۰
منظور از بازار گاز چیست؟

جعبه سیاه قیمت گذاری گاز طبیعی

جعبه سیاه قیمت گذاری گاز طبیعی
میز نفت| گاز طبیعی به عنوان سوختی پاک و کارا، در پوسته زمین وجود دارد. عوامل مهم در انتخاب یک سوخت، قابلیت جابجایی و قیمت آن است. با نگاهی به قیمت گاز طبیعی، نوسانات چشمگیری به چشم می خورد. در واقع گاز طبیعی یکی از پرنوسان ترین کالاها در بورس کالای ایالات متحده است.
در بازار گاز طبیعی، قراردادهایی برای فروش 10000 میلیون بی تی یو از این محصول منعقد می شود. به دلیل نوسانات قیمت این محصول، مصرف کنندگان در زمان نیاز به خرید، نسبت به انعقاد قرارداد اقدام می کنند. سرمایه گذاران زیادی در بازار گاز به دنبال تجارت این محصول هستند.

به دلیل نوسانات روزانه، این افراد خواهان بهره گیری از فرصت ها هستند. از سال 1990 میلادی در بورس نیویورک معامله گاز طبیعی آغاز شده است. در سه دهه اخیر، شاهد توسعه این بازار هستیم و مقدار گاز عرضه شده نیز با رشد همراه بوده است. همانند بسیاری از بازارهای تجاری، پیش خرید گاز با یک سازوکار مشخص و براساس قیمت گاز طبیعی در پایانه هنری هاب انجام می شود.

*هنری هاب، شاه کلید قیمت گذاری گاز طبیعی
در بازار گاز طبیعی ایالات متحده، قیمت گاز در پایانه هنری هاب به عنوان شاخص قیمت تعیین شده است. هنری هاب یک منطقه مرکزی برای ارایه گاز طبیعی است، هرچند تجارت گاز طبیعی در همه مناطق ایالات متحده انجام می شود. به دلیل شرایط تحویل، قیمت گاز طبیعی در مناطق مختلف آمریکا با هم فرق دارد. با رقابتی شدن این بازار، مقدار عرضه و تقاضا مهمترین شاخص تعیین کننده قیمت به شمار می رود.

در سال های اخیر، با عملکرد موفقیت بازار آتی در تجارت انرژی، شاهد رشد معاملات و سرمایه گذاری هستیم. بازار گاز طبیعی با رشد عرضه به ویژه منابع شیل به سوی شفافیت و رقابتی شدن گام نهاده است. گاز طبیعی پل گذار از انرژی های فسیلی آلاینده به سوی انرژی های تجدیدپذیر و پاک است و تا سال ها شاهد رونق تجارت آن خواهیم بود.

بسیاری از غول های نفتی در حال تلاش برای افزایش سهم گاز طبیعی در سبد تولیدات خود هستند. با فراگیر شدن فناوری تولید ال ان جی و ساخت تعداد زیادی پایانه واردات گاز طبیعی مایع شده در سراسر دنیا، بازار گاز طبیعی از بازاری محدود و منطقه ای به کسب و کاری جهانی تبدیل شده است.

*پنج عامل تاثیرگذار بر قیمت گاز طبیعی
به دلیل نوسانات قابل توجه در بازار گاز طبیعی، معامله گران به دنبال یافتن عوامل تاثیرگذار بر بازار هستند. در ادامه با پنج عاملی که به سرمایه گذاران و معامله کنندگان کمک می کند تا شرایط بازار و چشم انداز قیمت های آن در کوتاه مدت و میان مدت را درک کنند، آشنا می شویم.

1- موجودی ذخایر
هر هفته، در ساعت 10:30 صبح اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده مقدار گاز ذخیره شده در خاک این کشور را اعلام می کند. نوسانات عرضه و تقاضا بر مقدار ذخایر تاثیرگذار بوده و بر قیمت ها اثر دارد. در بهار و تابستان، مقدار گاز ذخیره شده افزایش می یابد و در ماه های پاییز و زمستان کاهش می یابد. بخش قابل توجهی از گاز طبیعی در ماه های سرد نیمکره شمالی در بخش گرمایش مصرف می شود. 

2- جریان بازار
در بازار گاز طبیعی، گروه های مختلفی در حال فعالیت هستند. بازار گاز در دوره های زمانی کوتاه مدت و میان مدت با نوسانات دایمی روبرو است. بهترین بازیگران بازار کسانی هستند که این روندها را درک می کنند و بهترین راهبرد را برمی گزینند.

3-  عوامل تکنیکی
رفتار معامله کنندگان بازار گاز و انتظارات آنها بر قیمت این محصول تاثیرگذار است. بخشی از درآمدهای این افراد از محل نوسانات قیمت ها است. آنها برای کاهش ریسک تلاش می کنند و با توجه به رفتار بازار تصمیم گیری می کنند.

4- تغییرات فناوری و قانونی صنعت گاز طبیعی
فناوری همواره در حال تغییر کسب و کار شرکت های فعال در بازار انرژی است. با ارایه روش شکست هیدرولیک، شاهد کاهش هزینه های تولید گاز طبیعی بوده ایم. اما این فناوری آسیب هایی زیست محیطی به همراه دارد. از سوی دیگر، در سال 2016 میلادی، نخستین شناور ال ان جی از پایانه های ایالات متحده روانه بازارهای جهانی شد. با ورود صادرکنندگان ال ان جی به بازار گاز آمریکا، یک تقاضای جدید شکل گرفته که در سال های آینده باز هم رشد خواهد کرد. تغییر در مقررات حاکم بر بازار و مسایل ژیوپلیتیک نیز می تواند بر افزایش و یا کاهش هزینه ها و قیمت ها تاثیر گذارد. 

5- آب و هوا
در دوره های کوتاه مدت و میان مدت، عامل آب و هوا از بیشترین تاثیرگذاری بر قیمت ها برخوردار است. در تابستان های داغ تقاضای برق برای دستگاه های خنک کننده برقی افزایش می یابد. بخش عمده گاز ذخیره شده نیز در این فصل خریداری و در مخازن زیرزمینی ذخیره می شود. تقاضا و عرضه در بازار گاز نیز همانند سایر بازارها بر قیمت ها تاثیرگذار است. در سال های 2005 و 2008 میلادی، توفان های خلیج مکزیک قیمت گاز طبیعی را به بیشترین عدد در همه زمان ها افزایش داد. تخریب زیرساخت های انتقال و ذخیره سازی و پالایشگاه ها نیز بر قیمت ها تاثیر زیادی دارد.

*چشم انداز آینده
گاز طبیعی در سه دهه اخیر در دامنه قیمتی 1.02 دلار تا 15.65 دلار به ازای هر یک میلون بی تی یو معامله شده است. این نوسانات در هیچ بازار دیگری قابل مشاهده نیست. و تمایل گسترده سرمایه گذاران و معامله گران برای حضور در این بازار را باید در فرصت های سودآوری موجود در آن جستجو کرد. با تلاش دولت ها برای گذار از نفت و زغال سنگ، عصر گاز آغاز شده است. در قرن نوزدهم زغال سنگ چرخ های تمدن را به حرکت درآورد. در قرن بیستم، نفت به رهبر بازار انرژی تبدبل شد. و اینک نیمه نخست قرن بیست و یکم را باید عصر گاز طبیعی دانست. به عصر گاز طبیعی خوش آمدید.

نویسنده: آندریو هیچت
منبع: www.thebalance.com
مترجم: محسن داوری
يکشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۸
کد مطلب: 20913
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *