۰

توافق نفتی کردهای سوریه و آمریکا باطل است

وزارت خارجه سوریه توافق نفتی اخیر کردهای این کشور و آمریکا را به شدت محکوم کرده و آن را فاقد اعتبار و اثر قانونی برشمرد.
وزارت خارجه سوریه | میز نفت
وزارت خارجه سوریه | میز نفت
به گزارش میز نفت ، یک منبع رسمی در وزارت امور خارجه این کشور بعد از ظهر امروز (یک شنبه) اعلام کرد که کشورش توافق اخیر اداره خودمختار تحت کنترل کردها در مناطق شمال شرق سوریه با شرکت نفتی «دلتا کرسنت انرژی ال ال سی» آمریکا برای توسعه میدان های نفتی این مناطق را به شدت محکوم می کند.

منبع مذکور که نام وی فاش نشده، در گفت و گو با سانا در این باره اظهار داشت: جمهوری عربی سوریه توافق امضا شده میان شبه نظامیان «قسد» (گروه مسلح موسوم به نیروهای سوریه دمکراتیک که از شبه نظامیان کُرد و هم پیمانان عرب، ترکمن و سریانی آنها تشکیل شده و از پشتیبانی ائتلاف بین المللی مدعی مبارزه با تروریسم برخوردار است) و یک شرکت نفتی آمریکایی برای سرقت نفت سوریه با حمایت و پشتیبانی دولت آمریکا را با شدیدترین لحن محکوم می کند.

این منبع رسمی ضمن اعلام اینکه توافق مذکور یک سرقت کامل و همه جانبه است و تنها می توان آن را قرارداد میان دو گروه از دزدان توصیف کرد که یک گروه دست به سرقت می زند و گروه دیگر نیز خریداری می کند، تاکید کرد که این اقدام تجاوز به حاکمیت سوریه و ادامه رویکرد خصمانه واشنگتن در قبال این کشور در سرقت ثروت ملت و جلوگیری از تلاش های دولت برای بازسازی ویرانی های به جای مانده از تروریسم مورد حمایت دولت آمریکا به شمار می آید.

منبع مذکور در ادامه همچنین تصریح کرد: جمهوری عربی سوریه این توافق را باطل، ملغی و فاقد اثر قانونی می داند و بار دیگر هشدار می دهد که چنین اقدامات زشتی بیانگر سبک و رویکرد این شبه نظامیان مزدور است که برای خود پذیرفته اند یک عروسک ارزان در دست آمریکای اشغالگر باشند.

این منبع رسمی در پایان نیز ضمن تاکید بر این که شبه نظامیان قسد باید درک کنند که اشغالگری وحشیانه آمریکا بدون شک از بین می رود و آنها نیز همانند گروه های تروریستی شکست خورده در برابر نیروهای دولتی سوریه، شکست خواهند خورد، خاطر نشان ساخت که سوری های اصیل می توانند از منابع طبیعی خود دفاع کنند و از یکپارچگی خاک و ملت کشورشان حفاظت کنند.

این در حالی است که پیشتر شبکه خبری «اسکای نیوز عربی» از برخی منابع نقل کرده بود که اداره خودمختار تحت کنترل کردها در مناطق شمال شرق سوریه، با شرکت آمریکایی دلتا کرسنت انرژی ال ال سی، یک توافق ۲۵ ساله قابل تمدید را برای توسعه میدان های نفتی در مناطق تحت تصرف خود منعقد کرده است.

به گفته منابع مذکور که نام آنها فاش نشده، این توافق شامل میدان های نفتی منطقه «رمیلان» در منتهی الیه شمال شرق سوریه است که بیش از هزار و ۳۰۰ چاه نفت برآورد می شود و به شرکت آمریکایی حق نوسازی چاه های نفت واقع در مناطق تحت کنترل کردها در شرق رود فرات را می دهد.

پیش از آن نیز «لندسی گراهام»، عضو جمهوری خواه مجلس سنای آمریکا در یک جلسه کنگره اعلام کرده بود که در گفت و گو با «مظلوم عبدی»، فرمانده نیروهای سوریه دمکراتیک در جریان امضای توافق مذکور قرار گرفته و در همان جلسه نیز «مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که دولت «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری این کشور از چنین رویکردی پشتیبانی می کند.


 
يکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۴
کد مطلب: 27948
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *