۰
یک نکته مهم در تعیین صلاحیت مدیران

دلیل اصرار رهبری بر تاییدصلاحیت مدیران چه بود؟

دلیل اصرار رهبری بر تاییدصلاحیت مدیران چه بود؟
میزنفت| دیدار تعدادی از مسئولان و کارکنان وزارت اطلاعات با رهبر انقلاب در هفته گذشته دارای نکات مهمی بود که یکی از این نکات، تعیین صلاحیت مدیران اجرایی کشور بود. مقام معظم رهبری با تبیین اینکه کشور دشمنان بزرگی دارد به این مسئله اشاره کردند که باید در این جنگ و در مقابل برنامه‌های جبهه مقابل ایستاد و برای غلبه بر دشمن، علاوه بر دفاع باید برنامه تهاجم نیز داشت به‌گونه‌ای که زمین بازی به‌وسیله دستگاه اطلاعاتی ما تعیین شود.

ایشان یکی دیگر از راهه‌ای مقابله با تهاجم جبهه مقابل را جدی گرفتن موضوع نفوذ دانستند و افزودند: فردی که می‌خواهد در نظام جمهوری اسلامی، امانت‌دار کشور و مردم باشد باید صلاحیت داشته باشد لذا کوچک‌ترین تردید درباره صلاحیت افراد باید منعکس شود و دستگاه‌ها نیز موظف به عمل بر اساس نظر وزارت اطلاعات هستند.

این سخنان مقام معظم رهبری به‌ویژه بحث تائید صلاحیت مدیران اجرایی کشور و تمکین دستگاه‌های اجرایی از نظرات وزارت اطلاعات بسیار نکته مهمی است که امید است وزارت نفت در این مسیر همراه باشد نه آنکه با لابی‌گری درصدد تائید صلاحیت مدیران مدنظر خود باشد.

امروز دشمنان کشور زمین اقتصادی را برای تضعیف کشور انتخاب کردند و با گره زدن منافع برخی مدیران با منافع خود، بدون هیچ زحمتی در حال تضعیف نظام اقتصادی کشور هستند که فقط کافی است بدانیم چه شرکت‌ها و چه افرادی در خارج از کشور صاحب شرکت‌های مختلفی هستند و یا خانواده‌هایشان در خارج از کشور به زندگی مشغول هستند.

اصولاً رسم بر این است که برای هرگونه «حکمی» که قرار است برای مدیران ارشد و میانی صنعت نفت صادر شود، از نهادهای امنیتی و قضایی کشور استعلام‌های دقیقی گرفته می‌شود تا مدیر مدنظر،همه صلاحیت‌های لازم را برای مدیریت داشته باشد. گرچه در پاره‌ای از اوقات چنین قاعده‌ای به‌خوبی رعایت نشده است ولی به‌طورقطع در صورت رعایت دقیق این مهم، از اتفاقات ناخوشایند جلوگیری خواهد شد.

مسئولان اصلی هر نهادی باید به‌دقت این مهم را مدنظر داشته باشند و چنانچه دستگاه مربوطه در پاسخ استعلام خود اعلام کرد آقای ایکس ازنظر اخلاقی و پیشینه مدیریتی، مناسب سمت در نظر گرفته شده نیست، نباید مقاومت کرد که عاقبت این مقاومت‌ها مشخص است.

مثلاً اگر یک‌نهاد مرتبط اعلام کرد فلان شخص، تنها همدمش یک «سگ» است و با سگ خود در خانه‌اش زندگی می‌کند که هیچ‌یک از الزامات دینی رعایت نمی‌شود و یا اعلام کند شخص مدنظر، دارای پیشینه ضدانقلاب و نظام است و خانواده وی دارای چنین ویژگی‌هایی هستند، باید  از تصمیم خود صرف‌نظر کند.

یا مثلاً پرونده‌ای به مقام مسئول نشان داده شود که هزینه این انتصاب را به ضرر کشور بداند. یا به‌عنوان نمونه بگوید وی برای حضور مؤسسات مسئله‌دار اقتصادی و جاسوسی در ایران تلاش می‌کرده است باید به قانون تمکین کرد.
 
سخنان رهبری در دیدار با مسئولان وزارت اطلاعات یک نکته ظریف دارد و آنکه دشمن به دنبال تضعیف نظام از داخل است و اگر وزارت اطلاعات وظایف خود را در تائید صلاحیت مدیران به شکل دقیقی انجام دهد و دستگاه‌های اجرایی آن را بپذیرند، خطرهای بالقوه و بالفعل بسیاری دفع می‌شود.باید به یاد داشته باشیم هرگونه کوتاهی و قصور در انتخاب مدیران بی‌صلاحیت و دور زدن سیستم اطلاعاتی کشور ولو با لابی‌های سنگین، هزینه‌های سنگینی را برای کشور به دنبال خواهد داشت که امید است وزیر نفت و معاونان وی با درک صحیحی از این مهم، نسبت به انتخاب مدیران و اعضای هیئت‌مدیره و شرکت‌های زیرمجموعه عمل کنند.
شنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۳
کد مطلب: 20845
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *