۰
اوج ناهماهنگی در ایران

توجیه اردکانیان، اصرار وزارت نفت!

با کاهش 90 درصدی صادرات گاز به عراق، شرکت ملی گاز ایران بیانیه‌ای صادر کرد و نوشت تا پول ایران را ندهید، خبری از گاز نیست. این بیانیه که نشان می‌داد اقدام وزارت نفت کاملاً آگاهانه و یک‌طرفه بوده، با سفر وزیر نیرو به عراق تبدیل به یک دردسر شده است.
توجیه اردکانیان، اصرار وزارت نفت!
به گزارش میز نفت،رضا اردکانیان که مسئولیت تنظیم روابط انرژی جمهوری اسلامی ایران با عراق را برعهده دارد، به بغداد سفر کرد و در آنجا گفت که دلیل کاهش صادرات گاز، مشکلات فنی بوده است درحالی‌که بیانیه شرکت ملی گاز، کاملاً برخلاف ادعای اوست.

کاهش شدید صادرات گاز به عراق، در شرایطی رخ‌داده که آمریکا برای صادرات ال ان جی به عراق و همچنین مجاب کردن بغداد برای استفاده از گاز کردستان به جای گاز ایران، به دولت این کشور فشار می‌آورد. اینکه اردکانیان برای پایان دادن به اقدام وزارت نفت به عراق سفر کرده، نشان می‌دهد این وزارتخانه به کار خود مشغول است و بدون توجه به آینده و نزدیک شدن به پایان قراردادهای گازی با عراق، خودش به دست خود در حال خراب کردن بازار ایران است.

در این میان، احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق به رویترز گفت: این توافق در دیدار میان رضا اردکانیان، وزیر نیروی ایران و مجید مهدی، همتای عراقی وی در بغداد برای ازسرگیری صادرات گاز در سطح معمول از بعدازظهر روز چهارشنبه حاصل شد.

طبق بیانیه دفتر نخست وزیر عراق، وزیر نیروی ایران با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق هم دیدار کرد و قول دولت ایران برای ازسرگیری فوری صادرات گاز که اخیرا به دلیل مشکلات فنی کاهش پیدا کرده بود را ابلاغ کرد.

وزیر نیروی ایران به رسانه های داخلی گفت: توافق خوبی با مقامات عراقی برای برداشت وجوه ایران از عراق و پرداخت پول خرید واکسن ویروس کرونا از اروپا با استفاده از منابع مالی فعلی ایران در عراق حاصل شد.

تهران هفته گذشته اعلام کرده بود مقامات آمریکایی با انتقال ۲۴۴ میلیون دلار برای خرید واکسن ویروس کرونا از ساز و کار کواکس سازمان جهانی بهداشت، موافقت کرده اند.

اردکانیان اظهار کرد: مقامات عراقی بخشی از بدهی خود به شرکتهای گاز و نیروی ایران را پرداخت کردند اما به میزان آن اشاره ای نکرد. وی افزود: با تمهیدات جدید امیدواریم که از منابع مالی فعلی در عراق سریعتر برای خرید کالاهای اساسی و اقلام دیگر مورد نیاز در آینده نزدیک استفاده کنیم.

عراق در ۲۱ دسامبر اعلام کرد آماده است ۷۰۰ هزار تن جو با قیمت ۱۲۵ دلار در هر تن به عنوان پرداخت بخشی از بدهی دولت عراق به ایران صادر کند. یک مقام وزارت بازرگانی عراق روز سه شنبه اعلام کرد صادرات جو به ایران علاوه بر کالاهای دیگر، برای بازپرداخت بخشی از بدهی گازی انجام می گیرد.

بر اساس گزارش رویترز، تحریمهای آمریکا مانع از دسترسی ایران به داراییهایش در چندین کشور شده است. آمریکا با صدور معافیتهای کوتاه مدت، عراق را برای کاهش وابستگی به واردات انرژی از ایران تحت فشار قرار داده است.
چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۸
کد مطلب: 29100
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *