​بازي غرب با اعتماد مديريتی

نفوذ رسانه‌ای برای قفل کردن کشور

27 مرداد 1398 ساعت 11:20

داستانسرايي‌ها و ربط دادن پرونده‌ها به يكديگر بدون اشراف به اصل ماجرا از يك سو و مخفي نگه‌داشتن فسادهاي بزرگ‌تر از سوي ديگر، بازي رسانه‌اي است كه ذينفعان در پيش گرفته‌اند تا اصل ماجرا مخفي بماند.


وحید حاجی‌پور | با تشديد برخورد با فساد اقتصادي، برخي رسانه‌ها براي حضور در صدر خبرها كه اغلب به خبرهاي زرد شباهت دارد،‌از هر ابزاري براي مطرح‌شدن استفاده مي‌كنند و براي جذاب‌تر شدن خبرهاي خود از واژه‌هاي پشت پرده، پدرخوانده، مرد خاكستري و جعبه‌سياه بهره مي‌برند. خبرهايي كه عمدتاً فرسنگ‌ها با واقعيت فاصله دارد و گاهي دروغ است،‌اما از آنجايي كه در فضاي غبارآلود و شلخته رسانه‌اي، كمتر كسي به دنبال حقيقت ماجراست،‌خبرها دست به دست مي‌چرخد.

داستانسرايي‌ها و ربط دادن پرونده‌ها به يكديگر بدون اشراف به اصل ماجرا از يك سو و مخفي نگه‌داشتن فسادهاي بزرگ‌تر از سوي ديگر، بازي رسانه‌اي است كه ذينفعان در پيش گرفته‌اند تا اصل ماجرا مخفي بماند. ورود جدي و عميق قوه قضائيه به فسادهاي اقتصادي كه موجب دلگرمي جامعه به برخورد بدون تعارف نظام با مفسدان اقتصادي شده‌است،‌اما با هياهوي برخي رسانه‌ها كه نشان دادند به خوبي مي‌توانند از آب گل آلود ماهي بگيرند، خطر بزرگي است كه شالوده اقتصادي نظام را تهديد مي‌كند.

در اين روزها، گروه‌هايي كه با يكديگر رقابت دارند با سوار شدن بر موج فساد‌ستيزي، بازي‌هاي رسانه‌اي را كليد زدند تا با نسبت دادن مطالبي خاص به گروه مقابل جاده را براي سرعت بيشتر خود هموار سازند. البته در اين ميان توجه به اين نكته ضروري است كه دشمن با بررسي دقيق نقاط ضعف و قوت اقتصاد ايران سعي دارد نقاط قوت اقتصادي را با توسل به مباحثي همچون فساد از كار بيندازد كه يكي از خروجي‌هاي اين برنامه، كنار كشيدن مهره‌هاي مؤثر در دور زدن تحريم‌هاست.

در دوره گذشته تحريم‌ها، برخوردهاي زننده و ناشايستي با برچسب مبارزه با فساد انجام شد؛ مديران و افرادي كه نقش مهمي در برطرف كردن نيازهاي كشور ايفا كرده و در حوزه تجارت و انتقال ارز بازداشت شدند و در همان زمان با هجمه شديد رسانه‌اي مواجه شدند. برخي رسانه‌ها بدون اشراف به اصل ماجرا دنباله عناصر رسانه‌اي شدند كه سرحلقه اصلي با آژانس‌هاي اطلاعاتي غرب بودند و برخي از آنها دستگير شدند،‌اما اعتماد عمومي به بدنه مديران كشور به صورت دو سويه خدشه‌دار شد.

امروز اگر رئيس‌جمهور و معاون اول وي مدام از عدم ريسك‌پذير بودن مديران دولتي مي‌گويند، از بخش خصوصي خواهش مي‌كنند در اين شرايط به كمك دولت بيايند، از مديران ترسو مي‌خواهند كنار بروند، همه و همه به دليل واهمه از آبرو و اعتباري است كه هر لحظه امكان از دست دادنش وجود دارد. امروز بخش بزرگي از مديريت كشور اعتماد خود را از دست دادند و مجموعه نهادهاي مؤثر در اين باره نيز نوع نگاهشان به مديران كشور با ترديدهاي بسياري عجين شده‌است.

چنين فضایی، دقيقاً همان چيزي است كه دشمنان كشور دنبال مي‌كنند؛‌عقيم كردن ريسك در مديريت كشور و بن‌بست‌هايي كه مي‌تواند اقتصاد كشور را به ورطه نابودي بكشاند. گرچه عده‌اي در اين ميان به سوءاستفاده از شرايط مشغول هستند،‌ولي وقتي پرچم مبارزه با فساد افراشته مي‌شود، پياده نظام‌هاي رسانه‌اي به ميان مي‌آيند و افرادي را زير اين پرچم جاي مي‌دهند. شايد اين رسانه‌ها متوجه بازي خود در زمين دشمن نشوند اما «داغ كردن» خبرهاي جهت‌دار و دروغ همان بلايي را سر كشور مي‌آورد كه پيشتر تكرار شده بود و امروز ثمره آن را مي‌توان براحتي ديد.

مبارزه با فساد خواسته همه است،‌اما بايد مراقب بود كه خبرهاي جهت‌دار در خدمت منافع چه كسي است و در نهايت فضاي اعتماد مديران كشور به نظام را تا چه حدي مخدوش مي‌كند. مهره‌هاي مهمي كه در دوران پيش تحريم‌ها خدمات غیرقابل كتماني به كشور كردند با اتهام‌هايي كه از كليد واژه «بابك زنجاني» نشات مي‌گرفت روزهاي سختي را سپري كردند و با آبروي آنها بازي شد اما امروز از همه آنها دلجويي مي‌شود تا به كمك بيايند. بازي كه دشمن سال‌هاست بوسيله برحي رسانه‌هاي ايراني آغاز كرده در حال ثمر‌دادن است. رسانه‌هايي كه خود مي‌برند، مي‌دوزند و وقتي همه چيز روشن مي‌شود،‌سكوت مي‌كنند.
 


کد مطلب: 24485

آدرس مطلب: http://www.mizenaft.com/note/24485/نفوذ-رسانه-ای-قفل-کردن-کشور

ميز نفت
  http://www.mizenaft.com