۰

مصباحی‌مقدم: بودجه ۹۴ را بدون نفت می‌بندیم

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که خارج کردن اتکای بودجه به نفت، کشور را از شر ‌تحریم‌ها خلاص می‌کند، گفت: در مجلس شورای اسلامی بعد از ارائه بودجه درصدد هستیم بودجه سال ۹۴ را بدون نفت ببندیم.
مصباحی‌مقدم: بودجه ۹۴ را بدون نفت می‌بندیم
به گزارش «ميزنفت» به نقل از تسنیم، حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در پیش خطبه های نماز جمعه مشهد مقدس گفت: استکبار جهانی با تحریم نفتی و ارزهای بین المللی می خواهد ملت ایران را تحت فشار قرار دهد و از همین رو باید خود را از شر این فشارها خلاص کنیم، یک راه ساده و البته پیچیده مذاکرات است که تمامی علائم نشان می دهد دولت خط قرمزها را رعایت می کند و از این جهت مورد حمایت است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: راه دیگر این است که بودجه عمومی کشور بدون اتکای به نفت باشد، این سخن شاید شگفت باشد، اما در مجلس شورای اسلامی بعد از ارائه بودجه درصدد هستیم بودجه ۹۴ را بدون نفت ببندیم و اگر این اتفاق بیفتد، اهرم های فشار ۱+۵ علیه ایران خنثی می شود، چون تمام فشارشان این بود که نفت کمتر بفروشیم.

وی بیان کرد: اکنون با تبانی آمریکا و عربستان با عرضه بیشتر نفت، قیمت را کاهش داده اند و این یک فشار دیگر بر ایران و روسیه است که بر درآمد نفت و گاز اتکا دارند و به این وسیله می خواهند ما را تسلیم کنند.

مصباحی مقدم خاطرنشان کرد: خارج کردن اتکای بودجه به نفت، کشور را از شر تحریم ها خلاص می کند، با تحمل می توان این پیچ تاریخی را پشت سر گذاشت.

وی افزود: ۷۱ هزار میلیارد تومان درآمد پیشنهادی دولت از محل نفت برای سال آینده بوده که معادل۳۰ درصد بودجه عمومی کشور است، زمانی که دولت این پیشنهاد را آورد قیمت نفت ۷۲ دلار بود، اما الان زیر ۵۰ دلار شده است و معنایش این بوده که اگر درآمد نفت در بودجه باشد، دیگر درآمد ۷۱ هزار میلیارد تومان محقق نشده و در بهترین حالت ۵۰ هزار میلیارد تومان محقق می شود.

مصباحی مقدم خاطرنشان کرد: ما ۵۰ میلیارد دلار در سال جاری صادرات کالای غیرنفتی داریم و این رقم در سال های اخیر جهش یافته است. اگر ارز ناشی از صادرات تبدیل به واردات کالاهای ضروری و واردات سرمایه شود، به ارز ناشی از نفت نیاز نداریم. این تدبیر را دولت و مجلس باید دنبال کنند.

وی درخصوص ضرورت حذف یارانه افراد غیرنیازمند خاطرنشان کرد: سالانه ۴۳ هزار میلیارد تومان یارانه داده می شود، از سویی به خانواده هایی یارانه داده می شود که نیاز ندارند، بگذارید فقط و فقط یارانه به نیازمندان و فقرای جامعه داده شود. به آنهایی یارانه داده شود که فقیر بوده و نیازمند زکات هستند و با زکات نمی توان فقر آنها را برطرف کرد. اگر این اتفاق رخ دهد، ۳۰ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان صرفه جویی می کنیم که این کمکی است که ملت ایران برای بودجه بدون نفت می تواند، انجام دهد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: امسال شاهد بودیم بخشی از یارانه را به بهداشت و درمان دادیم و این بخش خوشبختانه ساماندهی شده است، این ابتکار مجلس بود و از دولت تشکر می کنیم که این ابتکار را اجرایی کرد. این گونه ابتکارات در مغز متفکران داخلی کشور جولان دارد.

مصباحی مقدم افزود: دوسوم درآمد نفت در حساب بانک مرکزی ما بلوکه می شود، در حال حاضر ۱۳۰ میلیارد دلار ذخایر خارجی کشور را داریم، ولی این دلارها در اختیار ما نیست؛ بلکه معادل این درآمد از نفت را، دولت با ارجاع به بانک مرکزی، ریالش را دریافت می کند و با آن ریال کشور را اداره می کنیم. اگر بودجه از نفت خلاص شود، از شر بخشی از تورم هم خلاص می شویم.

وی گفت: دولت یازدهم این اراده و جرات را دارد که هزینه های جاری غیرضروری را کاهش دهد و ده هزار میلیارد تومان از این طریق صرفه جویی کنیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: فعالیت های اقتصادی دولت باید براساس اقتصاد مقاومتی شکل بگیرد، نشانه های جدی از اقتصاد مقاومتی را نمی بینیم، بنده انسان صریحی هستم و برای دولتمردان و وزرا خواهان موفقیت در اداره جامعه هستیم، اما آنچه را که رهبر معظم انقلاب به نام سال فرهنگ و اقتصاد و سال مدیریت جهادی مطرح کردند ما نمی بینیم، مدیریت جهادی یعنی حرکتی که ظرفیت های مالی ملت را به کار بگیرد و منابع ارزی این ملت را به کار گیرد، در حال حاضر پول در دست مردم، پولی سیال و سرگردان است، باید با ساز و کاری توسط بنگاه های اقتصادی این منابع جمع آوری شود و تولید رونق بگیرد.

وی افزود: حدود ۲۰ میلیارد دلار ارز در دست مردم است که این باید جمع شده و سرمایه گذاری شود، ایران جزو کشورهایی است که بالاترین مصرف طلای زینتی جهان را دارد و از این نظر در رده دوم جهان هستیم، این طلا سرمایه است، این سرمایه باید اعطا شود تا جوانمان شاغل شوند.
جمعه ۱۹ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۳:۱۶
کد مطلب: 4661
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *