۰
دفاع لاریجانی از طرح برجام

تاخیر در اجرای برجام به نفع ما نیست

رییس مجلس شورای اسلامی درموافقت با طرح اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در برجام گفت: این طرح با نظر دو فراکسیون اصولگرایان و رهروان ولایت مجلس آماده شده است.
تاخیر در اجرای برجام به نفع ما نیست
به گزارش«ميزنفت»، علی لاریجانی در جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس در موافقت با طرح اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در برجام اظهار داشت: این یک مسأله ملی است که آقا فرموده بودند اجماع شود.

یک فوریت این طرح با 168 رای موافق ، 57 رای مخالف و 9 رای ممتنع از مجموع 247 نمایندده حاضر به تصویب رسید.

این طرح صبح امروز به صورت دوفوریتی در صحن مطرح شد ولی به لیل آنکه دو سوم آرای نمایندگان را نیاز داشت، به تصویب نرسید. دو فوریت این طرح 159 موافق، 62 رای مخالف و 10 رای ممتنع از مجموع 247 رای را کسب کرد.

طرح« اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام »به دولت اجازه می دهد در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی به شکل داوطلبانه برجام را اجرا کند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه چند بحث در این زمینه مطرح شده است گفت: یک عده می گویند این طرح دوفوریتی هیچ نسبتی با گزارش ندارد. باید ببینیم این حرف درست است یا خیر؟ در بند اول پیشنهادات گزارش کمیسیون ویژه بررسی برجام آمده است که طرح دوفوریتی آورده شود تا الزاماتی برای اجرای برجام مدنظر گرفته شود. ارائه طرح دوفوریتی براساس پیشنهاد گزارش کمیسیون ویژه بررسی برجام است.
رییس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: عنوان شده که چرا طرح از قبل تهیه شده است؟ باید جواب داد که کمیسیون به این نتیجه رسیده بود که نتیجه کارش باید با طرح دوفوریتی آورده شود، صفحه 19 گزارش را ملاحظه کنید، در بند یک آمده است که یک طرح دوفوریتی بیاید.

وی ادامه داد: برای این مساله ملی که آقا فرمودند با اجماع باشد و اختلاف نشود، جلساتی بین دو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با فراکسیون اصولگرایان مجلس برگزار شد.
لاریجانی خطاب به برخی نمایندگان گفت: می فرمایند آقایان مخالفند، آقایان حداد، بذرپاش، زارعی و آقایان دیگر؛ جلساتی با شما و دوستان دیگر نداشتیم؟ آیا قرار نشد که 3 نفر از فراکسیون اصولگرایان و رهروان بنشینند و این طرح را آماده کنند.

وی اظهار داشت: این طرح درجلساتی در دو روز پنجشنبه و جمعه تنظیم شد. در این جلسات این آقایان نیز حضور داشتند، آقایان بذرپاش، زارعی و توکلی در این جلسه حضور داشتند. همچنین آقایان جلالی، حقیقت پور و بروجردی در نشست حاضر شدند.دو جلسه گذاشته شده و بررسی کردند و دیروز با حضور این افراد جمع بندی صورت گرفت و طرح آماده شد. رهبر معظم معظم انقلاب تاکید داشتند مسئله ملی با اجماع به نتیجه برسد، لذا ما این کار را انجام دادیم و همه ما این متن را قبول داشتیم.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: عنوان می شود، چرا عجله داریم؟ کسانی که به صحنه بین المللی آشنا هستند و بدانند ما در چه مسیری حرکت کرده ایم، می دانند که تاخیر داریم. ما فکر می کردیم کنگره آمریکا برجام را رد می کند و بعد رییس جمهور آمریکا آن را وتو خواهد کرد و زمان بندی لازم را داریم.

وی ادامه داد: اما این مسیر طی نشد و زمان اجرا جلو افتاد و متناسب آن نتوانستیم جلو برویم و کمیسیون نتوانست گزارش خود را به موقع ارائه کند و ما مقید بودیم اول گزارش کمیسیون قرائت شود، بنابراین هر چه تاخیر شود، به ضرر ما است، تصور نکنید که تاخیر به نفع ماست.
لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: گفته می شود این طرح با بخشی از بندهای گزارش منطبق نیست، این مسئله عکس اتفاقی است که رخ داده است. در بندی از طرح دوفوریتی به حساسیت بازرسی فضاهای نظامی تاکید شده است. دقیقا در این مسئله ذکر کردیم که هیچگونه بازدید از مراکز نظامی و افراد نباید انجام گیرد.

وی خاطر نشان کرد: در بند 7 طرح دوفوریتی آمده است که نفوذ از طریق هیات های اقتصادی ممکن است. مقام معظم رهبری نیز تاکید داشتند چنین اتفاقی رخ ندهد. ما تاکید کردیم شورای عالی امنیت طرحی مصوب کند تا جلوی نفوذهای اقتصادی و فرهنگی گرفته شود.
رییس مجلس شورای اسلامی درباره بند 8 طرح دوفوریتی گفت: از آنجایی که برجام براساس تعهد اخلاقی دوطرف تنظیم شده است، در این بند برآورد شده است که اگر رفتار آنها تغییر کرد و شروع به تهدید کنند، و طرف مقابل بنای همکاری را به تهدید ایران تبدیل کند، در برجام همکاری های داوطلبانه تغییر خواهد کرد.

**طرح دو فوریتی آگاهانه تنظیم شده است

وی اظهار داشت: در بند 3 گزارش کمیسیون بر موضوع تحریم ها تاکید شده است، در طرح دوفوریتی ذکر کردیم که یکی از الزامات دولت این است لغو تحریم را مشاهده کنیم و شورای عالی امنیت باید این مسئله را قضاوت کند.

لاریجانی با اشاره به صحبت های حمید رسایی مبنی بر اینکه ممکن است دولت طرح مجلس را اجرا نکند، گفت: اینطور نیست، ما شورای عالی امنیت ملی را مرجع قضاوت قرار دادیم.

وی اظهار داشت:در جایی دیگر درخصوص فعالیت دفاعی و موشکی انتقاداتی عنوان شده است. در این موضوع ما نه تنها به پدافند اشاره کردیم، بلکه گفتیم کلیه فعالیت های نظامی کشور در زمینه هوایی، دریایی، زمینی و موشکی و همچنین پدافند هسته ای آمادگی لازم را داشته باشند.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: طرح دوفوریتی آگاهانه تنظیم شده است، دراین طرح تاکید شده است که اگر تحریم ها به هر بهانه ای وضع شود و تهدیدها به هر بهانه ای احیا شود، برجام می ماند و ایران راه خود را خواهد رفت، بنابراین می خواهیم با توجه به زمان و شرایط به طرح دوفوریتی رای دهیم.منبع:ایرنا
يکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۳
کد مطلب: 9422
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *