۰

لحظات بیادماندنی مجمع عمومی سازمان ملل

هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل درحالی برگزار می‌شود که لحظات بیادماندنی زیادی در آن به چشم می‌خورد.
لحظات بیادماندنی مجمع عمومی سازمان ملل
به گزارش «ميزنفت» به نقل از العربیه انگلیسی، سخنرانی‌های سران کشورهای مختلف از دیروز در هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک آغاز شد. در سال‌های برگزاری این رویداد، اتفاقات بیادماندنی زیادی در این نشست سالانه رخ داده است. در این گزارش، لحظه‌های بیادماندنی این نشست را از نظر می‌گذرانیم.
 
سخنرانی حماسی فیدل کاسترو
 
فیدل کاسترو، رهبر سابق کوبا، پنجم مهرماه سال 1339 در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد. این سخنرانی که چهار ساعت و 29 دقیقه طول کشید؛ لقب  طولانی‌ترین سخنرانی صحن سازمان ملل را به خود اختصاص داد. کاسترو با لباس نظامی معروفش در این سخنرانی گفت: انقلاب ما در مدت 20 ماه توانست کشور کوبا را از زیر استعمار آمریکا خارج کند. با این وجود، آمریکا هنوز هم  به خود حق می‌دهد از خرابکاری در کشورمان حمایت کند. 
 
 
لحظات بیادماندنی مجمع عمومی سازمان ملل: از خشم قذافی تا خط‌کشی کودکانه نتانیاهو+تصاویر
 
 
رییس جمهور وقت کوبا در سخنرانی خود مباحث متعددی را مطرح کرد. وی از رابطه کوبا با شوروی دفاع و از خطر حمله حکومت امپریالیستی آمریکا به کشورش ابراز نگرانی کرد.
 
کاسترو در پایان نیز جان اف کندی، رییس جمهور وقت آمریکا را یک میلیونر بی‌سواد نادان نامید. 
 
شاخه زیتون یا تفنگ عرفات
 
یاسر عرفات، رهبر جنبش آزادی بخش فلسطین، 23 آبان سال 1353 در نشست مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد. وی نخستین فردی بود که به عنوان عضو مهمان در مجمع عمومی سازمان ملل به ایراد سخنرانی می‌پرداخت. (فلسطین در آن زمان عضو سازمان ملل نبود)
 
لحظات بیادماندنی مجمع عمومی سازمان ملل: از خشم قذافی تا خط‌کشی کودکانه نتانیاهو+تصاویر
 
 
عرفات سخنان خود را با این عبارت جنجالی آغاز کرد: من شاخه‌ای از درخت زیتون – نماد صلح – و یک اسلحه مبارزان فلسطینی را با خود به نیویورک آورده‌ام. وی از سازمان ملل خواست اجازه تشکیل کشور فلسطین را در سرزمین‌‌های تحت کنترل جنبش آزادی بخش بدهد.
 
وی با تهدید گفت: من امروز با شاخه‌ای از درخت زیتون و یک اسلحه مبارزان فلسطینی آمده‌ام. اجازه ندهید شاخه زیتون از دستانم بیافتد. دوباره تکرار می‌کنم؛ اجازه ندهید شاخه زیتون از دستانم بیافتد.
 
وقتی چاوز، بوش را «شیطان» نامید
 
هوگو چاوز، رهبر فقید ونزوئلا، در سال 2006 و در شصت و یکمین نشست سازمان ملل سخنرانی کرد و جورج بوش، رییس جمهور وقت آمریکا را شیطان خواند. هوگو چاوز در سخنرانی آتشین خود بوش پسر را متهم کرد طوری سخن می‌گوید که گویی مالک جهان است. چاوز در سخنرانی خود می‌کوشید اتحادی از کشورها علیه آمریکا تشکیل دهد.
 
 
لحظات بیادماندنی مجمع عمومی سازمان ملل: از خشم قذافی تا خط‌کشی کودکانه نتانیاهو+تصاویر
 
 
جرج بوش، یک روز پیش از چاوز در مجمع سازمان ملل سخنرانی کرده بود. چاوز در ابتدای سخنرانی خود گفت: دیروز شیطان اینجا آمده بود. وی همچنین بوش را سخنگوی امپریالیسم دانسته بود. 
 
پاره شدن منشور سازمان ملل به دست قزافی
 
معمر قزافی، دیکتاتور مقتول لیبی در نشست سال 2009 سازمان ملل به ایراد سخنرانی پرداخت. این سخنرانی یک ساعت و 36 دقیقه طول کشید و طولانی‌ترین سخنرانی آن سال بود. وی که لباس بلند قهوه‌ای و کلاه مشکی همیشگی‌اش را بر سر داشت، سازمان ملل را برای شکست در جلوگیری از دهه‌ها جنگ - بخصوص قتل‌عام در عراق و آزاد گذاشتن طالبان در تشکیل حکومت مستقل - سرزنش کرد. 
 
 
لحظات بیادماندنی مجمع عمومی سازمان ملل: از خشم قذافی تا خط‌کشی کودکانه نتانیاهو+تصاویر
 
 
قزافی سپس نسخه‌ای از منشور سازمان ملل را در مقابل دیدگان اعضای این سازمان پاره کرد. پس از آن روز، «گوردون براون،» نخست وزیر وقت انگلیس در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: من برای تکرار دوباره منشور سازمان ملل اینجا ایستاده‌ام، نه برای پاره کردن آن.
 
نتانیاهو و کشیدن خط قرمز کودکانه بر برنامه‌ هسته‌ای ایران
 
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی در شصت و هفتمین نشست عمومی سازمان ملل متحد در سال 2012  سخنرانی کرد. وی در این سخنرانی برای نشان دادن نگرانی‌هایش از برنامه هسته‌ای ایران، تصویری را به نمایش گذاشت که جنجال زیادی به پا کرد.
 
 
لحظات بیادماندنی مجمع عمومی سازمان ملل: از خشم قذافی تا خط‌کشی کودکانه نتانیاهو+تصاویر
 
نتانیاهو با نشان دادن یک تصویر بزرگ کودکانه از یک بمب که به  قسمت‌های 70 درصد و 90 درصد تقسیم شده بود، تاکید کرد ایران 70 درصد راه را برای دستیابی به بمب هسته‌ای طی کرده است. او ادامه داد: کشورهای جهان باید مانع ایران برای عبور از خط قرمز رسیدن به بمب هسته‌ای شوند. وی سپس خط قرمزی در قسمت 90 درصد کشید و مدعی شد: باید اجازه ندهیم ایران به این خط نزدیک شود. هیچ چیز به اندازه یک ایران مسلح به بمب هسته‌ای دنیا را تهدید نمی‌کند و این خط، خط قرمز جلوگیری از جنگ است.
منبع:باشگاه خبرنگاران
 
سه شنبه ۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۲۱
کد مطلب: 9317
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *