۰
168 رای مخالف برای بنزین

افزایش قیمت وتو شد

در حالی که قرار بود سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت آن به زودی اجرایی شود، اما رئیس مجلس تکلیف را روشن کرد؛ احیای سهمیه‌بندی و تمام.
افزایش قیمت وتو شد
به گزارش میز نفت،، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (دوشنبه، 16 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی، در تشریح نشست غیرعلنی مجلس گفت: در نشست امروز موضوع سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت از این رو مجلس مخالف افزایش قیمت بنزین به خاطر قاچاق سوخت از کشور است. اکثر نمایندگان معتقدند برای کاهش قاچاق سوخت از کشور، نظام سهمیه‌بندی سوخت احیا شود.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی موثرترین راهکارها برای کاهش مصرف سوخت، استفاده فراگیر از سوخت CNG در شبکه حمل و نقل عمومی و خصوصی است و این موضوع جزء مطالب و پیشنهادات نمایندگان در جلسه غیرعلنی مجلس بود از این رو وزارت نفت باید از این مسئله حمایت کند.
 
*در جلسه غیر علنی علنی چه گذشت؟
در جلسه دیروز مجلس، وزیر نفت و وزیر کشور به همراه رئیس سازمان برنامه و بودجه حضور داشتند و درباره سرنوشت قیمت بنزین بحث کردند. سیدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی‌شهر در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی تسنیم با اشاره به جزئیاتی از جلسه غیرعلنی که پیش از جلسه علنی برگزار شد، گفت: در این جلسه موضوع قیمت بنزین، مدیریت مصرف سوخت و نیز اصلاح ساختار بودجه‌های سنواتی مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در جلسه غیرعلنی وضعیت قیمت بنزین و همین‌طور سهمیه‌بندی آن بررسی و مقرر شد که کارت سوخت برای جلوگیری از قاچاق، مجدداً احیا شود اما قیمت بنزین فعلاً تغییر نکند. در این جلسه آقای لاریجانی گفت که تغییر در قیمت بنزین باید پس از اصلاح ساختار بودجه انجام شود.

وی با اشاره به بخشی از اظهارات زنگنه وزیر نفت، گفت: آقای زنگنه نیز در این جلسه گفت که مجلس هر تصمیمی راجع‌به قیمت و نحوه عرضه بنزین بگیرد، دولت آن را اجرا می‌کند. در این جلسه تعدادی از نمایندگان مجلس نیز دیدگاه‌ها و دغدغه‌های خود را نسبت به هرگونه تغییر در قیمت بنزین اعلام و عنوان کردند که وضعیت اقتصادی کشور ظرفیت شوک قیمت در بنزین را ندارد.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: برای افزایش قیمت بنزین، مجوز قانونی در دست دولت نیست و نمی‌تواند قیمت بنزین را بدون مصوبه مجلس افزایش دهد. اعضای این فراکسیون درباره مشکوک بودن منشأ خبر و اعلام یک باره افزایش قیمت بنزین به 2500 تومان از نظر قریب‌الوقوع بودن این اقدام بحث و تبادل نظر کردند.

حاجی‌بابایی به اعتراض نمایندگان مبنی بر تضعیف جایگاه پارلمان در جامعه با انتشار خبر مذکور اشاره کرد و اظهار داشت: این مورد از مصادیق تشویش اذهان عمومی بود، نظام اقتصادی کشور با انتشار این‌گونه اخبار ملتهب و باعث نگرانی بیشتر مردم می‌شود.
 
 
168 رای منفی
سیده حمیده زرآبادی نماینده مردم قزوین و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، درباره جلسه دبیروز گفت: در این جلسه استفاده از کارت‌های سوخت الزامی و دولت مکلف به تقویت جایگاه‌های CNG در کشور شد.

زرآبادی همچنین اضافه کرد: در این جلسه سه طرح به رای گذاشته شد که نخستین پیشنهاد سهمیه بندی به صورت ۶۰لیتر در ماه به قیمت هر لیتر ۱۰۰۰ تومان و سهیمه آزاد ۲۵۰۰ تومان بود که با ۵۷ رای موافق و ۱۶۸ رای مخالف رد شد.

این نماینده ملجس دهم شورای اسلامی بر همین اساس اضافه کرد: همچنین پیشنهاد قیمت یکسان ۱۵۰۰ تومان هم با ۱۰۲رای موافق و ۱۲۷ رای مخالف رد شد و نهایتا پیشنهاد ادامه وضعیت موجود با ۱۴۵رای موافق و ۷۷ از نمایندگان رای مثبت گرفت.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی گفت:‌اکثریت نمایندگان در نشست غیرعلنی مجلس با گران شدن بنزین مخالف بودند و بر استفاده از کارت‌های سوخت تاکید داشتند. حسینعلی حاجی‌دلیگانی خاطرنشان کرد:‌در بحث الزام یا عدم الزام اجازه مجلس برای گران کردن بنزین بحث‌های مختلفی مطرح می‌شود.

در قانون هدفمندی یارانه‌ها به دولت اجازه داده شده تا حامل‌های انرژی از جمله بنزین را گران و البته یارانه نقدی آن را به حساب مردم واریز کند.اما در قانون برنامه ششم توسعه تصریح شده که هر گونه گران کردن قیمت سوخت باید در قالب بودجه سنواتی و با اجازه مجلس انجام شود.

وی در پایان گفت: ملاک و مبنا در اجرای قانون همیشه قانون مؤخر است وقانون مؤخر هم در قالب برنامه ششم عنوان کرده افزایش قیمت سوخت باید با مصوبه مجلس انجام شود.

بهروز نعمتی سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی  هم در این باره گفت: : هیچ گونه افزایش قیمت بنزین صورت نخواهد گرفت، کارت سوخت هم فقط برای ساماندهی است. لذا مصرف بنزین سقفی ندارد، یعنی ممکن است فردی در ماه ۹۰ لیتر و یا دیگری ۳۰ لیتر مصرف داشته باشد. این کار یعنی احیای کارت سوخت فقط برای ساماندهی و جلوگیری از قاچاق سوخت است.

سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا تا پایان سال شاهد افزایش قیمت بنزین نخواهیم بود، در این رابطه، بیان کرد: این تصمیم همدلی مجلس شورای اسلامی و دولت بود که ان‌شاء‌الله پایدار خواهد ماند.
 
 
سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۶
کد مطلب: 23540
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *