۰

خبر بد گازپروم به مشتریان گاز روسیه

میز نفت - شرکت گازپروم روسیه به مشتریانش در اروپا اعلام کرد به دلیل شرایط غیرعادی، نمی‌تواند تامین گاز را ضمانت کند.
گازپروم  | میز نفت
گازپروم | میز نفت
به گزارش میز نفت ، این شرکت دولتی روسی در نامه‌ای به تاریخ ۱۴ ژوییه اعلام کرد برای عرضه از تاریخ ۱۴ ژوئن، وضعیت فورس ماژور اعلام می‌کند. این خبر همزمان با توقف ۱۰ روزه فعالیت خط لوله گازی نورد استریم ۱ برای انجام تعمیرات منتشر شده است.

این نامه به نگرانی‌های اروپا درباره احتمال عدم ازسرگیری فعالیت خط لوله نورد استریم ۱ در پایان دوره تعمیرات، به تلافی تحریم‌هایی که غرب علیه مسکو بر سر جنگ در اوکراین وضع کرده بود، افزوده است. چنین اتفاقی، بحران انرژی که اروپا را به آستانه رکود کشانده است را تشدید خواهد کرد.

وضعیت فورس ماژور، استانداردی در قراردادهای تجاری است و به شرایط غیرمعمولی اطلاق می‌شود که طرف قرارداد را از عمل به تعهداتش معاف می‌کند. اعلام این وضعیت، به معنای آن نیست که گازپروم تحویل گاز را متوقف خواهد کرد بلکه در صورت عمل نکردن به شرایط قرارداد، نباید مسئول شناخته شود.

عرضه گاز روسیه از مسیرهای اصلی از جمله اوکراین و بلاروس  و همچنین از طریق خط لوله نورد استریم ۱، چند ماهی است که کاهش پیدا کرده است.

یک منبع بازرگانی به رویترز گفت: وضعیت فورس ماژور مربوط به عرضه گاز از طریق نورد استریم ۱ است.

هانس فن کلیف، اقتصاددان انرژی ارشد در بانک ABN Amro گفت: اعلام وضعیت فورس ماژور، نخستین اشاره به این احتمال است که عرضه از نورد استریم ۱ ممکن است بعد تعطیلات ازسرگرفته نشود.

شرکت یونی‌پر که بزرگترین واردکننده گاز به آلمان است، یکی از مشتریان گازپروم است که این نامه را دریافت کرده و این ادعا را به عنوان یک ادعای غیرقابل توجیه، رسما رد کرده است.

شرکت RWE که بزرگترین تولیدکننده نیرو در آلمان و واردکننده بزرگ گاز روسیه است، اعلام کرد اطلاعیه فورس ماژور را دریافت کرده است.

شرکت گازپروم ۱۴ ژوییه حجم انتقال گاز از نورد استریم ۱ را به ۴۰ درصد کاهش داد و با اشاره به تاخیر در بازگرداندن شدن توربین گازی که برای تعمیرات به کانادا فرستاده شده بود، تحریمها را عامل کاهش عرضه اعلام کرد.

روزنامه کومرسانت روز دوشنبه به نقل از منابع آگاه گزارش کرد کانادا توربین این خط لوله را پس از تکمیل تعمیراتش، ۱۷ ژوییه با هواپیما به آلمان ارسال کرده است. پنج تا هفت روز طول می کشد تا توربین به روسیه برسد به شرط این که مشکلات لجستیکی و گمرکی وجود نداشته باشد.

سخنگوی وزارت اقتصاد آلمان اعلام کرد این یک قطعه تعویضی بود که قرار بود تنها از سپتامبر استفاده شود یعنی فقدان آن، دلیل واقعی کاهش جریان گاز از نورد استریم ۱ نمی توانست باشد.

شرکت نفت و گاز OMV اتریش روز دوشنبه اعلام کرد انتظار دارد جریان گاز از طریق نورد استریم ۱ طبق برنامه ریزی قبلی، پس از تعمیرات، ازسرگرفته شود.

اتحادیه اروپا که مسکو را هدف تحریم قرار داده است، قصد دارد استفاده از سوختهای فسیلی روسیه را تا سال ۲۰۲۷ متوقف کند اما فعلا خواهان تداوم عرضه روسیه تا زمان یافتن منابع جایگزین است. برای مسکو و گازپروم، صادرات گاز، یک منبع درآمد حیاتی به شمار می رود.

بر اساس گزارش رویترز، طبق اعلام  وزارت دارایی روسیه، بودجه فدرال ۶.۴ تریلیون روبل (۱۱۴.۲۹ میلیارد دلار) از فروش نفت و گاز در نیمه اول سال میلادی جاری دریافت کرده است. میزان درآمد این بخش برای کل سال میلادی جاری، ۹.۵ تریلیون روبل پیش بینی شده بود.منبع : ایسنا
سه شنبه ۲۸ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۴
کد مطلب: 33459
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *