۰
۱
هدف آمریکا از انتشار اظهارات ضراب چیست؟

​موج آمریکایی ضراب

​موج آمریکایی ضراب
 وحید حاجی پور/ رضا ضراب حالا تبدیل به سر خط خبرهای اقتصاد سیاسی شده است؛ جوان ایرانی – ترکیه‌ای که یکی از معتمدان رجب طیب اردوغان بود و بواسطه نزدیکی با دولتمردان ترکیه و شخص آقای رئیس جمهور، شکاری بزرگ برای دولت‌هایی بود که با وی دشمنی داشتند مانند آمریکا و فتح الله گولن.

 زمانی که هواپیمای حامل ضراب وارد آسمان آمریکا شد، گروهی در فرودگاه منهتن منتظر ورود وی بودند تا منشا یک بمب خبری باشند؛ رضا ضراب بازداشت شد آن هم به جرم دور زدن تحریم‌های ایران و پولشویی. انتشار این خبر ترکیه را بار دیگر به هم ریخت و اردوغان در همان روزهای نخست رایزنی‌های خود را با آمریکایی‌ها آغاز کرد. اردوغان از ردپای گولن در بازداشت ضراب می‌گفت، رئیس جمهور ترکیه می‌دانست برای ایجاد تزلزل در حکومت وی کافی است ضراب راست و دروغ را با هم در بیامیزد تا بحران سیاسی – اقتصادی بزرگی ترکیه را به چالش بکشاند آن هم در شرایطی که سیاست‌های منطقه‌ای ترکیه از سیاست‌های واشنگتن فاصله گرفته و ترکیه با ایران و روسیه پیمان راهبردی امضا کرده است. این نگرانی طی 3 ماه اخیر به اوج خود رسیده بود.

 اردوغان از روزی که ضراب بازداشت شد پیگیری‌های خود را برای آزادی شهروند خود آغاز کرد ولی حتی محل زندان ضراب هم به وی اعلام نشد تا  رئیس جمهور بی تاب تر از گذشته شود. اردوغان به خوبی می‌دانست ضراب می‌تواند به یگانه بحران ساز وی در ترکیه تبدیل شود و حتما پیش خود دعا می‌کرد اسیر پیشنهادات آمریکایی‌ها نشود.

 ضراب یک سال و نیم در بازداشت بود تا بالاخره چراغ سبزش را پیشنهادات آمریکا روشن کرد؛ آمریکایی‌ها هم جایگاه «متهم» وی را به جایگاه «شاهد» تنزل دادند تا علیه مقامات دولت ترکیه و بانک دولتی هالک بانک شهادت دهد. خبرهایی که از اعترافات ضراب منتشر شده است، حیثیت دولت ترکیه را هدف گرفته است، اعترافاتی که بدنبال مفسد خواندن دولت ترکیه و شخص رجب طیب اردوغان و وزرایش است. 

 ضراب یکی از نفرات  اصلی در دور زدن تحریم‌های ایران بود و میلیاردها دلار را برای ایران و با همکاری مقامات دولتی ترکیه جابجا کرده است، سخت است قبول کنیم جایگاه وی از متهم اصلی به یک «شاهد» برسد! ضراب  فعلا هالک بانک و وزیر اقتصاد ترکیه را هدف گرفته است و از سوی دیگر وکیل هالک بانک حملات به ضراب را آغاز کرده است تا مشخص شود جنگ فعلی، جنگ آمریکا و ترکیه است. در این میان فتح الله گولن که سال‌هاست در آمریکا زندگی می‌کند به رویای سرنگونی اردوغان می‌اندیشد. گولن یک سخنور و فعال مذهبی است که ایرانی‌ها را منحرف و رافضی می‌خواند و بزرگترین منتقد اردوغان است. رئیس جمهور ترکیه وی را طراح و مسئول کودتای نافرجام سال 2016 ترکیه می‌داند و بارها از آمریکا خواسته است تا وی را به آنکارا تحویل دهد و حتی افشای رشوه 15 میلیون دلاری اردوغان به مایکل فلین مشاور مستعفی امنیت ملی ترامپ برای تحیول گولن به ترکیه سر وصدای بسیاری به پا کرد.

 طی روزهای آینده خبرهای بیشتری از ضراب شنیده خواهد شد؛ دادگاهی که وی در آن شهادت خواهد داد قطعا تحولات خاصی را در ترکیه کلید خواهد زد و این بهترین راهکار برای تسویه حساب با اردوغان است البته با چاشنی ایران.  از وی خواسته شده است تا درباره بسیاری از افراد و نهاد ایرانی و ترکیه‌ای شهادت دهد که از قضا بیشتر آن‌ها ترکیه‌ای هستند. 

 از یاد نبریم زمانی که ضراب برای بار نخست در ترکیه بازداشت شد ارزش لیر ترکیه به چه میزان سقوط کرد و این بار هم انتظار می‌رود، اردوغان در بحران فرو رفته و آمریکا و گولن به هدف خود برسند. آمریکا به فکر مجازات ضراب نیست، آن‌ها فقط می‌خواهند با ایران و ترکیه تسویه حساب کرده و حتی در روزهای پسابرجام، فضا را تیره کنند حتی با اظهارات ضراب که مشخص نیست چقدر از آن درست است و چقدر غلط. آمریکا در کیفرخواست نخست خود علیه ضراب وی را ناقض امنیت ملی خود دانسته بود، حال آنکه این «ناقض» را فقط یک «شاهد» معرفی کرده است. واقعا چه اتفاقی قرار است رخ دهد؟

 در نظر داشته باشیم محاکمه ضراب شاید بخشی از سناریو ایجاد فضایی منفی علیه دستاوردهای برجامی است که ایران بدنبال آن است، یعنی تسهیل ارتباط بانکی و مالی با دنیا و جذب سرمایه گذاری در همه حوزه‌ها بخصوص نفت.
پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۷
کد مطلب: 19668
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
"خبرهایی که از اعترافات ضراب منتشر شده است، حیثیت دولت ترکیه را هدف گرفته است." جدا؟ حیثیت آنهایی که به اسم دور زدن تحریم، ملت ایران را دور زدند چی؟