۰

توافق هسته ای؛ چالش عربستان

توافق هسته ای ایران با قدرتهای جهانی واکنش متفاوتی را در بازارهای سهام کشورهای خلیج فارس در یکشنبه به دنبال داشت و بورس دبی با امیدواری در خصوص فعالیتهای اقتصادی جدید با تهران رشد داشت اما بورس عربستان سعودی به علت نگرانی از کاهش بهای نفت شاهد کاهش بود.
توافق هسته ای؛ چالش عربستان
به گزارش «ميزنفت» به نقل از رویترز، در صورتی که توافق نهایی با ایران تا ۳۰ ژوئن آینده به دست بیاید و با فرض اینکه این توافق مورد پذیرش دولتهای خلیج فارس قرار بگیرد شاید تنشهای ژئوپلیتیک در منطقه کاهش یابد و تشویقی برای سرمایه گذاری خارجی باشد. 

اما سرمایه گذاران سعودی توجه خود را بر این مسئله متمرکز کرده اند که لغو تحریمهای بین المللی از ایران به تهران اجازه خواهد داد نفت بیشتری روانه بازار کند که این مسئله احتمالا بهای نفت خام را کاهش خواهد داد و به حاشیه سود شرکتهای پتروشیمی که وزنه سنگینی را در بورس عربستان سعودی تشکیل می دهند آسیب خواهد زد. 

در اولین واکنش به این توافق ، بهای نفت خام برنت دریای شمال روز پنجشنبه حدود چهار درصد کاهش یافت. 

شاخص اصلی بورس عربستان سعودی با کاهش ارزش سهام شرکت صنایع اساسی (سابک) به میزان یک و هفت دهم درصد کاهش یافت و به ۸۵۹۰ واحد رسید.

در دبی ، اقتصاد باز و بر اساس تجارت این امیرنشین از لغو تحریمها بر ضد ایران استفاده خواهد کرد چرا که دبی به خط شروع شرکتهای خارجی و بازرگانانی تبدیل شده است که می خواهند به جمهوری اسلامی ایران بروند. 

بر همین اساس شاخص بورس دبی یک و چهار دهم درصد افزایش یافت و به سه هزار و ۶۶۶ واحد رسید. 

ارزش سهام شرکت هواپیمایی العربیه با احتمال افزایش فعالیتهای شرکتهای هواپیمایی کم هزینه به علت افزایش پروازها به ایران ، به میزان یک و چهار دهم درصد افزایش یافت. 

ارزش سهام در برخی از دیگر بورسهای خلیج فارس نیز با امید به فعالیت اقتصادی با ایران اندکی افزایش یافت. 

ارزش سهام شرکت «الخلیج الدولیه للخدمات» که در زمینه میادین نفتی فعالیت می کند به میزان دو و شش دهم درصد افزایش یافت که به افزایش شاخص بورس قطر کمک کرد و آن را به شش دهم درصد افزایش به ۱۱ هزار و ۷۶۴ واحد رساند. 

اتحادیه اروپا درباره امکان واردات گاز طبیعی از ایران در صورت لغو تحریمها بحث می کند تا وابستگی خود را به روسیه کاهش دهد. 

قطر نیز پیشنهاد کمک به ایران در توسعه سهم خود در میدان مشترک گازی بین دو کشور را داده است.
دوشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۶
کد مطلب: 5710
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *