۰

محاسبه یک سود سوختی+جدول

صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه های سوخت مالکان خودروهای عمومی (وانت بارها و تاکسی‌ها) با جایگزینی سوخت CNG به جای بنزین صورت می گیرد.
چایگاه سوخت | میز نفت
چایگاه سوخت | میز نفت
به گزارش میز نفت ، شورای اقتصاد در جلسه فوق‌العاده روز دوشنبه ١١ آذرماه 1398 بنا بر پیشنهاد مشترک وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه با هدف حمایت و کاهش هزینه‌های حمل و نقل عمومی و بهبود هوای شهرها، به استناد ماده ١٢ قانون رفع موانع تولید، مصوبه ای با عنوان «حمایت از تولید و تبدیل کارخانه ای و کارگاهی یک میلیون و 460 هزار دستگاه خودروی تاکسی، ون (تاکسی)، وانت و مسافربر شخصی بنزینی به CNGسوز» را تصویب کرد.

بر اساس این مصوبه، قرار است که یک میلیون و 464 هزار خودرو به صورت رایگان دوگانه‌سوز شوند. 24 اردیبهشت ماه سال جاری نیز با راه‌اندازی رسمی سایت gcr.niopdc.ir، ثبت نام تبدیل رایگان تاکسی ها و وانت بارهای بنزین سوز به دوگانه سوز آغاز شد.

دارندگان تاکسی ها و وانت بارهای بنزین سوز می توانند با مراجعه به این سامانه، نسبت به ثبت نام تبدیل به خودروی دوگانه سوز اقدام کنند و با وجود آنکه برای هر خودرو حدود 5 میلیون تومان هزینه تبدیل وجود دارد، این هزینه از مالکان خودرو دریافت نشده و این ثبت نام و تبدیل از حالت بنزین سوز به دوگانه سوز، کاملا رایگان خواهد بود.

یکی از مزیت این طرح، علاوه بر رایگان بودن تبدیل خودروهای بنزین سوز به دوگانه سوز، صرفه‌جویی قابل توجهی است که در هزینه های سوخت مالکان خودروهای عمومی (وانت بارها و تاکسی‌ها) با جایگزینی سوخت CNG به جای بنزین صورت می گیرد.

اگر مصرف روزانه متوسط 20 لیتری بنزین را برای هر خودروی وانت بار بین شهری و درون شهری و 20 لیتر برای خودروی سواری عمومی در نظر بگیریم، برای وانت بار برون شهری با محاسبه 300 لیتر بنزین به قیمت 1500 تومان یارانه ای و 300 لیتر با قیمت بنزین آزاد، سالانه حدود 13 میلیون تومان و برای وانت بار درون شهری سالانه حدود 10 میلیون تومان در هزینه های سوخت صرفه جویی حاصل می شود.

همچنین برای سواری های عمومی این میزان صرفه جویی سالانه حدود 11 میلیون تومان خواهد بود.

نحوه محاسبه صرفه جویی حاصل شده برای هر خودرو با جایگزینی سوخت CNG با بنزین در جدول زیر نشان داده شده است.

 منبع : تسنیم
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۰۲
کد مطلب: 27418
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *