نگاهی به دلایل سکوت وهابیون در برابر آرامکو

سلطنت آرامکو بر وهابيت

5 اسفند 1398 ساعت 10:37

عربستان دارای حاکميت تقريبا دوگانه است، از يک سو حاکميت با خاندان آل سعود است و از طرف ديگر، علمای وهابيت در بسياری از امور منويات خود را به حاکميت ديکته کرده‌اند.


میز نفت | نه آنکه بزرگترين شرکت نفتی جهان است، نه به دليل توليد بيش از 10 ميليون بشکه‌ ای و نه به موجب گنج تمام ناشدنی حاکمان آل سعود؛ آرامکو در ميان مردم نماد يک تبعيض بزرگ در عربستان است.
 
کمتر شهروند سعودی را می ‌توان يافت که آرزوی اشتغال در آرامکو را نداشته باشد، شرکتی که خارج از قواعد مذهبی و دينی وهابيون است.  آل سعود، اين شرکت و کارکنانش را از اغلب محدوديت‌های رايج در جامعه سعودی مستثنا کرده است تا خيالشان از ثبات انباشت ثروت آسوده باشد.
 
 عربستان دارای حاکميت تقريبا دوگانه است، از يک سو حاکميت با خاندان آل سعود است و از طرف ديگر، علمای وهابيت در بسياری از امور منويات خود را به حاکميت ديکته کرده‌اند.
 
 در سال 1978 که زنان برای نخستين بار به تلويزيون آمدند و خبر خواندند، اعتراضات بسياری در ميان وهابيون به پا شد.
 
7 -  حاکمان سعودی با کشتار اين تندروها در مسجد الحرام، به علمای خود قول دادند براd زنان محدوديت‌های بيشتری در نظر بگيرند و سينماها را تعطيل کنند البته به جز آرامکو.
 
در ميان همه شهرهای عربستان، ظهران شهری شيطانی شناخته مي‌شود البته از نگاه روحانيون عربستان.
 
مقر اصلي آرامکو شهری است با معماری آمريکايی، سينماهای جذاب و کلاس‌های درسی که به فرزندان کارکنان انگليسی می ‌آموزد.
 در سال 2008 که ملک عبدالله دستور ساخت دانشگاه علم و صنعت را داد، 5.3 ميليارد دلار براي ساخت آن هزينه شد.
 
  وقتی گفته شد اين دانشگاه، نخستين دانشگاه مختلط عربستان است و سينما در آن احداث خواهد شد، وهابيون دست به اعتراضات گسترده‌اي زدند اما پادشاه برای جلوگیری از اعتراضات،  اداره اين دانشگاه را به آرامکو سپرد.
 
برای دانلود ویدئو اینجا کلیک کنید.


کد مطلب: 26278

آدرس مطلب: http://www.mizenaft.com/report/26278/سلطنت-آرامکو-وهابيت

ميز نفت
  http://www.mizenaft.com