۱
اقدام عجیب وزارت نفت برای یک پالایشگاه

افتتاح نمایشی بیدبلند

بنابر اطلاعات به دست آمده؛ پالایشگاه بید بلند خلیج فارس که به اذعان برخی از مسئولان قراراست بهمن ماه سال جاری جشن افتتاح خود را برگزار کند این روزها به دلیل افت فشار گاز پارس جنوبی مجبور به دریافت خوراک از NGL ۹۰۰ پازنان شده است.
افتتاح نمایشی بیدبلند
میز نفت | بهره‌برداری غلط  و افت فشار گاز در پارس جنوبی این روزها دامن یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های ملی کشور را گرفته تا جایی‌که علیرغم سرمایه‌گذاری هنگفت، پروژه مذکور با ۳۰ درصد خوراک مشغول به تولید غیر مستمر است که البته در ادامه این راه و حفظ ظرفیت کنونی آن نیز حرف و حدیث بسیاراست. اما نکته حائزاهمیت آنکه مسئولان این پروژه ملی به دنبال افتتاح این طرح احتمالا در بهمن ماه سال جاری هستند، آن‌هم طرحی که به صورت چراغ خاموش و بدون خوراک لازم و البته استهلاک قابل تامل تجهیزات حساس به دلیل بهره‌گیری از خوراک بی کیفیت فعلی در حال سپری کردن روزهای خاکستری خود است!

بنابر اطلاعات به دست آمده؛ پالایشگاه بید بلند خلیج فارس که به اذعان برخی از مسئولان قراراست بهمن ماه سال جاری جشن افتتاح خود را برگزار کند این روزها به دلیل افت فشار گاز پارس جنوبی مجبور به دریافت خوراک از NGL ۹۰۰ پازنان شده است.

این درحالی است که گفته می‌شود این پالایشگاه برای راه اندازی کامل با ظرفیت صددرصد باید ۲ میلیارد فوت مکعب گاز در روز دریافت کند که این رقم در حال حاضر حدود ۶۰۰ میلیون فوت مکعب گاز بی کیفیت (دارای میعانات) عنوان می‌شود.
.
نکته نگران‌کننده آنجاست که در شرایطی که حدود ۳.۵ میلیارد دلار برای ساخت این پالایشگاه هزینه شده و بسیاری از تجهیزات مورد استفاده در آن موردتحریم قرار گرفته این روزها به جهت بهره‌گیری از گاز بی‌کیفیت به عنوان خوراک دچار مشکلاتی شده‌اند که قطعا ادامه روند فعلی و اصرار بر افتتاحیه این پروژه در شرایط فعلی می‌تواند منجر به هدرروی سرمایه ملی شود.

حال  سوال اینجاست که وقتی تاسیسات ذخیره‌سازی و صادرات ماهشهر بیدبلند خلیج فارس هنوز تکمیل نشده است و خطوط خوراک در بسیاری از مسیرها هنوز یا اجرا نشده و یا ناقص است ، اصرار به افتتاح یک طرح ناقص که تجهیزات ان در حال تخریب شدن کامل هستند چیست؟!! آنهم در شرایطی که بسیاری از کارشناسان تاکید دارند: بی کیفیت بودن گاز ارسالی از NGL ۹۰۰ به پالایشگاه هم ناشی از عدم اجرای تاسیسات جداسازی توسط بیدبلند خلیج فارس در محل NGL   مذکور است.

با اینحال به نظر می‌رسد این روزها دولت بیش از هر چیز دیگر به تبلیغات گسترده افتتاحیه‌های زودهنگامی محتاج است که پیش ازاین بسیاری از دولتمردان امروز، یاران احمدی نژاد را به دلیل چنین اقداماتی زیرسوال می‌بردند و امروز خود جا پای کسانی گذاشته‌اند که روزی عملکرد آنان را غیر اخلاقی و غیرفنی می‌دانستند. دراین بین باید دید افتتاحیه این طرح ملی با مشکل مواجه شده امروز تا چه اندازه مهم است که سرمایه ملی را در هر ثانیه از تولید ۳۰ درصدی این پالایشگاه بر باد می‌دهند؟

منبع:‌نفتی‌ها
يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۸
کد مطلب: 29178
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *