۰

۷ نفر در ایران به خاطر تب کریمه کنگو جان دادند

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: در ۴ ماه ابتدای امسال ۱۷ میلیون و ۱۴۰ هزار دز واکسیناسیون علیه تب مالت در دام‌های کشور انجام شد که این عدد با رشد ۳۴ درصدی مواجه بوده است.
به گزارش«ميزنفت»،مهدی خلج رئیس سازمان دامپزشکی کشور در نشست خبری گفت:‌ 74 کشتارگاه صنعتی دام در حال حاضر در کشور فعال و 48 کشتارگاه دیگر نیز در حال تأسیس است.

وی افزود: 304 کشتارگاه سنتی در حال حاضر در کشور موجود است، همچنین 120 کشتارگاه در سراسر کشور به پیش‌سردکن تجهیز شده و در حال حاضر لاشه دام قبل از عرضه به بازار 24 ساعت در پیش‌سردکن‌ها قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور درمورد تب کریمه کنگو گفت: 967 مورد ابتلای انسانی به این بیماری در سال 2014 در ترکیه گزارش شد که از این تعداد 44 نفر جان باختند.

خلج گفت: همچنین در کشور عمان 16 نفر به این بیماری مبتلا شده و همگی جان خود را از دست دادند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور بیان داشت: در ایران 43 مورد تب کریمه کنگو گزارش شد که 7 نفر جان خود را از دست دادند و امیدواریم با اقدامات سازمان دامپزشکی، وزارت بهداشت و رسانه‌ها در زمینه پیشگیری از این بیماری اقدامات خوب و مؤثری انجام شود و این فرهنگ‌سازی انجام بگیرد که کشتارهای غیرمجاز و خارج از کشتارگاه دام در بین‌ مردم کم شود.

وی با اشاره به اینکه سم مالاشیت گرین ماده‌ای است که در گذشته برای مبارزه با انگل‌های خارجی و قارچ‌ها در مزارع پرورش ماهی قزل‌آلا مورد استفاده قرار می‌گرفت، گفت: سازمان دامپزشکی به دلیل اینکه استفاده از این سم در دنیا منسوخ شده بود، برنامه‌ریزی‌ کرد و با معرفی ماده جایگزین و اطلاع‌رسانی در این زمینه به پرورش‌دهندگان زمینه عدم استفاده از این سم را فراهم کرد.

خلج تصریح کرد: بنابراین سازمان دامپزشکی از 15 فروردین سال جاری اعلام کرد، کسی حق عرضه ماهی قزل‌آلا به بازار را ندارد، مگر اینکه گواهی عاری از مالاشیتگرین را داشته باشد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: در حدود 12 استانی که از مزارع پرورش نمونه‌گیری انجام دادیم، تنها 2 مورد مثبت بود که نمونه‌های این 2 مورد نیز با حکم دستگاه قضا معدوم شد.

وی در مورد وضعیت شیوع تب مالت در کشور بیان داشت: در اواخر سال 87 واکسیناسیونی که در کشور علیه این بیماری انجام شده بود، با نقصان مواجه بود و همچنین در سال‌های 88، 89 و 90 این اقدام در حداقل زمان ممکن انجام شد و کمتر از 25 درصد سال‌های گذشته بوده است.

خلج تصریح کرد: در چند سال اخیر وضعیت واکسیناسیون علیه تب مالت بهبود یافته و طی سال‌های 92 و 93 شرایط تثبیت شد و سازمان‌دهی‌های لازم را در این زمینه انجام دادیم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور بیان داشت: در 4 ماه ابتدای امسال 17 میلیون و 140 هزار دز واکسیناسیون علیه این بیماری در دام‌های کشور انجام شده است که این عدد در مدت مشابه سال گذشته 12 میلیون و 900 هزار واکسیناسیون بوده که در این زمینه با رشد 34 درصدی مواجه هستیم.منبع:اکونومیست
سه شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۱۹
کد مطلب: 7935
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *