۰

تولید نفت اوپک افزایش یافت

تولید نفت اوپک در ماه اوت که مرحله دوم توافق کاهش تولید اوپک پلاس به اجرا درآمد و محدودیت عرضه این گروه تسهیل شد، حدود یک میلیون بشکه در روز افزایش یافت.
اوپک | میز نفت
اوپک | میز نفت
به گزارش میز نفت ، نظرسنجی رویترز نشان داد اوپک در اوت ۲۴.۲۷ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۹۵۰ هزار بشکه در روز بالاتر از آمار ژوییه بود و نسبت به تولید ژوئن که پایینترین رکورد سه دهه اخیر بود، افزایش بیشتری پیدا کرد.

کاهش محدودیتهای قرنطینه و عرضه کمتر از سوی اوپک پلاس کمک کرده است نفت برنت از رکورد اندک ۱۶ دلار در هر بشکه در آوریل به بالای ۴۶ دلار در هر بشکه صعود کند. با این حال نگرانیها نسبت به شیوع موج دوم ویروس کرونا، رشد قیمتها را محدود نگه داشته و نگاهها را به اوپک معطوف کرده است.

یک نماینده اوپک در این باره گفت: اکنون ما در فضای بهتری هستیم اما هنوز احیای کامل حاصل نشده است. ما باید به دقت به رصد بازار و وضعیت شیوع ویروس کرونا ادامه دهیم.

اوپک پلاس که شامل اوپک، روسیه و شماری دیگر از تولیدکنندگان نفت است، از اول ماه مه توافقی را برای کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه در روز معادل حدود ۱۰ درصد از تولید جهانی به اجرا گذاشت و از اول اوت میزان کاهش تولیدش را به ۷.۷ میلیون بشکه در روز تسهیل کرد و تا دسامبر به این روند ادامه می دهد. سهم اوپک از این کاهش تولید، ۴.۸۶۸ میلیون بشکه در روز است.

طبق نظرسنجی رویترز، نرخ پایبندی کشورهای عضو اوپک به توافق کاهش تولید در اوت ۹۹ درصد بود. نرخ پایبندی ژوییه به ۹۵ درصد بازبینی شد.

افزایش تولید اوت مشابه افزایش مشاهده شده در ژوییه بوده و به معنای آن است که اوپک اکنون حدود دو میلیون بشکه در روز بیشتر از ژوئن نفت تولید می کند.

بزرگترین افزایش عرضه در اوت مربوط به عربستان سعودی بود که ۹ میلیون بشکه در روز تولید کرد و تولیدش نسبت به ژوییه ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داشت و به سهمیه جدید تولیدش نزدیک شد.

دومین افزایش بزرگ تولید مربوط به امارات متحده عربی بود که با افزایش تقاضای داخلی، بیشتر از سهمیه خود نفت تولید کرد. تولید نفت کویت هم افزایش داشت اما مطابق با سهمیه جدیدش بود.

همچنین افزایش اندک تولید از سوی آنگولا و الجزایر مشاهده شد. عراق و نیجریه که در ماههای قبل فراتر از سهمیه شان نفت تولید کرده بودند، تولیدشان را کاهش دادند و عراق به بالاترین نرخ پایبندی در سالهای اخیر دست یافت. با این حال کاهش تولید عراق کمتر از حجمی بود که وعده داده بود و نیجریه هم با وجود بهبود پایبندی به توافق کاهش تولید، نتوانست به نرخ ۱۰۰ درصدی برسد.

بر اساس گزارش رویترز، تولید نفت ایران، ونزوئلا و لیبی تغییر چندانی نداشت و همگی به دلیل تحریمهای آمریکا یا مشکلات داخلی از مشارکت در کاهش تولید اوپک پلاس معاف شده اند. تولید لیبی در صورت رفع محاصره میادین نفتی این کشور ممکن است رو به افزایش بگذارد.

نظرسنجی رویترز بر مبنای آمار کشتیرانی ارایه شده از سوی منابع خارجی، آمار رفینیتیو آیکان، اطلاعات شرکتهای رهگیری مانند پترولجستیک و کپلر و اطلاعات فراهم شده از سوی منابع آگاه در شرکتهای نفتی، اوپک و موسسات تحقیقاتی تهیه شده است.
منبع : ایسنا
چهارشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۱۵
کد مطلب: 28230
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *