پاسخی به یک ادعا

تحریف نفت‌شهر برای رستگاری در رگ سفید

26 آذر 1396 ساعت 13:34


ميزنفت/ شرایط عملیات مهار در هر انفجار مهیب در صنعت نفت با توجه به مولفه های بسیاری همچون حجم فشار چاه و موقعیت جغرافیایی محل استقرار هر چاه موضوع عملیات مهار را کاملا متفاوت می‌کند، از این رو مقایسه عملیات های مهار انجام گرفته در هر مقیاسی بی شک کار پسندیده ای نخواهد بود.

  اخیرا مصاحبه های بسیاری در خصوص مقایسه عملیات مهار چاه 24 نفت شهر و رگ سفید در محافل تخصصی و رسانه ای کشور منعکس شده است. در صورتی روند انتشار این مصاحبه ها را دنبال کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که قالب چنین اخباری از سوی کارشناسان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب انجام کرفته است.

کارشناسان این شرکت در چندین مصاحبه در خصوص مقایسه این دو عملیات با یکدیگر صحبت به میان آورده اند در صورتی که حتی یک خبر و یا مصاحبه رسمی که نقل قولی از یک مدیر و یا مسئول که این دو عملیات را به یکدیگر مقایسه کرده است، وجود ندارد.

متاسفانه گاهی اوقات در این مصاحبه های تصویری و یا مکتوب رشادت های انجام گرفته در عملیات نفت شهر را زیر سوال می برد. به عنوان مثال این عبارت در یکی از مصاحبه های تصویری از سوی یکی از کارشناسان عنوان شده است، " در نفت شهر بیش از ۱۰ بار عملیات مهار از سطح با استفاده از ۹ استینگر انجام شد تا عملیات به نتیجه رسید  "در صورتی که این گغته صحیح نیست و در عملیات نفت شهر تنها سه بار عملیات مهار انجام گرفته است.

رگ سفید مشتعل در این زمان به مقایسه های ناعادلانه عملیات های مهار نیازی ندارد و برای مهار این چاه سرکش باید از توان تخصص و تجربه افراد فعال در این حوزه بهره گرفت.  

در همین راستا و به منظور شفاف سازی ابهامات به وجود آمده در خصوص عملیات مهار چاه نفت شهر به گوشه ای از اخبار منتشر شده در رسانه های معتبر کشور در سال 89 می پردازیم.

"  با سپردن هدایت عملیات به شرکت ملی حفاری ایران، متخصصان و کارشناسان اداره کنترل و مهار فوران چاه های نفت و گاز صنعت حفاری کشور پرشتاب وارد منطقه عملیاتی نفت شهر شدند تا از نزدیک وضعیت چاه، حجم آتش، خسارات وارده، علل وقوع حادثه و چگونگی انجام عملیات مهار را مورد بررسی قرار دهند.
‌بررسی‌ها نشان داد که با وجود شعله های سرکش و ضایعات دستگاه حفاری ساخت حوضچه‌ها، تامین آب مورد نیاز و پاکسازی منطقه از میدان مین و گلوله‌های به جای مانده از دوران جنگ تحمیلی به روزها وقت نیاز دارد و براساس استانداردهای کار در جهان برای مهار این گونه چاه ها دست کم به شش ماه زمان نیاز است.
با وجود گرد و غبار و توفان شن در روزهای متمادی مهارگران لحظه ای عملیات را متوقف نکردند و با محدود کردن فضای چاه در پناه آبپاش‌ها به چاه نزدیک و قسمتی دیگر از تجهیزات را به بیرون انتقال دادند و با آبگیری کامل استخرها عملیات مهار مستقیم دهانه چاه با وجود قسمتهایی از دکل 118 شروع شد.

در تکمیل عملیات روز عصر پنجشنبه (۱۰ تیر 89 ) مهار گران برای بار سوم عملیات حمله مستقیم به آتش برای ورود به چاه و مسدود کردن آن را شروع کردند و با پشتیبانی سوپر آب پاش های و پمپ های پرقدرت برای خنک کردن تجهیزات و موقعیت چاه موسوم به (کولینگ) لوله هدایت شونده به قطر ۶ اینچ را (استینگر) به داخل شیر فوران گیر (بی او پی) وارد و  با تثبیت آن سبت به تزریق سیال حفاری به درون چاه اقدام کردند و در همین روز این چاه مهار شد. / خبرگزاری مهر  تیرماه 89 "


کد مطلب: 19848

آدرس مطلب: http://www.mizenaft.com/note/19848/تحریف-نفت-شهر-رستگاری-رگ-سفید

ميز نفت
  http://www.mizenaft.com