۰
نگاهی به غول‌های مالی و انرژی کرملین

پنج گانه‌های پوتین

پوتین - عصر نفت
پوتین - عصر نفت
ميزنفت/ دولت روسیه، مالک تعدادی از شرکت‌های بزرگ نفت و گاز دنیا است که همین موضوع قدرت این کشور را به عنوان یکی از بازیگران اصلی انرژی ذنیا مضاعف کرده است. برای آشنایی مخاطبان با این غول‌ها و سهم دولت در سهام آن، در ادامه با 5 شرکت بزرگ رهبران مسکو آشنا می‌شویم. این شرکت ها در فهرست 2000 شرکت برتر سهامی عام دنیا به انتخاب مجله فوربس نیز قرار دارند.
 
 1. شرکت گازپروماین شرکت فعال در حوزه گاز طبیعی، دارنده بیشترین ذخایر این سوخت فسیلی در دنیا است. در 12 ماه گذشته، شرکت گازپروم بیش از 90 میلیارد دلار درآمد داشته است. هم اکنون 50.2 درصد سهام این شرکت به دولت روسیه تعلق دارد.
 
 
2. سبیربانکاین بانک در سال 1841 میلادی توسط سزار نیکولاس اول تاسیس شد. یک سوم تراکنش های بانکی روسیه به این بانک تعلق دارد. گفته می شود از هر 150 خانواده روس تبار، یک خانواده از طریق این بانک امرار معاش می کند. 52.3 درصد سهام این بانک که بانک مرکزی روسیه محسوب می شود، به دولتمردان مسکو تعلق دارد.
 
 
3. شرکت روسنفتغول نفت و گاز روسنفت، روابط نزدیکی با کرملین دارد. دفتر مرکزی این شرکت در مسکو و نزدیکی کاخ کرملین قرار دارد. ایگور سچین، مدیر عامل این شرکت در گذشته مسئول دفتر ولادیمیر پوتین رییس جمهور کنونی روسیه بوده است. نیمی از سهام شرکت روسنفت در اختیار دولت روسیه است.
 
4. بانک وی تی بی60.9 درصد سهام این بانک به دولت روسیه تعلق دارد. دفتر مرکزی این بانک در شهر مسکو بوده و پس از ضمیمه شدن شبه جزیره کریمه به خاک روسیه، ایالات متحده تحریم هایی علیه این بانک تصویب کرد.
 
5. شرکت روزتیشرکت روزتی که در صنعت برق فعالیت می کند، در سال 2008 میلادی تاسیس شده است. این شرکت مدیریت 23 میلیون کیلومتر شبکه انتقال برق در کشور پهناور روسیه را بر عهده دارد.
72.9 درصد سهام این شرکت در اختیار دولت روسیه است.
 
 
 
 
مترجم: محسن داوری
منبع: Forbes

 
سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۴
کد مطلب: 18377
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *