۲
۸
وزیری که محبوب نیست

چه کسانی از زنگنه حمایت می‌کنند؟

چه کسانی از زنگنه حمایت می‌کنند؟
وحید حاجی پور| باید پذیرفت بیژن نامدار زنگنه وزیر محبوبی نیست؛ چه برای ارکان نظام، چه برای کارشناسان، چه برای مدیرانش و چه برای کارکنان نفت. به‌جز حلقه کوچکی از اطرافیان و سیاسیون طرفدار وی، هیچ‌کس برای وی «هورا» نمی‌کشد تا بسیاری به این باور برسند که رفتن وی از نفت، هدیه بزرگی است که می‌تواند به منافع ملی عطا کند.

غالب نظرات درباره عملکرد وزیر نفت حد وسطی ندارد؛ بیشتر نظرات بر عدم کارآیی وی متمرکز است و عده قلیلی او را می‌ستایند. کسانی که وی را مورد رثا قرار می‌دهند، معتقدند منتقدان زنگنه چیزی نمی‌دانند، شیخ الوزرا فراتر از زمان خود است و هرکسی که از او نقد می‌کند اگر جاهل نباشد حتماً نگاهی سیاسی به وی دارد.

جالب است که مداحان زنگنه ، عمدتاً افرادی غیرنفتی هستند که به‌واسطه حضور زنگنه در نفت به نان و نوایی رسیده و به مناصبی دست پیداکرده‌اند که وزارت نفت برای آن عزای عمومی اعلام کند. عده‌ای دیگر هم هستند که برای تداوم کاسبی خود و گرفتن «ماهی» از آب، گردهمایی برپا کرده و همه را به کار می‌گیرند، با کسانی «می‌بندند» تا برایشان لابی کنند تا به ازای آن کاسبی‌شان تضمین شود.

حمایت گروه دیگر، ریشه در پیوندهای سیاسی دارد، خواه کارگزارنی باشد و خواه اصلاح‌طلب که بدون اندکی دانش در حوزه نفت، زنگنه را وزیری بزرگ و اهل فن می‌دانند که غالبا دارای تحلیل‌هایی شاذ هستند. این افراد بیش ازآنکه روی عملکرد واقعی وزیر نفت تمرکز کنند، مرام های سیاسی و حزبی خود را بروز می دهند.

گروه دیگری هم که از زنگنه حمایت می‌کنند افراد کوتاه قدی هستند که اگر زنگنه نبود، در سطوح پایین کارشناسی و کلاس‌های درس دانشگاه به گذر ایام مشغول بودند.

در مقابل این گروه‌ها، کمتر کارشناس، مدیر و کارمند و کارگر نفتی وجود دارد که مدیریت و کارآیی زنگنه در مباحث مهم صنعت نفت را تائید کند. مدیران نفت که از تفکر وزارتی زنگنه ترجیح دادند استعفا بدهند و بروند، نمونه بارز آن رکن‌الدین جوادی، محمدحسن پیوندی، منصور معظمی، سید محسن قمصری و ...؛ در بدنه کارکنان نفت هم که نیازی به گفتن نیست اوضاع به چه شکل است. عمده کارکنان صنعت نفت به دلیل بی‌توجهی محض وزیر نفت به خواسته‌های آنان، زنگنه را بدترین وزیر نفت کشور می‌دانند که به آن‌ها به چشم نیروهای مازاد و اضافی نگاه می‌کند. همه محدودیت‌ها برای آن‌ها در نظر گرفته‌شده است و هیچ نگاهی هم به آن‌ها نمی‌شود.

ارکان نظام هم رابطه خوبی با وزیر نفت ندارد، بسیاری از آن‌ها به روحانی توصیه کرده بودند زنگنه آن زنگنه‌ای نیست که معرفی می‌شود و همین نیز شد؛ وعده‌های وی درباره موضوعات مختلف همگی با شکست مواجه شد به‌طوری‌که اکبر ترکان هم به انتقاد از وی پرداخت. اصولاً وزیر نفت از جایگاه ویژه‌ای در طبقه مدیریت ارشد کشور برخوردار است و برای حرکت آزادتر، این ارتباط بیش از سایر موارد مؤثر است اما از سال 92 به بعد، نبود چنین ارتباطی کار را برای زنگنه سخت‌تر کرده است.

تنها طرفداران زنگنه حلقه نخست یاران وی و برخی هم‌حزبی و هم‌فکران وی هستند و به همین دلیل، او در وضعیتی بسیار دشوار قرار دارد که کشور را نیز در بن‌بست قرار داده است. بدون تعارف بگوییم زنگنه را قبول ندارند، چه در بیرون نفت و چه در داخل نفت و همگی برای رفتن وی لحظه‌شماری می‌کنند.  آقای وزیر هم از رفتن گفته است؛ او در شرایط سفید هم ناموفق بود چه برسد به شرایط ویژه امروز که «مردش» را می‌خواهد و زنگنه نیز برای چنین شرایطی نیست.

اندک مریدان وی هم ناتوان در سفید خوانی وی، بازهم به گذشته پل می‌زنند و یا به شرایط سخت کشور اشاره می‌کنند که زنگنه موفق نبود. هیچ چهره برجسته‌ای در حوزه نفت از او حمایت نمی‌کند که هیچ، حتی در جلسات خصوصی به انتقادهای شدید از وی می‌پردازند؛ اخبار جلسات خصوصی را به خبرنگاران منتقل می‌کنند و در نقد زنگنه، از همه منتقدان پیشی می‌گیرند.

زنگنه امروز اگر منفور نباشد، محبوب نیست؛ هیچ‌کس «شیخ الوزرا» را قبول ندارد هرچند رسانه‌های همسو با دولت از همه توان خود بهره می‌برند تا وی را در موضع «ژنرال» حفظ  کنند ولی حقیقت تلخ آن است که حضور زنگنه در نفت بیش از آنکه مثبت بوده باشد، منفی بوده است. عده‌ای که بر تن او جامه ابریشمی بافته‌اند و معتقدند فقط نخبگان آن را بر تن وی می‌بینند از این شرایط بیشترین بهره را می‌برند.

همان‌هایی که برای تورح دهقانی لابی کرده و برای برنده شدن یک شرکت چینی در مناقصه حفاری فلات قاره با مدیرعامل این شرکت جلسه می‌گذارند. فعلاً که آقای وزیر به کسانی که جامعه ابریشمی را نمی‌بینند به چشم دشمن نگاه می‌کند؛ باشد که آقای زنگنه کلاه خود را بالاتر بگذارد.
يکشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۲
کد مطلب: 21481
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


ناشناس
Germany
اصلا وزارت نفت جوابگوی مشکلات ما ها نیست
چرا اینقدر دیکتاتور بازی می کنید...مگه این مردم به جز لطف در حق شما چی کار کردن..جز اینکه پای همه چیز ایستادند چرا قدر مردم و نمی دونید ...چرا همش خواهان بلند شدن صدای مردم هستید چرا نمی خواید صادقانه برای این مردم کاری بکنید چرا خدارو فراموش کردید
بهلول نفتی
United States
چه کسی میتواند برای تورج دهقانی از تیم آبی لابی کند و همزمان از دوستان صمیمی مدیرعامل فلات از تیم قرمز باشد که بخواهد شرکتی را برنده مناقصه کند؟؟؟؟شاید هم بازی تمام شده و بقیه خبر ندارننننند!!!! آیا فلات +نفت مرکزی = شرکت متن است؟
Iran, Islamic Republic of
زنگنه در یک کلام نفت نابود و متخصصین را منزوی کرد
ماندنش این وزارتخانه را نابود میکند
نفتی
Iran, Islamic Republic of
یک عده نماینده از مناطق محرم کشور، که چشم امید مردم این مناطق محرم هستند، در حالی که نون به نرخ روز می خورند و امید دارند از زنگنه سمت بگیرند و ار حق الناس قافل هستند از زنگ حمایت می کنند.
Iran, Islamic Republic of
دکتر احمد مجیدی نسب آمده است: " نظر به سوابق و مراتب تعهد، آشنایی و تجربه جنابعالی در امور فرهنگی به موجب این حکم به سمت مشاور فرهنگی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منصوب می شوید. ایشان از مشاورین حکیم مهر (مركزمجازي پژوهشمهاي راهبردي دامپزشكي) بوده است و قبلا در این سایت از متقاضیان برای ارائه طرح ابتکاری جهت ساماندهی پرندگان مقیم آستان مقدسه حضرت معصومه سلام الله علیها فراخوان داده بودندو از دامپزشکانی می باشند که در شرکت ملی نفت ایران به سمت مشاور فرهنگی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منصوب گردیده اند .
لازم به ذکر است در دولت دهم نیز دکتر بازرگانی یار نزدیک دکتر میرکاظمی وزیر سابق نفت که دامپزشک بودند معاونت حقوقی وزارت نفت را بر عهده داشتند.
Iran, Islamic Republic of
شاید فکر کرده است کارکنان نفت پرنده اند و باید روی آنان کار فرهنگی کرد تا بیشتر تخم ریزی کنند ؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه در کشور ما روشی برای تجزیه و تحلیل و آسیب شناسی عملکرد مدیران طی دوره فعالیت خود وجود ندارد. تمامی افتخار زنگنه در وزارت نفت انعقاد قراردادهای توسعه میادین نفت و گاز باتعدادی از شرکت های معتبر نفتی در زمانی است که صنعت نفت ایران به شدت تشنه سرمایه گذاری و توسعه بود،‌لیکن عملکرد ایشان در حوزه های ساختاری و نیروی انسانی که منجر به بریز و بپاش وسیع منابع مالی و تمرکز زدائی از زنجیره ارزش بر پایه تفکر اقتصادی لطمات جبران ناپذیری بر ساختار های اقتصادی صنعت نفت فرود اورده است. اگر ایشان وزیر محبوبی در برابر نیروی انسانی کنونی و بازنشسته نمی باشد و انگیزه لازم برای همکاری و دلسوزی نیروهای کارشناسی موجود وجود ندارد،‌همگی به دلیل سیاست های اجرائی ایشان در این حوزه می باشد
Iran, Islamic Republic of
الهی خانه تان به سرتان ویران شود