۰
پیام آرامکو به جهان نفت

آیا ميزنفت به پایان رسیده است؟

برخی تحلیلگران و کارشناسان انرژی بر این باورند که صحبت های مطرح شده برای خصوصی سازی شرکت نفتی آرامکوی عربستان و فروش بخشی از سهام آن نشانه ای ضعف صنعت نفت عربستان است.غیط نیز بر این باور است که 90 درصد ارزش شرکت آرامکو مربوط به ذخایر نفتی آن است بر خلاف صنایع پایین دستی مثل پالایشگاه ها و سایر عملیات های نفتی.
آرامکو - عصر نفت
آرامکو - عصر نفت
به گزارش ميزنفت ٬ بلومبرگ نوشت:

در حالی که شرکت آرامکو روی ذخایر غنی 260 میلیارد بشکه ای نفت نشسته است، تصمیم آرامکو برای فروش بخشی از سهام این شرکت آن هم در زمانی که قیمت جهانی نفت با افت شدیدی روبرو شده انگیزه دیگری را برای درباره ریسک مالی نشان می دهد: سعودی ها شاید می خواهند روی یک دارایی سرمایه گذاری کنند که ارزش خود را تنها زمانی از دست خواهد داد که جهان گرمایش زمین را جدی بگیرد.اندریو لوگان تز موسسه سرس واقع در بوستون که در زمینه انرژی و محیط زیست فعالیت می کند، در این باره گفت: چرا شما زمانی می خواهید دارایی های خود را به بخش خصوصی واگذار کنید که قیمت نفت به پایین ترین سطح از سال 2003 میلادی رسیده است؟

وی تصریح کرد: به نظر می رسد روشن ترین پیامی که مقام های سعودی به ما می دهند این است که ميزنفت به پایان رسیده و ما قصد داریم تا آنجا که می توانیم میزان دارایی های خود در این بخش را کاهش دهیم.در کوتاه مدت، عربستان سعودی نسبت به سایر تولید کنندگان نفت مزیت دارد زیرا که یکی از پایین ترین هزینه های تولید نفت در جهان را در اختیار دارد. هزینه های بالا در سایر کشورها برای تولید نفت این فرصت را در اختیار عربستان قرار می دهد که در کوتاه مدت از این وضعیت سود ببرد. ولی ذخایری که در عربستان است تنها چند دهه قابل دوام خواهد بود، حتی اگر رهبران جهان توافق کرده باشند که از سوخت های فسیلی برای محدود کردن گرمایش زمین دوری کنند.

ریسک مربوط به ثروت نفتی عربستان چیزی نیست که تنها توسط سازمان هایی مثل سرس دیده شده باشد. فادل غیط تحلیلگر باسابقه نفتی در موسسه اوپن هایمر در نیویورک و رئیس سابق بخش تحقیقات و مهندسی در شرکت موبیل اویل نیز با این دیدگاه موافق است.وی در این باره گفت:  رقابت از سوی تولیدکنندگان شیل نفت در آمریکا ممکن است یک نگرانی بیشتر به شمار رود ولی سعودی ها کاملا درباره محدودیت های ایجاد شده توسط تغییرات آب و هوایی فکر می کنند، همان طور که به آینده شرکت آرامکو فکر می کنند.

غیط در ادامه افزود: عربستان سعودی بر این باور است که بازار نفت برای مدتی طولانی با قیمتهای پایین روبرو خواهد بود.

قیمت نفت روز جمعه به پایین ترین سطح خود در 12 سال گذشته رسید و در بازار نیویورک به بشکه ای کمتر از 30 دلار کاهش یافته است. کاهش قیمت نفت در 18 ماه گذشته موجب شده تا بسیاری از کشورها کمربندهای خود را محکم کنند، از جمله کاهش یارانه انرژی از سوی دولت عربستان.

مقامهای شرکت آرامکوی عربستان در این باره فورا اظهار نظر نکرده اند. این شرکت هفته گذشته تایید کرد که گزینه هایی را برای فروش سهام در منظر گرفته است، از پیشنهاد عمومی گرفته تا فهرستی از شرکتهای منتخب و برگزیده. بر اساس میزان ذخایر برآورد شده، ارزش این شرکت چند تریلیون دلار خواهد بود که آرامکو را به بزرگترین شرکت جهان تبدیل می کند.


*پیمان پاریس
یک ماه قبل حدود 200 کشور از جمله عربستان سعودی، در نشست پاریس به توافقی دست یافتند که بر اساس آن باید برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای که عامل اصلی گرم شدن زمین است، تلاش کنند. آلاینده های ناشی از سوختن نفت، زغال سنگ و گاز طبیعی مهمترین عامل به شمار می روند.

حتی برای اینکه شانس 50 -50 برای دستیابی به هدف پیمان پاریس یعنی افزایش 2 درجه ای دمای زمین وجود داشته باشد، بیش از دو سوم ذخایر سوخت های فسیلی جهان روی زمین باقی خواهد ماند . این مساله در گزارش 2014 میلادی پنل بین دولتی تغییرات آب و هوا ذکر شده است.

لوگان در این باره گفت: آخرین چیزی که شما می خواهید این است که در پایان ميزنفت، مقادیر زیادی نفت داشته باشید.

غیط نیز بر این باور است که 90 درصد ارزش شرکت آرامکو مربوط به ذخایر نفتی آن است بر خلاف صنایع پایین دستی مثل پالایشگاه ها و سایر عملیات های نفتی.

 
دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۷
کد مطلب: 11549
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *