۰
توضیحات زنگنه درباره پرونده زنحانی

​برای زنجانی استعلام کردم

در مورد این‌که پرونده داشته، من از مقامات امنیتی کشور استعلام کردم، جوابش هم موجود است
​برای زنجانی استعلام کردم
رستم قاسمی، وزیر سابق نفت در گفت و گو با خبرآنلاین، نکاتی را درباره پرونده زنجانی بیان کرده که بخش‌های مهم ان در ادامه می آید:

در مورد این‌که پرونده داشته، من از مقامات امنیتی کشور استعلام کردم، جوابش هم موجود است. طبیعتا اگر استعلام کرده بودیم و جوابش منفی بود این اقدام را انجام نمی‌دادیم و حتما هم امروز در این پرونده متهم می‌شدیم. 

شما می‌دانید که در دوره تحریم کسی نفت از ایرانی و شرکت ایرانی نمی‌خرد، حتی شرکت‌های خارجی که یک نفر عضو هیات مدیره‌اش پاسپورت ایرانی داشته باشد هم نمی‌خرد. شرکت‌هایی که نفت ایران را می‌فروشند، بر اساس مجوزاتی است که در کشور صادر می‌شود و در خارج از کشور (البته با ریسک بالایی) به نام خارجی‌ها ثبت می‌شود. بابک زنجانی هم می‌رود از یکی از این شرکت‌های ثبت‌شده در خارج از کشور نفت می‌خرد و وقتی نفت می‌خرد، می‌آید از یک بانکی LC می‌دهد. شما می‌دانید که LC معتبرترین تضمین بین‌المللی است.

از یک بانکی LC می‌دهد که آن بانک تا آن روزی که LC می‌دهد، دومین بانک کشور باشد، اگر نگویم اول. آن بانکی که LC می‌دهد، متعلق به یکی از بانک‌های بزرگ کشور بوده و مدیران حقوقی در وزارت نفت LC را قبول می‌کنند، بابک زنجانی بعدا می‌رود این بانک را می‌خرد و می‌شود صاحب LC و صاحب بانک. ما در آن موقع ایشان را ممنوع‌الخروج کردیم، شرکت‌هایش را فرستادیم در لیست تحریم، پرونده‌اش را هم خودمان تکمیل کردیم و به دادگاه فرستادیم در آخر دولت و مهمتر هم این‌که اگر واقعا انصاف بر این بود، بابک زنجانی ضمن این‌که باید قوه قضاییه و دادگاه و زندان و همه آن‌چه که حکم منطقی قوه قضاییه بوده که همین هم هست، باید به جای سیاسی‌کردن پرونده بابک زنجانی، بروند پول‌ها را پیگیری می‌کردند که برگردانند. این اتفاق در اولویت کشور بود که متاسفانه به خاطر این‌که پرونده بابک زنجانی را سیاسی کردند به جای بازگرداندن منابع مالی که این واقعا ظلم بزرگی است مسائل دیگری پیش آمد.
شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۲۷
کد مطلب: 29624
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *