۰

واکنش نوبخت به یک خبر غیر رسمی نفتی

معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به پیش‌بینی برخی صاحب‌نظران برای افزایش قیمت نفت در سال آینده به بیش از ۸۰ دلار گفت: در برخی از تحلیل‌ها و اخبار آمده که عربستان بودجه خود را با نفت ۸۰ دلار بسته است.
واکنش نوبخت به یک خبر غیر رسمی نفتی
به گزارش «ميزنفت» به نقل از تسنیم، نوبخت در خصوص قیمت نفت در لایحه بودجه و در پاسخ به این سؤال که برخی از کشورها مثل عربستان بودجه خود را با نفت ۶۰ دلار بسته‌اند، گفت: نیجریه بودجه خود را با نفت ۷۳ دلار بسته است و تعدادی از صاحب‌نظران نیز پیش‌بینی می‌کنند که قیمت نفت به‌طور متوسط در سال آینده ۸۰ دلار خواهد بود و حتی در تحلیلی که در مبالغ بودجه عربستان آمده، گفته می‌شود که این کشور بودجه‌اش را با نفت ۸۰ دلار بسته است. 

وی تصریح کرد: عربستان به‌خلاف کشور ما که با صراحت اعداد و ارقام بودجه را می‌آورد، سرجمع عدد و میزان و مبالغ و مقادیری که باید نفت فروخته شود، آورده است و در رسانه‌های مختلف هم آمده که مشاور اقتصادی عربستان گفته نفت این کشور در بودجه بالای ۸۰ دلار پیش‌بینی شده است. 

سخنگوی دولت با اشاره به پیش‌بینی قیمت نفت در بودجه آینده گفت: قطعاً هرچه قیمت نفت را کمتر در نظر بگیریم، ضریب اطمینان بیشتر است. 

در سال گذشته هم قیمت نفت بالای ۱۰۸ دلار بود اما به‌پیشنهاد دولت و مجلس روی ۱۰۰ دلار توافق کردیم و امسال هم اگر مجلس تشخیص دهد که برای اطمینان باید قیمت نفت کمتر بسته شود، می‌توان این کار را انجام داد، منتهی آنچه از منابع نفتی در بودجه دیدیم، ۷۱ هزار میلیارد تومان است و بودجه عمومی ما ۲۶۷ هزار میلیارد تومان و بودجه کل کشور ۸۳۸ هزار میلیارد تومان است لذا چیزی که سهم نفت در بودجه است ۷۰ هزار میلیارد تومان است و اگر قیمت نفت به پایین‌تر از این اعداد برسد یعنی به ۳۴ یا ۳۵ دلار مثلاً ما ۳۵ هزار دلار هم از درآمدهای نفتی به دست نیاوریم، به‌راحتی مشکل قابل کنترل است زیرا ما از ابتدا تخصیصی که روی اعتبارات جاری و عمرانی داریم، کاملاً با حواس جمع این کار را کردیم و آن مقدار که به خزانه بیاید تخصیص می‌دهیم. 

وی ادامه داد: مجلس الآن در مرحله تصویب لایحه بودجه است و تصویب به این معنا نیست که همه اعداد و ارقام را در اختیار قرار دهیم و هر مقداری که به خزانه بیاید همان میزان در بودجه جاری و عمرانی هزینه می‌کنیم. البته در حال حاضر همه منابع پیش‌بینی شده در بودجه ۹۳ تحقق نیافته اما اعتبارات عمرانی استان‌ها را به‌صورت ۱۰۰ درصد و اعتبارات عمرانی کل کشور را به‌صورت ۶۸ درصد پرداخت کردیم بنابراین اگر درآمدی حاصل نشود می‌توانیم با مدیریت تخصیص کشور را اداره کنیم. 

سخنگوی دولت با اشاره به احتمال افزایش قیمت نفت به بیش از ۷۳ دلار گفت: این احتمال وجود دارد که قیمت نفت بیشتر باشد لذا در این لایحه این مکانیسم را هم دیده‌ایم و گفتیم که اگر درآمد بیشتری داشتیم در کدام یک از بندها و ردیف‌ها هزینه شود. بنابراین مطمئناً امسال را بدون کسری بودجه به پایان می‌بریم و با همفکری تلاش می‌کنیم که پیشنهادهای مجلس به پیشنهادهای دولت اضافه شود تا مطمئن‌تر عمل شود.

دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۶
کد مطلب: 4476
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *