۰
چشم انداز بازار خدمات سرچاهی

ايران، جذاب‌ترين کشور براي شرکت‌هاي نفتي

میادین در حال بهره برداری نفت و گاز ایران، به سرعت در حال کاهش نرخ برداشت هستند و تداوم تولید از این میادین، نیازمند سرمایه گذاری هنگفتی است.
ايران، جذاب‌ترين کشور براي شرکت‌هاي نفتي
ميزنفت| بازار خدمات سرچاهی از چشم انداز بهتری در سال 2019 میلادی به ویژه به دلیل رشد قیمت نفت برخوردار خواهد بود. تعدادی از مدیران و کارشناسان بازار خدمات صنعت نفت در گفتگو با پایگاه خبری گلف نیوز، به بررسی چشم انداز این بازار پرداخته اند.

در بهار سال جاری، قیمت هر بشکه نفت برنت از مرز 80 دلار فراتر رفت. میانگین قیمت نفت برنت در سال گذشته میلادی 55 دلار بوده است. طرح کاهش تولید اعضای اوپک و غیراوپک (فریز نفتی) در این رشد 50 درصدی بهای هر بشکه نفت و پایان بحران قیمت ها، تاثیر چشمگیری داشته است.

اودون مارتینسن، نائب رئیس پژوهش بازار خدمات سرچاهی در موسسه ریستاد انرژی در شهر اسلو می گوید: سال 2019 میلادی را باید سالی جذاب و پررونق برای بازار خدمات و تجهیزات سرچاهی در اکثر نقاط دنیا دانست. کشورهای تولیدکننده نفت خام، سرمایه گذاری های قابل توجهی در طرح های جدید اکتشاف و تولید اختصاص داده اند.

افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی و چشم انداز تداوم بهبود قیمت ها، بر این راهبرد شرکت های نفتی، تاثیرگذار بوده است. این شرایط، راه را برای سودآوری شرکت های خدمات سرچاهی پس از گذار از سه سال دشوار و همراه با رکود، هموار خواهد کرد.

وی پیش بینی کرده که شرکت های ارئه دهنده خدمات سرچاهی در منطقه خاورمیانه در سال جاری میلادی از رشد 5 درصدی درآمد برخوردار شوند. همچنین نرخ مشابه برای سال آینده میلادی 7 درصد تخمین زده می شود.

قیمت بالاتر نفت باعث شده شرکت های بهره بردار اعتماد بیشتری به آینده داشته باشند. آنها سرمایه گذاری بیشتری به اکتشاف و تولید از میادین نفت و گاز طبیعی اختصاص خواهند داد، چاه های زیادتری حفاری می کنند و تاسیسات بالادستی بیشتری ایجاد خواهند کرد.

وی در ادامه این گفتگو می گوید: در عربستان سعودی، بازار خدمات سرچاهی از رشد 10 درصدی نسبت به سال گذشته برخوردار خواهد بود. اجرای پروژه های جدید بالادستی توسط غول نفتی آرامکو، مهمترین دلیل توسعه بازار به شمار می رود.

شرکت های ملی نفت منطقه خلیج فارس، برای افزایش تولید از میادین خود پس از چهار سال رکود و توقف اجرای ده ها طرح توسعه ای، بودجه هنگفتی برای سرمایه گذاری در سال 2019 میلادی و پیشروی در رقابت تنگاتنگ پدید آمده، در نظر گرفته اند.

شرکت ادنوک اعلام کرده در چهار سال فرارو، 109 میلیارد دلار در زنجیره ارزش طرح های بالادستی کشور امارات متحده عربی سرمایه گذاری خواهد کرد. مدیران شرکت آرامکو نیز از ده ها میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید در سه سال آینده سخن گفته اند. از سوی دیگر، رهبران صنعت نفت کویت بر حجم سرمایه گذاری خود در طرح های جدید اکتشاف و تولید و نوسازی تاسیسات صنعت نفت و گاز افزوده اند.

شرکت های بازار خدمات سرچاهی خاورمیانه، به دنبال بهره گیری از فرصت های تجاری در هند، آسیای میانه و شرق آفریقا نیز هستند. در دوره رکود قیمت نفت، هزاران نفر از کارکنان شرکت های خدمات صنعت نفت، اخراج شدند. اینک با بهبود دورنمای بازار، شرکت های ارایه دهنده خدمات سرچاهی در حال آماده شدن برای حضور قدرتمند در بازار هستند.

ایران؛ بازار جذاب خدمات چاه های نفتی در منطقه خاورمیانه
موسسه ریستاد انرژی در گزارش اخیر خود، دورنمای خوش بینانه ای در مورد رونق مجدد خدمات چاه های نفتی در منطقه خاورمیانه، آسیای میانه و شمال آفریقا پس از چند سال رکود به دنبال سقوط بی سابقه قیمت نفت خام در بازارهای جهانی، ترسیم نموده است.

در این گزارش می خوانیم: پس از گذشت چهار سال دشوار برای شرکت های نفتی سراسر دنیا، چشم انداز ارائه خدمات چاه های نفت و گاز در تعدادی از بازارهای منطقه خاورمیانه، آسیای میانه و شمال آفریقا، اندک اندک در حال بهبود است.

بدین ترتیب، شرکت های ارائه دهنده خدمات فنی چاه ها و تجهیزات سرچاهی می توانند امیدوار باشند به پروژه های جدیدی در این بخش دست یابند.
موسسه ریستاد انرژی در گزارش خود اعلام نموده در فاصله سال های 2014 تا 2018 میلادی، بازار خدمات فنی چاه ها در 20 کشور دنیا، بیش از 30 میلیارد دلار رشد داشته است.

عربستان سعودی در نظر دارد تا نسبت به خریداری تجهیزات مختلفی اقدام نماید تا ظرفیت تولید خود را به عنوان رهبر اوپک، همچنان حفظ نماید. موزامبیک نیز با سرعت بخشیدن به توسعه میادین گازی فراساحلی خود، بازار جذابی را در آب های پیرامون قاره آفریقا، پدید آورده است. مصری ها با توسعه میدان زهر در غرب دلتای نیل، به یکی از بازارهای هدف خدمات نفتی تبدیل شده اند. از سوی دیگر، دولت ترکمنستان با توسعه میدان عظیم بولوتان، فرصت قابل توجهی برای خدمات فنی سرچاهی پدید آورده است.

اما ایرانی ها با بیشترین رشد، به جذاب ترین بازار خدمات سرچاهی در منطقه پهناور خاورمیانه، آسیای میانه و شمال آفریقا تبدیل شده اند. در افق سال 2019 میلادی، ایرانی ها بیش از 6 میلیارد دلار برای خرید تجهیزات و خدمات فنی چاه ها، هزینه خواهند کرد. با پایان تحریم های بین المللی ایران در ژانویه سال 2016 میلادی، صنعت نفت و گاز این کشور، اندک اندک در حال ایجاد فضای فعالیت برای شرکت های بین المللی خدمات نفتی می باشد. کشور ایران به عنوان سومین تولیدکننده بزرگ اوپک، یک بازار بزرگ برای شرکت های خدمات نفتی محسوب می شود.

رهبران صنعت نفت ایران اعلام نموده اند در افق سال 2020 میلادی، 85 تا 120 میلیارد دلار در پروژه های بالادستی خود، سرمایه گذاری خواهند نمود. این بودجه برای افزایش تولید نفت پس از سال ها تحریم دشوار بین المللی، هزینه خواهد شد. همه ما به خاطر داریم که ایرانی ها که برای چند دهه، دومین تولیدکننده بزرگ اوپک بوده اند، در دوره تحریم با یک میلیون بشکه کاهش تولید و صادرات، حتی تا رتبه ششم در فهرست تولیدکنندگان نفت کارتل اوپک، سقوط نمودند.
دولتمردان ایرانی با معرفی 50 پروژه بالادستی و میان دستی، از نیاز به 150 تا 185 میلیارد دلار سرمایه گذاری در کشورشان تا پایان دهه کنونی میلادی، خبر می دهند.

میادین در حال بهره برداری نفت و گاز ایران، به سرعت در حال کاهش نرخ برداشت هستند و تداوم تولید از این میادین، نیازمند سرمایه گذاری هنگفتی است.

نیمی از سرمایه گذاری ایرانی ها، به بخش فراساحلی اختصاص داشته و در پایان دهه کنونی، یک بازار 11 میلیارد دلاری در پروژه های بالادستی و خدمات نفتی، پدید خواهد آمد.

فاز 11 پارس جنوبی در کنار میدان فرزاد بی را باید مهمترین طرح های در حال توسعه فراساحلی صنعت نفت ایران در قلب آب های خلیج پارس دانست.
ایران دارای تعداد قابل توجهی سکوهای فراساحلی در آب های خلیج پارس است که با معضل فرسودگی، فقدان نوسازی و عدم تامین تجهیزات مورد نیاز به دلیل تحریم های سختگیرانه دولت های غربی، دست و پنجه نرم می کنند.

بدین ترتیب، خرید تجهیزات و قطعات مورد نیاز یک ضرورت است. همچنین توسعه میادین جدید فراساحلی ایران در سال های فرارو، نیازمند پیمانکاران حفاری و شرکت های ارایه دهنده خدمات سرچاهی خواهد بود. در نمودار (1)، چشم انداز بازار خدمات نفتی ایران در افق سال 2020 میلادی نشان داده شده است.

نویسنده: فرید رحمان
منبع: Gulf News
مترجم: محسن داوری

 
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۵
کد مطلب: 22840
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *