۰

خبری از یک صرفه جویی

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از امکان صرفه‌جویی ۲۰ میلیون لیتری مصرف بنزین با صرف هزینه ۸۰۰ میلیون دلاری به جای صرف هزینه ۸ میلیارد دلاری ساخت یک پالایشگاه برای تولید ۲۰ میلیون لیتر بنزین خبر داد.
بنزین | میز نفت
بنزین | میز نفت
به گزارش میز نفت ، محمد رضایی، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پیش‌بینی شده که تا سال 1404 یک رشد مصرف 20 میلیون لیتری را در بنزین داشته باشیم که برای تولید این 20 میلیون لیتر بنزین روزانه، نیاز به احداث یک پالایشگاه 400 هزار بشکه‌ای با حداقل 7 تا 8 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است که زمان احداث آن 4 یا 5 سال طول می‌کشد و پس از احداث آن، باید برای احداث خطوط لوله، جایگاه عرضه، انبار ذخیره و ... سرمایه گذاری کرد.

وی افزود: اجرای طرح تبدیل یک میلیون و 464 هزار خودرو به دوگانه سوز، منجر به صرفه جویی 10 تا 15 میلیون لیتری مصرف بنزین می شود و اگر این تعداد را به 2 میلیون خودرو افزایش دهیم، تبدیل آنها به منزله حدود 20 میلیون لیتر کاهش مصرف بنزین است و این‌کار هزینه ای 700 تا 800 میلیون دلاری در پی دارد، با این تفاوت که این هزینه از محل صرفه جویی در مصرف بنزین، 3 تا 4 ماهه به دولت بازمی‌گردد.

رضایی در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال یکسان شدن سهمیه بنزین خودروهای دوگانه سوز و بنزین سوز عمومی پس از اجرای طرح تبدیل رایگان گفت: وزارت کشور دارد تصمیماتی در این خصوص می‌گیرد که هنوز نهایی نشده است اما از وزارت کشور خواسته‌ایم تا هر زمان تصمیمی را در این خصوص نهایی کرد اعلام کند تا استقبال از طرح تبدیل بیشتر شود.منبع : تسنیم
شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۱۵
کد مطلب: 28383
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *