرفته شده برای کاهش تولید ۱۰ میلیون بشکه ای نفت اوپک و متحدانش گفت: مبنای کاهش تولید، اکتبر ۲۰۱۸ قرار داده شده که عربستان و روسیه در این زمان در اوج تولید بوده اند.
محمدعلی خطیبی | میز نفت
محمدعلی خطیبی | میز نفت
به گزارش میز نفت ، محمدعلی خطیبی گفت: برآوردهای صورت گرفته نشان می دهد تقاضا برای نفت در جهان 15 میلیون بشکه در روز کاهش یافته است. اوپک پلاس به همین دلیل تصمیم گرفته 10 میلیون بشکه در روز تولید نفت را کاهش دهد.

وی اظهارداشت: بعلاوه قرار بود پنج میلیون بشکه در روز آمریکا، کانادا، آرژانتین برزیل و نروژ تولید نفت خود را کاهش دهند.

نماینده اسبق ایران در اوپک گفت: گروه جی 20 به تازگی طی بیانیه ای اعلام کرده فقط نگران بیماری کرونا و عدم ثبات در بازار نفت است در واقع از ثبات بازار نفت حمایت کرده است.

وی افزود: شواهد دقیقی هنوز در دست نیست که آمریکا و چهار کشور دیگر به چه میزان می خواهند تولید نفت خود را کم کنند.

خطیبی ضمن اشاره به اینکه مکزیک با کاهش تولید نفت موافقت نکرده است، اظهارداشت: این کشور در مبنای کاهش تولید نفت مشکل داشت البته ایران هم در مبنای این کاهش با مشکل مواجه است.

وی ادامه داد: مبنای این 10 میلیون بشکه کاهش برای ماه های می و ژوئن و همینطور برای باقی مانده سال جاری و سال آینده تولید اکتبر 2018 تعیین شده است در حالی که مبنا باید آخرین رقم تولید جاری باشد. در اکتبر 2018 عربستان و روسیه در اوج تولید بودند و این کشورها می خواهند از اوج تولید نفت خود را کاهش دهند نه از تولید فعلی.

نماینده اسبق ایران در اوپک گفت: به طورکلی بین تولید فعلی و اکتبر 2018 نزدیک به 3.5 میلیون بشکه اختلاف است.

وی افزود: همین 10 میلیون بشکه ای که دو ماه آینده می خواهند کاهش دهند در واقع 10 میلیون بشکه نیست بلکه 6.5 میلیون بشکه در روز است به یک معنا می توان گفت مبنای توافق کاهش تولید نفت درست نیست.

خطیبی ضمن اشاره به اینکه تولید فعلی نفت عربستان 10 میلیون بشکه در روز است، اظهارداشت: عربستان در اجلاس قبلی اوپک پلاس موفق نشد موافقت روسیه و چند کشور دیگر را برای کاهش تولید نیم میلیون بشکه ای نفت در روز را جلب کند اما اوپک موافقت کرد یک میلیون بشکه از سقف تولید خود را کاهش دهد.

وی تصریح کرد: عربستان پس از این اجلاس اعلام کرد سقف تولید نفت خود را افزایش خواهد داد و همین کار را نیز کرد در ضمن قیمت های خود را هم کاهش داد.

نماینده اسبق ایران در اوپک گفت: عربستان هم تولید را برد بالا و هم قیمت ها را آورد پائین و یک جنگ قیمتی به راه انداخت.

وی افزود: اگر توافق کاهش 10 میلیون بشکه ای تولید نفت نهایی نشود قیمت ها بیشتر از این دچار افت خواهد شد از اینرو به نفع همه کشورهاست که این توافق را قبول کنند.

خطیبی یادآورشد: روسیه اصرار دارد آمریکا و چند کشور دیگر هم وارد این بازی شوند و سهم خود را ایفا کنند اگر این کشورها ایفای نقش نکنند روسیه هم به تعهدات خود عمل نخواهدکرد.منبع : تسنیم
يکشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۴
کد مطلب: 26802
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *