۰
از عبدالعزیز بن سلمان بیشتر بدانیم

وزیر جدید انرژی عربستان کیست؟

وزیر جدید انرژی عربستان نخستین وزیر انرژی از نوادگان عبدالعزیز است که بر خلاف اسلاف خود، در آمریکا تحصیل نکرده است.
عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان| میز نفت
عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان| میز نفت
به گزارش میز نفت، عبدالعزیز بن سلمان، یکی از نوادگان ملک عبدالعزیز و فرزند چهارم  ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی است؛ متولد 1960 بوده و از سال 2005 تا 2017 معاون وزیر نفت عربستان بوده است. او سالهاست که در کنار وزرای نفت عربستان به اوپک می رود و فرد تاثیرگذاری در تصمیمات بین المللی نفت سعودی هاست.

عبدالعزیز بن سلمان فعالیت خود را به‌عنوان مدرس دانشگاه پترولیوم و معدن کینگ فهد آغاز کرد و پس‌ازآن دوره‌ای به‌عنوان مدیرعامل مؤسسه تحقیقاتی در آنجا ، با تحصیل در زمینه انرژی انجام شد. بعداً به‌عنوان مدیر بخش تحقیقات اقتصادی و صنعتی در همین مؤسسه فعالیت کرد.
وی در سال 1987 مشاور وزارت نفت شد. گفته می‌شود که وی در دوران حضورش با هشام ناظر وزیر وقت نفت عربستان روابط تنش آمیز داشته است. شاهزاده عبدالعزیز در ژوئن 1995 به معاون وزیر نفت منصوب شد. وی همچنین به‌عنوان معاون وزیر نفت برای امور نفت منصوب شد. 

معاونت وی در تاریخ 22 آوریل 2017 هنگامی‌که به‌عنوان وزیر امور خارجه در امور انرژی منصوب شد به پایان رسید. وی در این شمت پس از یک توقف 4 ساله، در مذاکرات با کویت برای ازسرگیری تولید در منطقه مورد مناقشه بین دو کشور به موفقیت بزرگی دست یافت.

این برای نخستین بار است که آل سعود یک شاهزاده را به‌عنوان وزیر انرژی انتخاب می‌کنند و پیش‌تر همه وزرای نفت عربستان شامل عبدالله تریکی، زکی یمانی، هشام ناظر، علی النعیمی و خالد الفالح بیرون از خاندان سلطنتی بودند و همگی تحصیل‌کرده دانشگاه‌های آمریکا بودند. منابع و دیپلمات‌های سعودی می‌گویند که تفکر متعارف این بوده است که خانواده حاکم آل سعود ، موضوع نفت  را چنان مهم قلمداد کرده‌اند که اهدای آن به یک شاهزاده،  ممکن است توازن قدرت را مختل کرده و باعث شود سیاست‌های نفتی گروگان گرفته شود تا سیاست‌های شاهزاده اجرا شوند.
 
 
 
 
پنجشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۱
کد مطلب: 24684
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *