۰
۱
تاملی بر اظهارات وزیر نفت درباره مدیران

نه این 60 ساله‌ها

البته معتقدیم ملاک سن به‌تنهایی نمی‌تواند شاخص موفقیت مدیران باشد ولی با شاخص وزیر نفت، باید این انتقاد را مطرح کرد که دلیل انتصاب گسترده مدیران بازنشسته و بالای 60 سال در نفت چیست؟
نه این 60 ساله‌ها
میز نفت/ وزیر نفت گفته است از مدیران 60 ساله و 60 سال به بالا نمی‌توان انتظار تحول داشت. وی با دست گذاشتن روی سیستم پرورش مدیران خواستار کاهش سن مدیریت در صنعت نفت شده است، روی سنت کمتر از 40 سال نیز تاکید دارد.

این سخنان وزیر نفت در حالی مطرح می‌شود که نگاهی به مدیران صنعت نفت نشان می‌دهد اغلب بازنشسته و بالای 60 سال دارند که با اندیشه وزیر نفت درباره مدیران 60 ساله همخوانی ندارد. چند روز پیش نوشتیم که وزارت نفت طی 5 سال اخیر پیرترین وزارت نفت تاریخ بوده است و به یمن مدیران بالای 60 سال در این وزارتخانه، همه‌چیز در ید بازنشستگان است.

به‌جز یک معاون زنگنه یعنی علیرضا صادق‌آبادی، همه معاونان مهندس زنگنه بازنشسته و دارای سنی هستند که وزیر نفت معتقد است نمی‌توانند تحول سازمانی ایجاد کنند. اینکه وزیر نفت بر این اصل خود تأکید دارد با چینش مدیران فعلی صنعت نفت همخوانی ندارد و گویا دیدگاه‌های جذاب و خارق‌العاده تنها در سخنرانی‌ها و نشست‌های مطبوعاتی کاربرد دارند.

البته معتقدیم ملاک سن به‌تنهایی نمی‌تواند شاخص موفقیت مدیران باشد ولی با شاخص وزیر نفت، باید این انتقاد را مطرح کرد که دلیل انتصاب گسترده مدیران بازنشسته و بالای 60 سال در نفت چیست؟ جدای از معاونان، در بدنه شرکت ملی نفت و شرکت‌های زیرمجموعه نیز کم نیستند مدیران 60 سال به بالا. از غلامرضا منوچهری گرفته تا نورالدین شهنازی زاده و مجید هدایت زاده و بیژن عالیپور و ...؛ خب چنانچه وزیر محترم بر عقیده مدیریتی خود اصرار دارد دلیل انتخاب مهره‌های بازنشسته در نفت چیست؟

یک مثال می‌زنیم؛ علی‌اکبر شعبانپور مدیرعامل سابق شرکت نفت و گاز پارس در سال 95 بازنشست و راهی منزل شد؛ البته چندهفته‌ای به استراحت مشغول شد اما پس از «فرش» شدن دوباره باقدرت به نفت برگشت و این بار در صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت سمت دار شد؛ مدیریت شرکت ایران ال ان جی به شعبانپور واگذار شد و نماینده وزارت نفت در هیئت‌مدیره پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس را سمتی دیگر برای او بود. شعبانپور پاداش سنوات خود را دریافت کرد و پس از واریز پاداشش، در گوشه‌ای از نفت مجدداً بکار گرفته شد. حتماً می‌دانید بازنشستگانی که دوباره دعوت به کار می‌شوند حقوقی بیشتر از گذشته و با ضرایبی جذاب‌تر دریافت می‌کنند و شاید این ضرایب، انگیزه کافی برای ایجاد تحول در سازمان را ایجاد می‌کند!

حالا که وزیر نفت اعتقاد دارد نیروهای 60 ساله فاقد کارآیی لازم هستند بهتر است دستی به سر صنعت نفت بکشند و از معاونان خود این تغییرات را آغاز کنند، مثلاً حبیب‌الله بیطرف معاون پژوهشی خود را صدا کرده و از وی بخواهند به دلیل عدم ایجاد تحول استعفا بدهند، یا به آقای نوروزاده مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی که هیچ سابقه نفتی ندارد را به دلیل عدم کارآیی برکنار کنند. اگر از معاونان نمی‌خواهند آغاز کنند روی زیرمجموعه‌ها دست گذاشته و مدیران بازنشسته را به استراحت مرخص کند. تعداد مدیران 60 سال به بالا هم به‌قدری فراوان هستند که قدرت انتخاب وجود داشته باشد.

اگر معتقدیم 60 ساله‌ها توانمند نیستند این گوی و این میدان؛ تنها یک «اذن» کافی است
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۲
کد مطلب: 20347
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
جالب است که حتی مدیران میانبی در شرکت ملی صنایع پتروشیمی بازنشسته شده اند با التماس بر سر کار خود ابقا شده و بازنشستگی آن ها تمدید میشود نمونه آن ....مدیر سابق ... و مدیر فعلی ..... ، خانم .....، و ..... که بازنشستگی آنها برای 2 سال پی در پی تمدید شده در حالی که افراد بسیاری در ..... می توانند وظایف آن ها را انجام دهند فقط بحث معاونین وزیر نفت نیست مدیران میانی نیز از این شرایط استفاده یا شاید بهتر بگوییم سوء استفاده می کنند. شما را به خدا فکری بکنید وضعیت بسیار نا امید کننده ای است