۰

عراق صادرات نفت به اردن را متوقف کرد

وزارت نفت اردن اعلام کرد عراق عرضه روزانه نفت خام از طریق مرزهای زمینی به اردن را تا اطلاع ثانوی به خاطر کاهش قیمت نفت متوقف کرده است.
اردن | میز نفت
اردن | میز نفت
 به گزارش میز نفت ، وزارت نفت اردن در روز پنجشنبه اعلام کرد عراق عرضه روزانه نفت خام از طریق مرزهای زمینی به اردن را تا اطلاع ثانوی به خاطر کاهش قیمت نفت متوقف کرده است.

این وزارتخانه طی بیانیه ای اعلام کرد توقف صادرات از طرف عراق و به خاطر کاهش بی‌سابقه قیمت جهانی نفت بوده است.

 اردن در سپتامبر سال گذشته میلادی اولین محموله نفت خام عراق را طی یک قرارداد دریافت کرد. طبق این قرارداد، اردن برای تامین بخشی از نیازهای نفتی خود 10 هزار بشکه در روز نفت خام از میادین نفتی کرکوک عراق دریافت می‌کند.

  وزیر نفت اردن در زمان عقد قرارداد گفته بود عراق هفت درصد از نیاز روزانه اردان به نفت را تامین خواهد کرد.

 عرضه نفت عراق به اردن درواقع در راستای قرارداد دیگری از سر گرفته شد که در 2014 به خاطر بی ثباتی در عراق متوقف شده بود.

این قرارداد بخشی از تلاش عمر الرزاز نخست وزیر اردن برای گسترش روابط تجاری با همسایه شرقی خود و احیای پروژه خط لوله چند میلیارد دلاری آن برای صادرات نفت عراق از بندر دریای سرخ اردن در عقبه بود.

بندر عقبه مدتها یک مسیر ترانزیتی اصلی برای واردات و صادرات از عراق بود و عمان، پایتخت اردن مدتها از نفت خام عراق برای توسعه اقتصادی استفاده می کرد.

 وزارت انرژی اردن اعلام کرد امیدوار است واردات نفت از عراق به زودی آغاز شود ولی جزئیات دیگری را ذکر نکرد.

اردن که بیشتر نیاز خود را از طریق واردات نفت و گاز تامین می کند، به دنبال کاهش واردات  از طریق اکتشاف نفت و استفاده از انرژی باد و خورشید است.منبع : تسنیم
شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۵
کد مطلب: 27720
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *