۰

اثرات افزایش تولید اوپک در بازارهای نفت

تحلیلگران ریستاد انرژی می گویند افزایش تولید اوپک و متحدانش از اول ماه اوت دوباره باعث عرضه بیش از حد نفت به بازار در چهار ماه آینده خواهد شد. تقاضا در ماه جولای به طرز شگفت آوری ۱.۹ میلیون بشکه در روز بیشتر از عرضه نفت بود.
اوپک | میز نفت
اوپک | میز نفت
 به گزارش میز نفت ، تحلیلگران ریستاد انرژی می گویند افزایش تولید اوپک و متحدانش از اول ماه اوت دوباره باعث عرضه بیش از حد نفت به بازار در چهار ماه آینده خواهد شد. این پیش‌بینی بر این فرض استوار است که تقاضای نفت به خاطر ادامه همه‌گیری ویروس کرونا به سرعت بهبود پیدا نکند.

 طی پنج ماه اول سال 2020، تولید نفت در جهان بسیار بالاتر از سطح تقاضای بازار بود. ذخایر جهانی نفت در ماه ژوئن به خاطر کاهش تولید اوپک و متحدانش کاهش چشمگیری پیدا کردند ولی کاهش تولید 9.7 میلیون بشکه در روز اوپک پلاس تنها تا پایان جولای ادامه خواهد داشت. تقاضا در ماه جولای به طرز شگفت آوری 1.9 میلیون بشکه در روز بیشتر از عرضه نفت بود.

 ولی در شرایطی که اکثر کشورهای جهان با موج دوم همه گیری ویروس کرونا مواجه شده اند، تقاضا برای نفت خام، میعانات گازی، گاز طبیعی مایع و سایر محصولات نفتی کاهش پیدا میکند. از ماه اوت تا نوامبر، تقاضا برای مایعات نفتی بر روی 99.5 میلیون بشکه در روز ثابت می ماند و بعد در نوامبر و دسامبر به ترتیب تا 92.9و 94.6 میلیون بشکه در روز بالا میرود.

 ولی برخلاف تقاضا، عرضه جهانی نفت افزایش خواهد یافت. عرضه نفت در ماه ژوئن به کمترین رقم یعنی 86.4 میلیون بشکه در روز رسیده بود و انتظار می‌رود این رقم برای ماه جولای برابر با 88.2 میلیون بشکه در روز باشد. انتظار می رود افزایش تولید اوپک پلاس و از سرگیری تولید در سایر مناطق جهان عرضه نفت را در ماه اوت به 91.2 میلیون بشکه در روز و در سپتامبر، اکتبر و نوامبر به ترتیب به 92.5 ، 92.9 و 93.3 میلیون بشکه در روز برساند. پیش بینی می شود تولید در آخرین ماه سال جاری میلادی برابر با 93.4 میلیون بشکه در روز باشد.

 مازاد 170 میلیون بشکه‌ای عرضه در برابر تقاضا بین ماه‌های اوت و نوامبر تنها بخشی از 1.4 میلیارد بشکه ذخایر نفتی است که در پنج ماه اول 2020 جمع آوری شده بود. این ذخایر بالای نفتی مانع افزایش قیمت نفت حتی پس از افزایش تقاضا خواهد شد.منبع : تسنیم
چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۰
کد مطلب: 27913
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *