۰
آخرین وعده زنگنه هم پوچ از آب درآمد

اوجی: امسال به تولید گاز آن‌چنان اضافه نمی‌شود

درحالی که بیژن زنگنه، وزیر سابق نفت در مردادماه سال جاری و در آخرین حضورش در جمع خبرنگاران وعده داده بود که امسال حدود ۵۰ میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور اضافه می‌شود، جواد اوجی، وزیر جدید نفت، تحقق این وعده زنگنه را عملی ندانست.
زنگنه | میز نفت
زنگنه | میز نفت
به گزارش میز نفت ، زمستان سال گذشته برای نخستین بار شاهد صدور جداول خاموشی در فصل سرما بودیم. قطعی‌های متعدد برق که در میانه زمستان ناشی از کمبود سوخت نیروگاه‌ها بود، شرایطی عجیب در سال پایانی دولت دوازدهم برای تأمین برق زمستانه رقم زد.

«بیژن زنگنه»، وزیر سابق نفت در یازدهم مردادماه امسال در آخرین حضورش در جمع خبرنگاران وعده داد که زمستان امسال 50 میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور نسبت به زمستان سال گذشته افزوده می‌شود. این وعده زنگنه در صورت تحقق، میزان ناترازی تولید و مصرف گاز را که به گفته «جواد اوجی»، وزیر جدید نفت در زمستان امسال به 200 میلیون مترمکعب در روز می‌رسد، به طور قابل توجهی کاهش می‌داد.

اما آن‌طور که جواد اوجی در مصاحبه اخیر خود اعلام کرده، مقدار زیادی به تولید و عرضه گاز در زمستان سال جاری نسبت به زمستان سال گذشته اضافه نمی‌شود و این به معنای پوچ بودن آخرین وعده بیژن زنگنه است.

بخشی از 50 میلیون مترمکعب افزایش ظرفیت تولید گاز در زمستان 1400 که مورد تأکید زنگنه بود به آغاز برداشت از فاز 11 پارس جنوبی باز می‌گردد. پروژه‌ای که سال‌ها به خاطر بدعهدی توتال و CNPCI چین و وقت‌کشی وزارت نفت با رؤیای IPC و برجام، با تأخیر مواجه شد و آن‌طور که زنگنه وعده داده بود، برداشت گاز از فاز 11 در زمستان سال جاری محقق نخواهد شد.

جواد اوجی، وزیر نفت در مصاحبه اخیر خود در خصوص زمستان امسال گفت: "تلاش ما جبران ذخیره‌سازی‌های سوخت مایع نیروگاه‌های کشور است که افزون بر بحث تانکرهای سوخت‌رسان، در بخش بالادست گاز در پارس جنوبی هم تلاش می‌کنیم 12 تا 14 میلیون مترمکعب به رقم برداشت گاز افزوده شود؛ گرچه مقدار مصرف، رشد 8 درصدی دارد اما به تولید گاز آن‌چنان اضافه نمی‌شود."منبع : تسنیم
يکشنبه ۱۴ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۳۵
کد مطلب: 30839
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *