۰
فوتونگار عصرنفت/

7 پروژه کلیدی نفت و گاز در سال 2017

غصرنفت/ با کاهش قیمت جهانی نفت، بسیاری از پروژه های مهم صنعت نفت به رکود و توقف کامل فرو رفتند و با شرایط فعلی قیمت بعید است که تحرک جدی داشته باشند. با این وجود در این گزارش هفت پروژه کلیدی صنعت نفت و گاز جهان مورد ارزیابی قرار می گیرد.
7 پروژه کلیدی نفت و گاز در سال 2017
1 - خط لوله ترکیش استریم
هزینه تقریبی 15.1 میلیارد دلار  
زمان اجرا 2017 تا 2019 میلادی      پس از فراز و نشیب های فراوان، دولتمردان روسیه و ترکیه بر سر اجرای این پروژه راهبردی به توافق رسیده اند. 909 کیلومتر از این خط لوله در بستر دریای سیاه نصب خواهد شد. همچنین 177 مایل از این خط لوله در مناطق خشکی اجرا می شود. ظرفیت انتقال سالانه گاز طبیعی این پروژه 63 میلیارد مترمکعب تعیین شده است. کل بودجه 15.1 میلیارد دلاری این طرح توسط شرکت گازپروم تامین شده و در سال 2019 میلادی شاهد راه اندازی آن خواهیم بود.


2 - میدان اگینا. نیجریه  هزینه 16 میلیارد دلار  
نخستین تولید 2018 میلادی    
دولت نیجریه با تولید نفت خام به بزرگترین اقتصاد قاره سیاه تبدیل شده است. میدان اگینا در آب های فوق عمیق قرار داشته و فاصله آن از سواحل نیجریه 130 کیلومتر است. شرکت توتال یک شناور FPSO در اواخر بهار سال جاری در این میدان مستقر خواهد کرد. بدین ترتیب تا پایان امسال، نخستین تولید این میدان روانه بازار می شود. ظرفیت نهایی تولید نفت این پروژه 200 هزار بشکه تعیین شده است.    

3 -  توسعه میدان تنگیز. قزاقستان   هزینه 36.8  میلیارد دلار  
زمان اجرا 2017 تا 2023 میلادی    
عملیات توسعه فاز دوم میدان تنگیز از ابتدای سال جاری آغاز شده است. این میدان ششمین مخزن بزرگ نفتی دنیا بوده و از ذخیره بیش از 35 میلیارد بشکه نفت درجا برخوردار است. هم اکنون نفت این میدان روانه روسیه می شود، اما دو مسیر خط لوله باکو- تفلیس-جیحان و یا انتقال نفت تولیدی به جنوب ایران به عنوان مسیرهای جایگزین، وجود دارد. با تکمیل این طرح در سال 2023  میلادی 500 هزار بشکه به برداشت کنونی این میدان بزرگ افزوده می شود.

4 -  میدان لویاتان. آب های مدیترانه    هزینه 4میلیارد دلار  
زمان نخستین برداشت گاز 2019 میلادی    
این میدان در سال 2010 میلادی کشف شد و در 130 کیلومتری سواحل رژیم صهیونیستی قرار دارد. در این میدان 1.7 میلیارد بشکه نفت و 3.4 تریلیون متر مکعب گاز قابل برداشت کشف شده است. در سال 2019 میلادی، نخستین تولید از این میدان انجام می شود.

5 - شناور اف ال ان جی پریلود. غرب استرالیا     هزینه 10 تا 12 میلیارد دلار  
زمان نخستین تولید 2017 میلادی
   در سال 2017 میلادی، بزرگترین شناور اف ال ان جی دنیا با نام پریلود در میدان بروس استرالیا مستقر خواهد شد. عرشه این شناور برابر با مساحت چهار زمین فوتبال بوده و مخازن ذخیره سازی ال ان جی آن از حجمی برابر با 175 استخر شنای المپیک برخوردار است. ظرفیت سالانه این پروژه تولید 5.3 میلیون تن مایعات و میعانات است. شرکت شل مجری این طرح است.    

6 -  فاز دوم کلیر ریج . دریای شمال    با وجود انتشار اخبار ناامیدکننده متعدد در مورد آینده میادین دریای شمال، این پروژه در 75 کیلومتری سواحل شتلند دریای شمال با 8 میلیارد بشکه ذخیره در حال توسعه فاز دوم است. شرکت بریتیش پترولیوم مجری این پروژه بوده و تولید نهایی آن 120 هزار بشکه در روز است. اجرای روش های پیشرفته افزایش ضریب بازیافت باعث گردیده که تا سال 2050 میلادی، شاهد تولید از این طرح باشیم.  

7 - فاز دوم میدان شاه دنیز. آذربایجان    میدان گازی شاه دنیز بزرگترین میدان گاز طبیعی کشور آذربایجان بوده و ذخیره آن 100 تریلیون فوت مکعب  اعلام شده است. در این طرح 500 کیلومتر خط لوله زیردریایی نصب خواهد شد. ظرفیت سالانه تولید این طرح 10.8 میلیارد متر مکعب بوده و میدان شاه دنیز از اهمیت بالایی در تامین امنیت انرژی اروپایی ها برخوردار است. فراموش نکنید که بخش قابل توجهی از خوراک خط لوله های قفقاز جنوبی، تاپ و تاناپ از این پروژه تامین خواهد شد.  منبع: ‏www.oilgas-events.com
‏  مترجم‎: محسن داوری
چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۵
کد مطلب: 17717
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *