۰
چه کسی افزایش تولید خواهد داد؟

سکوتِ معنادار سعودی

عربستان سعودی این روزها در تیررس اخبار و تحلیل‌ها قرار گرفته است؛ کشوری با ظرفیت مازاد تولید که حالا برای افزایش تولید نفت با درخواست ترامپ روبه رو شده است اما تردیدهای بسیاری درباره توانمندی این کشور وجود دارد.
سکوتِ معنادار سعودی
به گزارش میز نفت، سعودی‌ها طی سه دهه اخیر نقش مهمی در پیشبرد اهداف آمریکایی‌ها در بازار نفت داشته‌اند اما در این دوره، ترامپ رسما این کشور را پیاده کننده منویات خود معرفی می‌کند و ریاض هم در یک موضع ضعیف و به دلیل دشمنی با ایران، سکوت می‌کند. دیدگاه ترامپ به عربستان همانطور که بارها رسما آنر ا اعلام کرده، یک گاو شیرده است که وقتی شیرش تمام می‌شود، باید گوشتش را مصرف کرد.

با چنین دیدگاهی، ترامپ همواره از نقش مهم این کشور برای کاهش قیمت جهانی نفت گفته و دستورات خود را از طریق توئیتر به پادشاهی سعودی دیکته می‌کند. حاکمان عربستان هم در گاهی مواقع به وی پاسخ مثبت می‌دهند و در برخی موارد آن را اجرایی می‌کنند. تحریم نفتی ایران و نگرانی بازارها از کمبود نفت و بروز یک شوک نفتی، مهم‌ترین آزمون سعودی‌ها برای اجرای دستورات واشنکتن است که تا به امروز با پاسخ صریحی از سوی پادشاهی مواجه نشده است.

روز گذشته خالد الفالخ وزیر نفت عربستان در موضعی دو پهلو هم از آمادگی ریاض برای تامین کمبود نفت گفت و هم به صورت جدی‌تر، از ثابت ماندن تولید نفت این کشور گفت. این موضع عربستان با اظهارات روز گذشته رئیس جمهور روسیه همراه شد. پوتین که برای شرکت در یک کنفرانس سرمایه‌گذاری به پکن سفر کرده بود، اظهار کرد: وی از نیت عربستان سعودی برای افزایش تولید مطلع نیست.

وی در برابر پرسشی درباره موضع عربستان سعودی برای جبران افت عرضه ایران در بازار جهان، به خبرنگاران گفت: امیدوارم نهایتاً چنین اتفاقی روی ندهد اما از نظر تئوری، ما تحت گروه اوپک پلاس، توافقی داریم.
 
رئیس جمهور روسیه گفت: ما اطلاعاتی درباره شرکای سعودی خود یا هیچ یک از دیگر اعضای اوپک که نشان دهد آنها آماده ترک توافق هستند دریافت نکرده‌ایم. هیچ ایده‌ای درباره این که بازار انرژی جهانی چه واکنشی به تشدید تحریم‌های ایران نشان خواهد داد، ندارد.
 
*عربستان می‌تواند؟
تردیدهای بسیاری درباره توانمدی عربستان برای پر کردن جای خالی نفت ایران وجود دارد بویژه با نوجه به اینکه فصل تابستان در راه است و سعودی‌ها در بهار و تایستان با افزایش مصرف مواجه هستند. طبق گفته متخصصان بازار نفت، سعودی ها برای افزایش تولید نفت خود به میزان حتی یک میلیون بشکه دچار یک مشکل اساسی هستند؛ نخست اینکه در ماه های گرم سال مصرف نفت در عربستان به دلیل  افزایش استفاده از دستگاه های خنک کننده، روند صعودی به خود گرفته  و مصرف نفت بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه افزایش می یابد. این بدان معناست که اگر به آخرین رقم رسمی تولید ریاض (۱۰.۲ میلیون بشکه - در ماه می) ۵۰۰ هزار بشکه دیگر افزوده شود تنها می تواند نیازهای خود را پوشش دهد.

این در شرایطی است که مصرف انرژی در عربستان طی چند سال اخیر به طور میانگین ۷.۵ درصد در سال افزایش یافته است. بر اساس گزارش اندیشکده بروکینگز، این شرایط باعث شده تا زنگ خطر برای عربستان به صدا درآید و این کشور به اصلاح نظام قیمت گذاری انرژی در کشورش بپردازد.

محدودیت دیگری که عربستان برای افزایش صادرات نفت خام خود با آن روبرو است، این است  که حاکمان شبه جزیره طی سال های گذشته سرمایه گذاری بزرگی روی صنایع پالایشی خود و صادرات فرآورده های نفتی انجام داده‌اند که از سود بیشتری برخوردار است؛ و دور از ذهن است که عربستان با کاهش ظرفیت پالایشی خود در کشورهای خارجی، بخواهد با شرکای خود وارد یک چالش بزرگ شود زیرا این کشور در اغلب پالایشگاه هایی که حضور دارد، به عنوان شریک به فعالیت مشغول است.
 
*روند کاهش تولید
سعودی‌ها در اعلام میزان تولید و صادرات نفت همواره یکی از کشورهایی است که آمارهایش چندان درست نیست؛ این آمار دربخش دخایر هم وجود دارد لذا تردیدهایی که امروز کارشناسان را به خود مشغول کرده است، ریشه در آمارسازی‌هایی دارد که چندی پیش یکی از آن‌ها افشا شد. جایی که عربستان اعلام می‌کرد میدان قوار، به عنوان بزرگترین میدان نفتی جهان روزانه 5 میلیون بشکه نفت تولید می‌کند ولی آمار جدید نشان داد تولید این میدان با کاهش شدید مواجه شده و به زیر 3.6 میلیون بشکه رسیده است.

گرچه سعودی‌ها این کاهش را به کاهش تکلیفی خود در اوپک و توافق سال گذشته خود مربوط می‌سازند اما بسیاری از کارشناسان معتقدند عربستان در مسیر نزولی کاهش نفت قرار گرفته است. کاهش تولید عربستان و از دست دادن توانایی افزایش یکباره تولید و کوتاه مدت، در کنار افزایش مصزف نفت و حرکت عربستان به سمت توسعه ظرفیت پالایشی‌اش، شاید یکی از دلایلی باشد که سعودی‌ها درباره افزایش تولید موضع روشنی نمی‌گیرند ضمن آنکه ریاض چند ماه پیش از عدم افزایش تولید نفت گفته بود.
دوشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۸
کد مطلب: 23471
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *