۱
برای تأمین سالانه 400000 تن سوخت افغانستان

شرکتی ایرانی بزرگترین قرارداد تأمین سوخت افعانستان را امضا کرد

میز نفت: بزرگترین قرارداد نفتی ایران و افغانستان، میان یک شرکت خصوصی ایرانی و دولت افغانستان به‌منظور تأمین، صادرات و ترانزیت ماهانه 32 تا 45هزار تن و درمجموع سالانه 400 هزار تن، انواع سوخت برای این کشور همسایه، اواخر هفته گذشته امضا شد.
امضای قرارداد تأمین سوخت میان شرکت ایرانی نجم پترو اویل و دولت افغانستان - میز نفت
امضای قرارداد تأمین سوخت میان شرکت ایرانی نجم پترو اویل و دولت افغانستان - میز نفت
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی میز نفت، اواسط هفته گذشته (دوشنبه 16 بهمن 96) قرارداد تأمین سوخت دولت افغانستان میان نماینده تام‌الاختیار دولت این کشور و مدیرعامل شرکت خصوصی ایرانی نجم پترو اویل امضا شد.

مدیرعامل شرکت نجم پترو اویل درباره این قرارداد به میز نفت گفت: موضوع این قرارداد، تولید، تأمین و ترانزیت سوخت برای دولت افغانستان از طریق شرکت ایرانی نجم پترو اویل است که به موجب این قرارداد، شرکت ایرانی نجم پترو اویل از اسفندماه امسال و پس از تکمیل ساخت مخازن نگهداری سوخت در دوغارون (اسلام قلعه) افغانستان، به مدت یک سال، ماهانه 32 تا 45هزار تن انواع سوخت را برای دولت این کشور تأمین می‌کند.

سورنا نجم‌آبادی با بیان اینکه تأمین مالی و فاینانس، تولید، تأمین و ترانزیت محموله‌های سوخت قرارداد یادشده ازسوی شرکت ایرانی نجم پترو اویل انجام می‌شود، افزود: هدف از امضای این قرارداد تأمین مطمئن و پایدار سوخت افغانستان به‌عنوان همسایه، کاهش انحراف و قاچاق فرآورده نفتی و عرضه سوخت پاک و با استاندارد است.

نجم‌آبادی ادامه داد: بخش چشمگیری از فرآورده‌های نفتی موضوع قرارداد شرکت نجم پترو اویل با دولت افغانستان از محل فرآورده‌های تولیدی مینی پالایشگاه‌های نفتی ایران تأمین می‌شود و مقادیری سوخت هم از مسیر کشورهای ترکمنستان، ازبکستان و امارات متحده عربی به افغانستان و از مسیر ایران ترانزیت خواهد شد.

وی با بیان اینکه شرکت نجم پترو اویل، ضمن اجاره مخازن ذخیره‌سازی سوخت در بندرعباس، ساخت تعدادی مخزن در این نقطه را نیز در دستور کار دارد، تصریح کرد: مخازن جدید ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی با سرمایه گذاری بخش خصوصی
موضوع این قرارداد، تولید، تأمین و ترانزیت سوخت برای دولت افغانستان از طریق شرکت ایرانی نجم پترو اویل است که به موجب این قرارداد، شرکت ایرانی نجم پترو اویل از اسفندماه امسال و پس از تکمیل ساخت مخازن نگهداری سوخت در دوغارون (اسلام قلعه) افغانستان، به مدت یک سال، ماهانه 32 تا 45هزار تن انواع سوخت را برای دولت این کشور تأمین می‌کند.
در پایانه مرزی دوغارون (اسلام قلعه) در دست ساخت است.

مدیرعامل شرکت نجم پترو اویل با بیان اینکه قرارداد این شرکت با دولت افغانستان برای تأمین بخشی از نیاز سوختی این کشور همسایه، یکی از گام‌های مهم ایران در تبدیل شدن به کانون تولید، تأمین، توزیع و ترانزیت نفت و گاز و فرآورده‌های آنها در منطقه است، پیش‌بینی کرد که در مدت زمان قرارداد حدود 400هزار تن انواع فرآورده‌های نفتی (بنزین، گازوییل، نفت سفید و گاز مایع) از مسیر ایران به افغانستان صادر شود.
درباره شرکت نجم پترو اویل

شرکت نجم پترو اویل در سال 1385 با هدف تأمین قیر مورد نیاز پروژه‌های عمرانی وزارت راه و شهرسازی تأسیس شد. در ادامه مسیر رشد این شرکت، راهبران آن بر آن شدند تا تأمین انواع هیدروکربن سبک و سنگین برای کشورهای همسایه با محوریت افغانستان را در ردیف مأموریت‌های این شرکت قرار دهند.

به دنبال آن، پس از موفقیت و تحقق اهداف شرکت نجم پترو اویل در هماهنگ کردن انجام معاملات بین کشورهای افغانستان و عراق، برنامه گسترش بازارهای آن در کشورهای ارمنستان، پاکستان، عمان و امارات متحده عربی در دستور کار قرار گرفت.

نخستین قرارداد دولتی شرکت نجم پترو اویل در سال 1388 با دولت وقت ترکیه برای سه معامله گاز مایع (LPG) امضا شد. افزون‌بر آن نیز برای حمل گاز مایع (LPG) قراردادی میان این شرکت و دولت وقت ترکیه منعقد شد. در سال 1389 همکاری نجم پترو اویل با واسطه‌ها و همکاران روسیه‌ای برای گسترش بازار آن در سطح بین المللی آغاز شد. پس از وقفه‌ای کوتاه، همکاری موفقی با یک تأمین‌کننده واقعی برای خریداری یمنی آغاز شد که با ادامه این همکاری، آوازه بیشتری در عرصه بین‌المللی نصیب شرکت نجم پترو اویل شد.

شرکت نجم پترو اویل در سال 1391 تنها شرکتی بود که موفق شد سه محموله نفت خام ایران را از شرکت ملی نفت ایران برای خریدارانی افزون‌بر خریداران پیشین شرکت ملی نفت ایران تأمین کند.
شرکت نجم پترو اویل هم‌اکنون حیطه فعالیت‌های خود را به تأمین‌کنندگان روسی، ایرانی، عراقی و سعودی و همچنین خریداران چینی، افغانی، اماراتی و ترکی گسترش داده است.

هیئت مدیره شرکت نجم پترو اویل در عین حال، در طول سال‌های گذشته برای تسهیل امور و افزایش سرعت در پاسخگویی به مشتریان خود، گشایش سه دفتر اصلی در استانبول ترکیه، دوبی امارات متحده عربی و ایروان ارمنستان را تأسیس کرد که البته در سال 2011 میلادی به صلاحدید، دفر ایروان را تعلیق کرد.
شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۳
کد مطلب: 20393
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *