۰

افزایش بهای نفت در بازار لندن

بهای نفت خام سبک ‏برنت دریای شمال‏، سبد نفتی اروپا، در آغاز معاملات روز چهارشنبه لندن افزایش یافت.
قیمت نفت | میز نفت
قیمت نفت | میز نفت
به گزارش میز نفت ، در معاملات روز کاری لندن‏‏، بهای نفت خام سبک ‏برنت دریای شمال‏، که ‏از آن به عنوان ‏یکی از مهمترین مراجع قیمت گذاری ‏ نفت داد و ستد شده در ‏‏بازار اروپا ‏استفاده می‌شود برای تحویل در ماه نوامبر با دو و ۴۲ صدم درصد افزایش نسبت به پایان معاملات روز کاری پیشین، به ۴۱ دلار و ۵۱ سنت رسید. وقوع طوفان سالی در خلیج مکزیک که بخش قابل توجهی از چاه‌ها و تاسیسات نفتی آمریکا در آن قرار دارد در افزایش بهای نفت در بازار‌های جهانی تاثیر داشته است.

در معاملات الکترونیک بازار نیویورک هم بهای هر بشکه نفت خام سبک و ‏‏شیرین (وست تگزاس اینترمدییت‏)، ‏برای تحویل ‏در ماه اکتبر با دو و ۶۱ صدم درصد افزایش نسبت به پایان معاملات روز کاری پیشین به ۳۹ دلار و ۲۸ سنت رسید.
آواتار ساندو کارشناس شرکت فیلیپ فیوچز در این باره می‌گوید وقوع طوفان سالی باعث شده است برخی از پالایشگاه‌ها و تاسیسات نفتی در خلیج مکزیک بسته شود. این طوفان در حالی خلیج مکزیک را در نوردیده است که دو هفته پیش نیز طوفان لورا در این منطقه روی داده بود. بر اساس اعلام مرکز ملی طوفان‌ها در آمریکا طوفان سالی با باد‌هایی با سرعت ۱۶۰ کیلومتر
در ساعت در خلیج مکزیک در حال وزیدن است. شدت این طوفان از پنج به درجه دو رسیده است.

کارشناسان شرکت کارگزاری جی بی سی انرجی (JBC Energy) که در زمینه‌های نفتی و انرژی به مشتریان خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهد، می‌گویند تقریبا ۲۷ درصد از ظرفیت تولید نفت خام خلیج مکزیک به علت وقوع این طوفان متوقف شده است.برخی دیگر از کارشناسان مسائل نفتی کاهش احتمالی میزان نفت خام ذخیره سازی شده آمریکا را در این هفته، دلیل افزایش قیمت نفت در بازار می‌دانند.

انجمن نفت خام آمریکا (API) ‏که به عنوان ‏‏نهادی کارشناسی نوسانات مربوط به ‏نفت ‏این کشور را درسطح ملی ‏مورد بررسی ‏قرار می‌دهد و پیش بینی‌های مربوط به ‏میزان ذخیره سازی ‏هفتگی نفت خام را یک ‏روز قبل از ‏وزارت انرژی آمریکا منتشر ‏می کند، پیش بینی کرده که میزان نفت خام ذخیره سازی شده آمریکا در این هفته کاهش یافته است.

با این حال سرمایه گذاران منتظر انتشار گزارش آژانس اطلاع رسانی انرژی آمریکا (EIA)، هستند که معتبر است. این نهاد وابسته به وزارت انرژی آمریکا که آمار و گزارش‌های مربوط به بازار انرژی و نفت آمریکا را منتشر می‌کند، قرار است تا پایان ساعات امروز گزارش مربوط به میزان میزان نفت خام ذخیره سازی شده آمریکا را منتشر کند.

تحلیلگرانی که خبرگزاری مالی و اقتصادی بلومبرگ نظر آن‌ها را درباره میزان موجودی نفت خام ذخیره سازی شده در انبار‌های نفتی آمریکا تا هفته گذشته جویا شده است پیش بینی کرده اند رقم این شاخص تا هفته گذشته، احتمالا دو میلیون و ۷۰ هزار بشکه افزایش یافته است.

فیونا سینکوتا (Fiona Cincotta) کارشناس شرکت کارگزاری سیتی گروپ ایندکس (City Index Group) در همین باره می‌گوید: انتظارات درباره تقاضا برای نفت مایوس کننده است. چون شیوع بیماری همه گیر کرونا باعث شده است که رشد اقتصادی کند شود و این امر باعث می‌شود که تقاضا برای نفت در جهان افزایش نیابد.

با توجه به این شرایط کارگزاران و سرمایه گذاران بازار نفتی منتظر نشست کشور‌های صادر کننده نفت (اوپک) و شرکایش غیر عضو آن، به ویژه روسیه هستند که در چارچوب اوپک پلاس { OPEC+} یک گروه نفتی را تشکیل داده اند. این کشور‌ها در چارچوب توافقنامه‌ای متعهد شده اند برای تثبیت قیمت‌ها تولید نفت خود را کاهش دهند.


منبع : صدا و سیما
چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۱۳
کد مطلب: 28362
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *